www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

Kiedy najwcześniej można rozpoznać ciążę?

Dzieci.pl 2017-05-29 13:51 36 opinii

Kobiety, które planują ciążę i wyczekują jej z kalendarzem w ręku, zwykle zastanawiają się, kiedy najwcześniej będzie można ją wykryć. Odpowiadamy na nurtujące je pytania - jaki jest najlepszy moment na zrobienie testu ciążowego, który z nich jest najbardziej wiarygodny i kiedy zaplanować wizytę u ginekologa?

Kiedy najwcześniej można rozpoznać ciążę?

Pierwsze podejrzenie ciąży pojawia się w momencie, gdy miesiączka nie pojawia się w oczekiwanym terminie. Najczęściej sięga wówczas po dostępny w aptece test ciążowy. Na jego podstawie można z dużym prawdopodobieństwem ocenić, czy brak miesiączki jest spowodowany ciążą, czy zaburzeniem miesiączkowania. Wszystkie próby ciążowe polegają na stwierdzeniu obecności w organizmie kobiety hormonu ciążowego zwanego gonadotropiną kosmówkową (HCG), a dokładnie jej podjednostki beta, czyli beta-HCG.

Testy ciążowe (tzw. paskowe) można wykonać samodzielnie w domu, najlepiej z moczu porannego. Potwierdzają ciążę, jeżeli w moczu obecny jest hormon beta-HCG, aczkolwiek nie dają stuprocentowej pewności. Bardziej wiarygodny jest test ciążowy z krwi, który wykonuje się w laboratorium, gdzie ocenia się stężenie beta-HCG w surowicy. Jednak dodatni wynik testu niekoniecznie musi świadczyć o ciąży. Istnieją bowiem stany, w których także dochodzi do podniesienia poziomu beta-HCG, np. niektóre nowotwory.

Kiedy najwcześniej można stwierdzić ciążę?

Wykrywalne stężenie beta-HCG (1 mIU/ml) w surowicy krwi i moczu kobiety ciężarnej można stwierdzić po 48 godzinach od zagnieżdżenia zapłodnionej komórki jajowej. Zagnieżdżenie odbywa się między 6 a 8 dniem po zapłodnieniu, tyle bowiem trwa wędrówka zapłodnionej komórki przez jajowód do jamy macicy. Najszybciej zatem można rozpoznać ciążę wykonując test ciążowy z moczu lub badanie krwi w 7-9 dniu po zapłodnieniu.

Wartość beta-HCG powyżej 5 mIU/ml oznacza ciążę. W monitorowaniu prawidłowego rozwoju ciąży istotny jest przyrost wartości beta-HCG. Powinna ona wzrosnąć przynajmniej o 66 proc. w ciągu 48 godzin i o 114 proc. w ciągu 72 godzin. Mniejsze wartości mogą sugerować poronienie lub ciążę pozamaciczną – przyrost stężenia hormonu jest wtedy wolniejszy. W ciąży bliźniaczej można obserwować wyższe niż przeciętnie wartości beta-HCG.

Kiedy uwidacznia się zarodek?

Kolejnym krokiem przyszłej mamy jest wizyta u ginekologa i badanie ultrasonograficzne. Wykaże ono pęcherzyk ciążowy przy wartości beta-HCG 1500 mIU/ml, zaś zarodek z widoczną akcją serca przy wartości 6000-7000 mIU/ml. W przełożeniu na tygodnie ciąży, które liczymy od 1 dnia ostatniej miesiączki, pęcherzyk ciążowy będzie widoczny w jamie macicy powyżej 4 tygodnia ciąży, a zarodek z widoczną akcją serca powyżej 6 tygodnia ciąży.

Te wyliczenia są miarodajne, o ile cykl jest regularny 28-dniowy i owulacja nastąpiła około 12-14 dnia cyklu. W przypadku nieregularnych wydłużonych cykli, gdy owulacja następuje później, często około 18-20 dnia cyklu, w 4 tygodniu ciąży nie zobaczymy jeszcze pęcherzyka ciążowego.

Treści zamieszczone w Serwisie mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego specjalistę˝. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki skorzystania przez użytkowników z treści zamieszczonych w Serwisie.
Hanna Olszewska
autor porady:

Hanna Olszewska

ginekologia i położnictwo