www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

Farmakoterapia gorączki u dzieci

- 2011-11-03 15:49 0 opinii

Moje dziecko ma pięć lat i od roku uczęszcza do przedszkola.

Farmakoterapia gorączki u dzieci

A jak to bywa najczęściej w przedszkolach i żłobkach wystarczy, że jedno dziecko przyjdzie z katarem lub kaszlem i nim się obejrzymy cała grupa choruje.

Żłobki i przedszkola to miejsca, gdzie dzieci bardzo często stykają się z drobnoustrojami. Jeśli nasze dziecko czuje się zmęczone, bolą go mięśnie, ma załzawione i szkliste oczy i jest apatyczne to sygnał, że nasze  może mieć gorączkę. Nie należy jednak od razu panikować tylko podejść do problemu racjonalnie. To naturalne, że u dziecka nie rozwinął się jeszcze na tyle układ odpornościowy, by móc sobie radzić z atakującymi je wirusami i bakteriami. W momencie, kiedy w organizmie szaleje gorączka, rodzice często ulegają panice, denerwują się. Ale jest to całkiem naturalne i nie ma co się dziwić. Ja sama przy pierwszym moim dziecku bardzo się bałam, każdej gorączki i każdego katarku. Jednak z czasem nauczyłam się obserwować własne dziecko i spokojniej podchodzić do każdej sytuacji. Jedynie u  noworodków szybko wzrastająca temperatura oraz drastycznie jej obniżanie jest niebezpieczne, ponieważ niedojrzały układ nerwowy nie jest w stanie poradzić sobie z taką sytuacją. W przypadku gorączki noworodka natychmiast należy skontaktować się z lekarzem.

Gorączka u małych dzieci jest dla nas rodziców naturalnym sygnałem, że coś jest nie tak. Najczęściej jest to zwykła infekcja wirusowa. Warto jednak poradzić się pediatry, który po zbadaniu dziecka może zalecić leczenie farmakologiczne. Dzieciom, które skoczyło pół roku na obniżenie gorączki można podać leki zawierające w swoim składzie Ibuprofen (np. Ibufen D,  lub też Forte, czy Junior). Są to leki łatwe w dawkowaniu i podawaniu dziecku, ze względu na swoją formę syropu o owocowym smaku. Leki na bazie ibuprofenu mają bardzo dużą skuteczność i działają dodatkowo przeciwzapalnie oraz przeciwbólowo, przy czym nie podrażniają delikatnego żołądka dziecka. Maluszkom poniżej trzeciego miesiąca życia najczęściej podaje się czopki, pod warunkiem, że dziecko nie ma biegunki. Aby poprawnie umieścić czopek należy dziecku odpowiednio wcześniej posmarować pupę wazeliną i delikatnie wsunąć czopek do odbytu węższym końcem. Trzeba jednak pamiętać, aby na chwilę dziecko lekko przytrzymać za pośladki, aby nie zrobić mu krzywdy. Czopki wchłaniają się szybciej, niż syrop.

Przy dawkowaniu jakiegokolwiek leku trzeba uważać, by nie przekroczyć zalecanej dawki podanej przez lekarza i na ulotce.

Dodatkowymi zabiegami obniżającymi gorączkę są okłady na łydki, skronie i pachwiny, można także stosować delikatny masaż gąbką zanurzoną w letniej wodzie. Nie może to być gwałtowne obniżenie temperatury, gdyż ciało zareaguje dreszczami, co spowoduje ponowny wzrost temperatury.

Oprócz tego, że dziecku podaje się leki to trzeba też koniecznie zadbać o odpowiednie nawodnienie jego organizmu. Dlatego też trzeba podawać letnie napoje w odpowiedniej ilości. Wskazane są herbatki owocowe, soki lub woda mineralna, niemowlęta karmione piersią trzeba jak najczęściej przystawiać do piersi. Ważna jest zasada, aby nie dopuścić do odwodnienia. Cechy odwodnienia to: suchy język, spierzchnięte usta, oddaje mniej moczu (rzadko chodzi do łazienki), ma mało elastyczną skórę i płacze bez łez. W takim przypadku niezwłocznie należy udać się z dzieckiem do lekarza.

Mam nadzieję, że te parę porad pomoże  Rodzicom poradzić sobie z gorączką u waszego dziecka.

 

Autoryzacja: Dr Marzanna Reśko-Zachara Pediatra Neonatolog

 

Podziel się

oceń
tak 0 50%
nie 0 50%

Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!