www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

ciąża

Naprotechnologia - naturalna metoda leczenia niepłodności

dzieci.pl 2011-03-25 13:48 206 opinii

Naprotechnologia jest metodą, którą Kościół nazywa alternatywą in vitro. Jej skuteczność jest szacowana na 97% i bazuje na diagnozowaniu oraz leczeniu bezpłodności w sposób całkowicie naturalny.

Naprotechnologia - naturalna metoda leczenia niepłodności

Metoda naturalnej prokreacji (Natural Procreative Technology) jest w Polsce znana od niedawna. Polega na przeprowadzeniu dokładnej obserwacji cyklu miesiączkowego kobiety z użyciem systemu Creightona, wykorzystywanego do naturalnych metod planowania rodziny. Opiera się na codziennej obserwacji śluzu, temperatury i samopoczucia przyszłej mamy.

Wyniki 3-miesięcznej obserwacji są podstawą dla lekarskiej diagnozy ewentualnych przyczyn bezpłodności. Każda para jest w trakcie konsultacji traktowana bardzo indywidualnie. Zwolennicy tej metody twierdzą, że leczenie naturalnymi metodami daje imponującą skuteczność. Skoro jest ona trzykrotnie tańsza od in vitro, dlaczego nie zastąpi go całkowicie?

- Naprotechnologia to zachowawcze leczenie niepłodności, które od lat stosują wszystkie kliniki. Naprotechnologia wyklucza stosowanie bardziej zaawansowanych technik wspomaganego rozrodu. Nie wyobrażam sobie jednak, że przy dzisiejszej dostępności technik medycznych pacjenta będzie stać finansowo i emocjonalnie na naprotechnologię. Naprotechnologia może być dość skuteczna, ale pod warunkiem, że człowiek będzie się w ten sposób leczył średnio 5 do 7 lat. Jeśli to pomnożyć przez liczbę wizyt u lekarza w tym czasie i finansowo obciążających ciągłych badań diagnostycznych, to okaże się, że to metoda bardzo droga. Mało kogo na to stać.

Naprotechnologia została wypromowana przez lekarzy, dla których pryncypium stanowi zobowiązanie wobec Kościoła, a nie pacjentów. Sama metoda zresztą jest stara - powstała w czasach, kiedy współczesne metody leczenia były niedostępne – tylko późno dotarła do Polski – komentuje profesor Krzysztof Łukaszuk, kierownik Kliniki Leczenia Niepłodności Invicta w wywiadzie z serwisem odkrywcy.pl.

Metoda jest zalecana przez Kościół, gdyż nie budzi żadnych wątpliwości moralnych, a jej podstawą jest szanowanie godności ludzkiej matki i jej nienarodzonego dziecka. Z tych samych względów jest uważana za alternatywę in vitro.

Choć naprotechnologię promuje się jako fantastyczną i nieinwazyjną metodę leczenia niepłodności, fakty przeczą tej, jakże optymistycznej, koncepcji. Nie ma bowiem możliwości przywrócenia zdolności prokreacyjnych komuś, kto cierpi chociażby na zaburzenie funkcji nabłonka plemnikotwórczego. Patrząc na ten konkretny przypadek przez pryzmat medycyny, tylko in vitro może przyczynić się do zajścia w ciążę (jednocześnie nie zwiększając ilości plemników w spermie). Inne rodzaje niepłodności, z którymi naprotechnologia nie ma szans (dosłownie), to: mechaniczna niepłodność kobiety (brak jajników, macicy, jajowodów), defekty anatomiczne po stronie mężczyzny, nieodwracalne zmiany endometriotyczne, czy też ciężkie uszkodzenia jajowodów.

Jeżeli przyczyna leży po stronie mężczyzny, należy pobrać jego nasienie. Aby dokonać tego zgodnie z nauką Kościoła, nie wolno stosować metod praktykowanych w klinikach in vitro, czyli masturbacji. Należy w trakcie pełnego stosunku użyć specjalnego zbiorniczka w postaci perforowanej prezerwatywy, która nie przeciwdziała zapłodnieniu i jednocześnie umożliwia pobranie materiału do specjalnego słoiczka.

Można śmiało rzec, że wbrew obietnicom zwolenników tej metody, nie jest ona uniwersalna. Tym samym błędnym jest nazywanie naprotechnologii alternatywą dla in vitro, któremu – w ramach ścisłości, również nie należy nadawać miana "całkowicie skutecznego".

Co ciekawe, skuteczność tej metody szacowana jest na 97%. Po zapoznaniu się z jej ograniczeniami zastanawiamy się – jak to możliwe? Zbieg okoliczności czy przekłamanie? Nic z tych rzeczy. Paradoks stanowi fakt, że procentowa wartość nie odnosi się do liczby poczęć wśród leczonych par, ale do… trafności diagnozy. W tym miejscu warto podkreślić, jak precyzyjnie rozpoznawane są dzięki tej metodzie przyczyny niepłodności. Gorzej jest z ich usuwaniem…

ASO

PRZECZYTAJ WIĘCEJ O CIĄŻY:

Jak się kochać bez grzechu?
Nowe życie z laboratorium


Opinie (206)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~fantom965 2011-03-26 (12:11) 6 lat 6 miesięcy 25 dni 9 godzin i 17 minut temu

bezpłodność
A co wtedy gdy to meżczyzna jest bezpłodny?!

odpowiedz

0
0
~Kolekcjoner 2011-03-26 (11:46) 6 lat 6 miesięcy 25 dni 9 godzin i 42 minuty temu

Jesli jeden czlowiek jest odszczepiencem, to mowia ze to dewiant
....ale jesli duzo ludzi ma podobne odchyly, to juz nie nazywa sie tego dewiacja, to religia.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~katolik 2011-03-26 (12:06) 6 lat 6 miesięcy 25 dni 9 godzin i 22 minuty temu

Naprotechnologia
jest dla katolików i dla tych, którzy nie chcą zabijać dzieci i są za życiem, po co więc wypowiadają się w tym miejscu agresywni ateistyczniczni barbarzyńcy? Może lepiej poszliby na kurs zabijania?!?!?!

odpowiedz

0
0
~Mrówa Al 2011-03-26 (11:41) 6 lat 6 miesięcy 25 dni 9 godzin i 47 minut temu

Sami twierdzą ,że
ci lekarze mają zobowiązanie wobec koscioła ,a nie pacjentów. już samo to stawia te pseudo naukowe wywody pod sporym znakiem ,,?" jak zwykle katokłamcy znaleźli sposobik na mamienie ludzi i wykozystywanie ich uczuć ,żeby znowu przykroić czyjaś chceć posiadania własnego dziecka do swoich dewockich wzorców. i jak zwykle podważane są przez dyletanctwo ludzi kk osiagniecia naukowej medycyny i zastepowane mitami ,oraz bredniami rozgłaszanymi przez szarlatanow i znachorów.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~jerry 2011-03-26 (10:52) 6 lat 6 miesięcy 25 dni 10 godzin i 36 minut temu

ksieża;(
ej,panowie księża?nie za dużo was jest już wszędzie?w szkołach,itd.żebyście niechcieli czasem do sejmu!!!!!!!milionerzy biznesmeni w sutannach,wasze miejsce jest w Kościele,bo ja dobrze radze,jak was będzie wszedzie pelno,to beda puste Kościoły niedługo...kto to widział np.zeby religia liczyła się do średniej,lepiej coś pomyslcie żeby mniej brać za pogrzeby i msze z zmarłymi zwiazane,co was kryzys niedotyczy????tym się lepiej zajmijcie,a nie in vitro...ZALLLLLLLLLLL

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

0
0
~pl 2011-03-26 (12:02) 6 lat 6 miesięcy 25 dni 9 godzin i 26 minut temu

pl
Jesli przez taki artykul oskarzacie ks ze maja swoje dzieci to raczej........ im wspolczujcie, ....... raczej szkoda ich, ........... a moze niech beda dumni ze dbaja o przyrost naturalny w kraju?????? a bardziej myslcie o rodzinach ktorzy przezywaja nieraz dramat spowodawany brakiem potomstwa................ Zycze wiecej normalnosci niz wrogosci. :)

odpowiedz

0
0
~elpolako 2011-03-26 (12:01) 6 lat 6 miesięcy 25 dni 9 godzin i 27 minut temu

dlaczego o konkurencyjnej metodzie wypowiada sie kierownik kliniki invitro??
to oczywiste że nie będzie jej wychwalał...polscy dziennikarze wracajcie do szkół..i pomyślcie zanim coś napiszecie tępaki!

odpowiedz

1
0
~Mojrzesz II 2011-03-26 (12:01) 6 lat 6 miesięcy 25 dni 9 godzin i 27 minut temu

Do pacierza
Klechy zamiast sie modlic, szukaja kontaktow z kobietami za wszelka cene i pod kazdym pozorem. Chca jak najwiecej nachapac sie za zycia. Kase i wladze juz maja i to w nadmiarze, to teraz zechcialo sie jeszcze rozrywek i sexu. Stad teksty, ze ksiadz to tez czliowiek i ze ksiadz pracuje do 15. Jesli tak, to lopate w reke i do roboty. Prosze zarobic na czynsz, wyzywienie, opieke lekarska, wydatki i emeryture. Wtedy powiemy ze ksiadz to tez czlowiek. A narazie my placimy i wymagamy. Za nasze pieniadze jedza, mieszkaja i maja oplacane emerytury. Od klechow wymagamy jedynie tego, czego uczy Pismo Swiete i do czego sami sie zobowiazali. Nie zyczymy sobie zapijaczonych klechow jezdzacych samochodami, lamiacych prawo, plawiacych sie w zlocie, okradajacych nas z naszych majatkow, sklocajacych rodziny, dyskryminujacych niewierzacych, wpychajacych sie na uroczystosci panstwowe, wtracajacych sie do naszego zycia i polityki, dzwoniacych o 6 rano dzwonami, gwalcacych nasze dzieci, podrywajacych nasze zony i wymadrzacych sie w sprawie sexu. Ksiadz ma byc ksiedzem, a nie rozpustnym, przemadrzalym i rozbawionym bawidamkiem, zyjacym w grzechu, dostatku jak pasozyt na nasz koszt. Klechy sa od modlitwy i za to im placimy. I wara ze swoimi napalonymi lapskami od naszych kobiet i dzieci. Koniec, kropka. Jak sie nie podoba, to zapraszamy do kopania rowow. Robot na budowach wystarczy dla wszystkich.

odpowiedz

0
0
~janpaweł 2011-03-26 (11:29) 6 lat 6 miesięcy 25 dni 9 godzin i 59 minut temu

Wierni Kościóła Katolickiego to taka grupa , która uznaje,
że można zajść w ciążę i urodzić zdrowego chłopaka bez pomocy mężczyzny. Przykład to tzw Matka Boska , wiecznie dziewica :).. W Polsce ta metoda też ma swoich zwolenników. Co jakiś czas można zobaczyć Matkę z Dzieckiem i też dziewice ... :) .. :)...

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
~Polak 2011-03-26 (11:59) 6 lat 6 miesięcy 25 dni 9 godzin i 29 minut temu

Kolejna metoda Kosciola na
wyciąganie pieniędzy od ludzi i z budżetu..czyli z naszych podatków.

odpowiedz