www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

w ciąży

Kiedy na zwolnienie?

2013-12-20 11:38 160 opinii

W tych sytuacjach nie możesz pracować

W tych sytuacjach nie możesz pracować

Zwolnienia lekarskie w ciąży są od pewnego czasu tematem bardzo kontrowersyjnym. Na temat naciąganych L4 powiedziano już bardzo wiele, czas może się zastanowić nad tymi ciężarnymi, które pozostają w pełnej dyspozycyjności aż do dnia porodu.
Okazuje się, że przyszłych mam, pracujących przez całe dziewięć miesięcy, niezależnie od samopoczucia, jest coraz więcej. Co nimi kieruje? Zamiłowanie do swojej pracy? Niechęć do siedzenia w domu? Lęk przed utratą zatrudnienia? Problemy finansowe?
Czy na pewno warto pracować na pełnych obrotach przez całą ciążę?
Załóżmy, że kobieta pracuje w firmie przyjaznej rodzinom, spędza w miłej atmosferze osiem godzin dziennie, trochę chodzi, trochę siedzi, nie przemęcza się fizycznie, nie jest narażona na przewlekły stres. Jej ciąża przebiega wzorowo, poza przejściowymi nudnościami i zgagą czuje się świetnie. W tym przypadku nie ma powodu, aby szła na zwolnienie, w końcu jej ciąża nie jest chorobą, nie przeszkadza jej w funkcjonowaniu. To jest absolutnie jej wybór, czuje, że jest w porządku wobec przełożonych i współpracowników, pracuje i spełnia się zawodowo.
Czasem jednak zdarzają się sytuacje, w których, mimo poczucia obowiązku wobec firmy, przyszła mama powinna odpuścić. Jakie okoliczności mogą zaszkodzić ciąży, jeżeli ciężarna nie zadba o siebie w sposób szczególny?

Zobacz: Ciężarówką przez 9 miesięcy. Przewodnik po ciąży i okolicach


Opinie (160)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~keate 2016-01-13 (16:24) 30 dni i 42 minuty temu

Śmieszą mnie wasze komentarze.. Wiekszość chyba naprawdę nie wie co to ciężka praca. Dźwiganie dziennie ciężkich frontów meblowych , cały dzień latasz jak głupi. Brak czasu na przerwe , a gdy wracasz do domu nawet nie masz sily wstac z łóżka bo tak Cię plecy bolą... Więc zacznijcie myśleć.. te paniusie co sobie pazurki w pracy maluja mogą do 8msc. pracować ale na produkcji nie ma opcji!! Wolę stracić pracę niż stracić dziecko!!

odpowiedz

52
70
~Beata 2013-12-20 (06:50) 2 lata 1 miesiąc 23 dni 10 godzin i 16 minut temu

W naszym kraju niestety utarł się zwyczaj, że jak zaciąży to zaraz ląduje na zwolnieniu lekarskim, bo ciąża zagrożona. Rozumiem faktyczne zagrożenie ciąży i wówczas jest to uzasadnione, ale z doświadczenia w zatrudnianiu kobiet mogę powiedzieć, że co najmniej 80 % zwolnień ciążowych to symulacje czyli czytaj lenistwo. Potem jest problem z porodem, połogiem, opieką nad dzieckiem i dalej powrotem do pracy, bo jest rozleniwiona, bez kondycji i chęci. Wraca do pracy zmęczona i łaskę robi, że pracuje, potem jest kolejna ciąża, znów macierzyński, czasem wychowawczy. A my pracodawcy mamy zablokowany etat. A potem jest raban, że kobiety mają gorsze szanse na rynku pracy. Zawsze będą miały z uwagi na naturę, ale przede wszystkim kobiety same sobie są winne swoją postawą roszczeniową !

odpowiedz

pokaż 20 ukrytych odpowiedzi

20
0
~mama 2014-04-29 (21:59) 1 rok 9 miesięcy 13 dni 19 godzin i 7 minut temu

Jestescie takie madre ja pracuje w sklepie spozywczym prywatnym, czesto dzwigam skrzynie, ciezkie towary,palety z napojami nikt mnie nie posadzi za biurkiem pracuje fizycznie to tez mam pracowac do 8 mies ciazy??? nie kazda praca jest taka ze mozna sobie posiedziec.. OGARNIJCIE SIE....

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

15
40
~mstyum 2013-12-25 (12:02) 2 lata 1 miesiąc 18 dni 5 godzin i 4 minuty temu

Ciąża to choroba. Ja zwalniam takie kobiety. Wisi mi co dalej będą robić

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

5
0
~lilka 2014-06-21 (21:42) 1 rok 7 miesięcy 21 dni 19 godzin i 24 minuty temu

Większość tych odpowiedzi pisały chyba paniusie które siedzą za biurkiem i nie wiedzą co to znaczy ciężko fizycznie pracować dla nich może to nie problem pracować do 8 miesiąca, ale dla pracowników produkcyjnych którzy przez 10-12 godzin stoją przy linii produkcyjnej i muszą dźwigać pudła to poronienie gwarantowane. Niestety nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że są kobiety pracujące nie tylko "zza biureczka". Dlatego ogarnijcie się drogie panie każdy idzie wtedy na zwolnienie kiedy może i kiedy ma wskazane. Jeśli kobieta się dobrze czuje niech pracuje ale jeśli praca jest zbyt ciężka to narażanie życia dziecka i własnego jest po prostu głupotą.

odpowiedz

20
37
~K. 2013-12-25 (16:49) 2 lata 1 miesiąc 18 dni i 17 minut temu

Ciąża to nie choroba i kobiety powinni pracować maksymalnie do 8 miesiąca ciąży, a nie jak jest teraz ledwo się się zorientuje, że spodziewa się dziecka i już leci do lekarza po L4 ja bym tego nie tolerowała jako pracodawca.

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

13
45
~obserwator 2013-12-25 (16:00) 2 lata 1 miesiąc 18 dni 1 godzinę i 6 minut temu

Moja matka urodziła 5 dzieci i wszystkie są zdrowe a pracowała w gospodarstwie i nikt nie wystawiał jej lewych zwolnień a i zasiłków za urodzenie także nie miała okazji pobierać. Dziś to już się słuchać nie chce tych jęków jak jest źle i dlaczego wszyscy gnębią ciężarne kobiety. Tylko normalne kobiety mogą urodzić zdrowe dzieci a ciąża to nie jest choroba cytując naszych parlamentarzystów. Taka kobieta siedząca 8 miesięcy na zwolnieniu lekarskim niech się dobrze zastanowi czy chętnie wypłacała by zasiłek ciężarnym koleżankom śmiejącym się z pracodawcy ze daje robić z siebie balona. Według mnie ciężarna kobieta po pierwszym zwolnieniu lekarskim powinna otrzymać zwolnienie z pracy zgodnie z zasadą sprawiedliwości społecznej. Nie chcesz pracować to idź do domu a do zakładu przyjdzie inny pracownik może bardziej uczciwy i rozumny. To mało popularny punkt widzenia ale wystarczy każdą ciężarną kobietę posadzić na stołku dyrektorskim i od razu przyjmie inny punkt widzenia.

odpowiedz

pokaż 9 ukrytych odpowiedzi

5
7
~przyszła_mama 2014-02-18 (12:46) 1 rok 11 miesięcy 25 dni 4 godziny i 20 minut temu

Jestem w ciąży i wybieram się na zwolnienie w 7 miesiącu. Myślę, że jest to optymalny czas na odejście z pracy. Brzuszek w tym czasie jest już spory i ciężko wysiedzieć na tyłku 8 godzin. Ciąża to nie choroba, ale jak kobieta nie jest 100% zdrowa to wszystkie dolegliwości, które miała przed zajściem w ciąże zazwyczaj się pogłębiają. W moim przypadku jest to ból kręgosłupa promieniujący do nogi, alergie i problemy z krążeniem. Uważam, że w trzecim trymestrze każdej kobiecie należy się zwolnienie nawet gdy ciąża nie jest zagrożona.

odpowiedz

22
1
~monika 2014-02-07 (20:07) 2 lata 4 dni 20 godzin i 59 minut temu

ja jestem na zwolnieniu od 12 tygodnia ciąży ,poprzednia ciążą zakończyła się przedwczesnym porodem w 16 tygodniu ciąży,przez to ze zbyt ciężko pracowałam a prowadzę własną działalność i wtedy nie chciałam nikogo zatrudniać teraz już niema to dla mnie znaczenia - praca - pieniądze bo najważniejsze bym mogła cieszyć sie zdrowym dzidziusem. jak pracowałam zarabaiałam na czysto 7000 zł teraz mam grosze chorobowego . też mysłałam wczesniej ze mogę pracowac do rozwiązania dopóki nie straciłam dziecka. teraz wiem ze ciążą to wyjątkowy stan możesz czuć sie dobrze ale z dnia na dzien stracic swoje szczescie wiec lepiej leżeć i nic nie robić!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Uważajcie kobiety i dbajcie o siebie .

odpowiedz

47
5
~samanta 2013-12-22 (23:46) 2 lata 1 miesiąc 20 dni 17 godzin i 20 minut temu

Moja koleżanka zapierdzielała do końca ciąży do pracy. Po powrocie z macierzyńskiego na biurku czekało na nią wypowiedzenie- tak pracodawca jej się odwdzięczył. Teraż żałuje, że nie poszła na zwolnienie zaraz jak zobaczyła 2 kreski na teście. Ja jestem w drugiej ciąży, w pierwszej pracowałam do szóstego miesiąca włącznie- nie dałam rady więcej. Teraz jestem na zwolnieniu od 10 tygodnia ciąży- odklejająca się kosmówka, powodująca krwawienia, wysokie ciśnienie. Nie żałuję w ogóle że jestem na zwolnieniu, bo nidy nie wiadomo jak pracodawca odwdzięczył by się za moja nadgorliwość. Poza tym mam czas dla mojej starszej pociechy, a nie tylko w weekendy, bo oczywiście w pracy standardowo niepłatne nadgodgodziny... Nie neguję też kobiet, które idą na zwolnienie, bo są w ciąży. Nasze Państwo to złodzieje, więc nie rozumiem tych wypowiedzi wielce patriotycznych. Następna taka płatna laba dopiero na emeryturze, ale wtedy już wiek nie ten i zdrowie gorsze. Poza tym wiele z nas już tego nie dożyje ;)

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź