www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

ciąża

18 tydzień ciąży – co dzieje się w organizmie przyszłej mamy i jak zmienia się jej ciało na tym etapie?

Dzieci.pl 2017-04-08 21:06 0 opinii

18 tydzień ciąży to moment, w którym kobieta cały czas odczuwa zmiany zachodzące w organizmie. Jej ciało przygotowuje się do porodu, który powinien nastąpić najwcześniej za 20 tygodni. Na jakie zmiany trzeba się nastawić? Z jakimi dolegliwościami może się to wiązać?

18 tydzień ciąży – co dzieje się w organizmie przyszłej mamy i jak zmienia się jej ciało na tym etapie?

18 tydzień ciąży to moment, w którym możesz odetchnąć z ulgą – na tym etapie powinnaś mieć już za sobą poranne mdłości. Pojawią się jednak inne objawy, które – w zależności od indywidualnych uwarunkowań kobiecego organizmu – mogą być mniej lub bardziej intensywne.

Uwaga na bóle pleców

18 tydzień ciąży jest okresem, w którym brzuch kobiety ciężarnej rośnie w większym tempie. Prowadzi to do zmiany środka ciężkości, w efekcie czego nienaturalnie wyginasz się. Skutkuje to coraz intensywniejszym bólem pleców.

Niemały wpływ na ból odcinka lędźwiowego kręgosłupa ma relaksyna – hormon o działaniu rozluźniającym. Odpowiada ona m. in. za rozluźnienie mięśni i więzadeł, co skutkuje lekkim skrzywieniem sylwetki oraz nadmiernym obciążeniem pleców w tej części.

Coraz częściej twardniejący brzuch

Na tym etapie ciąży możesz zacząć odczuwać twardnienie brzucha. To tzw. stawianie się macicy, która przygotowuje się do porodu. Takie delikatne skurcze są zupełnie niegroźne, ale bywają mało komfortowe.

Jeśli czujesz, że Twój brzuch twardnieje, usiądź lub połóż się na lewym boku. Częściej odpoczywaj i nie przemęczaj się. W razie jakichkolwiek wątpliwości skonsultuj się z lekarzem – być może zleci przyjmowanie łagodnych środków o działaniu rozkurczowym.

Apetyt rośnie

18 tydzień ciąży to moment, w którym możesz odczuwać nadmierny apetyt. Pamiętaj jednak, by nie objadać się bezkarnie i jeść dla dwojga, a nie za dwoje. Na tym etapie warto podnieść kaloryczność swoich posiłków o około 360 kcal dziennie. Tyle wystarczy, by dostarczyć sobie i dziecku odpowiednią porcję kalorii oraz dawkę cennych składników odżywczych.

Niegroźne zawroty głowy

Zawroty głowy w ciąży nie są z reguły powodem do niepokoju. Mniej więcej około 18 tygodnia ciąży dochodzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych oraz do obniżenia ciśnienia krwi. Jeżeli masz wrażenie, że cały świat wiruje dookoła Ciebie lub wydaje Ci się, że zaraz zemdlejesz, natychmiast usiądź i pochyl głowę. Możesz także położyć się na lewym boku. Weź kilka głębokich oddechów. Sięgnij po słodką przekąskę – niekiedy zawroty głowy spowodowane są zbyt niskim poziomem cukru we krwi.

Możesz poczuć pierwsze ruchy dziecka

18 tydzień ciąży to moment, w którym możesz poczuć już pierwsze ruchy dziecka. Nie będą to jednak typowe kopniaki, a jedynie delikatne muśnięcia lub uczucie bulgotania w brzuchu. Jeżeli jeszcze nic nie czujesz, nie ma powodu do zmartwień – większość kobiet (szczególnie pierworódek) zaczyna odczuwać ruchy około 20 tygodnia ciąży.

Zachodzące w Twoim organizmie zmiany mogą budzić wiele wątpliwości. Jeśli masz jakiekolwiek obawy, skontaktuj się ze swoim lekarzem prowadzącym. Dzięki temu upewnisz się, że Twoja ciąża przebiega prawidłowo.

Polub dzieci.pl na Facebooku


Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!