www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

ciąża

Cukrzyca w ciąży to nie wyrok

(ma) 2009-11-18 12:55 1 opinii

Cukrzyca ciężarnych jest wynikiem zmian hormonalnych, jakie zachodzą w tym okresie.

Cukrzyca w ciąży to nie wyrok

Cukrzyca ciężarnych najczęściej przebiega bezobjawowo, ale można ją szybko wykryć, a po postawieniu diagnozy zapobiec powikłaniom i zapewnić bezpieczeństwo zarówno matce i rozwijającemu się dziecku.

Na początku należy jednak wytłumaczyć czym różni się ten rodzaj cukrzycy od pozostałych. W cukrzycy typu pierwszego pojawia się niedobór insuliny; trzustka wytwarza jej za mało lub nie produkuje jej w ogóle. Chorzy muszą regularnie przyjmować zastrzyki insulinowe. Cukrzyca typu drugiego spowodowana jest wytworzeniem oporności komórek na działanie insuliny. Natomiast cukrzyca ciężarnych pojawia się u kobiet, które nigdy wcześniej nie miały zaburzeń tolerancji glukozy. Jest wynikiem zmian hormonalnych, jakie zachodzą w tym okresie. Zazwyczaj całkowicie ustępuje po porodzie.

To zaburzenie pojawia się często u pań, które zachodzą w ciążę po 35. roku życia, które urodziły wcześniej dziecko, którego masa ciała przekraczała 4 kilogramy, cierpiały w przeszłości na cukrzycę ciężarnych, u osób otyłych i cierpiących na nadciśnienie tętnicze, w przypadku wielorództwa, lub jeśli w rodzinie występuje cukrzyca typu drugiego. Cukrzyca ciężarnych nierozpoznana lub nieleczona stanowi istotny czynnik zagrożenia płodu. Na jej skutek rodzą się bardzo duże noworodki, co często wiąże się z koniecznością cięcia cesarskiego. U dzieci mogą także wystąpić duże wady wrodzone (serca, nerek, ośrodkowego układu nerwowego).


Opinie (1)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~ania 2014-02-02 (20:08) 3 lata 9 miesięcy 20 dni 13 godzin i 56 minut temu

potwierdzam, z cukrzycą ciążową da się żyć :) trochę trudno zrezygnować ze słodyczy, ale przecież chodzi o zdrowie dziecka :) gdyby któraś mama potrzebowała bezpiecznych przepisów, które nie podnoszą poziomu cukru we krwi (również na desery), to polecam stronkę howsweet.pl! Pozdrawiam!

odpowiedz