www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

ciąża

41 tydzień ciąży

wp.pl 2009-09-21 11:25 0 opinii

41 tydzień ciąży
fot.
Czterdziesty pierwszy i czterdziesty drugi tydzień ciąży

Jak rozwija się dziecko?
Co prawda płód w 41 i 42 tygodniu ciąży nieco spowolnił swój wzrost, nie zmienia to jednak faktu, że płody przenoszone mają już widoczne cechy dłuższego rozwoju w macicy. Skóra przenoszonego dziecka jest sucha, pomarszczona i popękana. Jest to skutek braku mazi płodowej, która wcześniej chroniła wrażliwą skórę. Dziecko może oczywiście więcej ważyć i mierzyć, ma dłuższe paznokcie i włosy. Na jego ciele jest znacznie mniej lub wcale nie ma meszku płodowego (lanugo). Po porodzie możesz mieć również odczucie, że twoje dziecko jest bardziej czujne i uważne niż młodsze noworodki - w końcu jest starsze.

Jakie zmiany zachodzą w twoim organizmie?
Co dzieje się z tobą podczas porodu? Dziecko powoli schodzi poprzez kanał rodny, a ty masz wrażenie, że taki wysiłek i ból są nie do pokonania. Pierwsza faza porodu to oczekiwanie na magiczne 10 cm rozwarcia, przez które płód może już przecisnąć się na świat zewnętrzny. Ten okres najbardziej dłuży się rodzącym kobietom i najbardziej męczy. Szyjka macicy zanika, dziecko schodzi bardzo nisko do kanału rodnego. Pod koniec możesz mieć wrażenie, że ciągle chce ci się iść do toalety, tymczasem jest to wpływ ucisku główki na odbytnicę i pęcherz moczowy.

Druga faza to urodzenie dziecka. Może trwać maksymalnie do dwóch godzin. Jeśli się przedłuża, konieczne może być założenie wyciągacza próżniowego lub kleszczy położniczych. W tej fazie pojawiają się skurcze parte i organizm sam dyktuje ci, co masz robić. Ostatnia faza to poród łożyska, który trwa krótko. Mogą pojawić się słabsze skurcze, po których wydalisz popłód. Nie jest to już tak bolesne. Ta czynność kończy twój ogromny wysiłek porodowy.
Intensywna obserwacja kobiety po porodzie trwa dwie godziny. Jest to tzw. wczesny okres poporodowy. W tym czasie może dojść do wielu powikłań, dlatego tak bardzo ważny jest nadzór nad stanem klinicznym położnicy.

Jak możesz się czuć?
O dolegliwościach ciążowych wiesz już zapewne wszystko - na sam koniec ciąży czyli w 41 i 42 tygodniu ciąży nie ulegną one istotnym zmianom. Na pewno czasami zastanawia cię, jak to będzie, jeśli pękną ci błony płodowe w miejscu publicznym. Chyba każda ciężarna miewa takie mary senne.. Jesteś w sklepie lub u znajomych, a tu nagle kałuża i alarm.

Nie denerwuj się na zapas. Zaledwie u około 15 proc. ciężarnych dochodzi do pęknięcia błon płodowych przed regularną czynnością skurczową. Jeśli już dochodzi do pęknięcia błon, to w pozycji stojącej ilość odpływającego płynu owodniowego jest stosunkowo niewielka, ponieważ główka płodu blokuje większe odpływanie. Jeśli zaś zdarzy się to w pozycji leżącej, to zazwyczaj podczas odpoczynku lub snu. Wtedy ta sytuacja nie jest aż tak niepokojąca.

Krótko o zmianach, jakie zajdą w twoim ciele po porodzie. Jeżeli rodzisz naturalnie, możliwe, że czeka cię nacięcie krocza. Pojawi się po nim blizna, ale zazwyczaj jest naprawdę mało widoczna. Kolejną zmianą jest poszerzenie światła pochwy, która musi się bardzo rozciągnąć podczas ostatniej fazy porodu. Zdecydowana większość par nie zgłasza jednak pogorszenia jakości współżycia płciowego, więc nie martw się tym faktem na zapas. Kolejną zmianą, która może utrzymywać się dłużej, jeśli nie stosowałaś ćwiczeń Kegla lub masz naturalne predyspozycje, jest poporodowe nietrzymanie moczu. Zazwyczaj cofa się w ciągu kilku miesięcy po porodzie.

O czym powinnaś pamiętać?
Po 41 tygodniu ciąży rzeczywiście wzrasta ryzyko powikłań u płodu, dlatego w tym okresie ciąży nieco intensywniej nadzoruje się jego dobrostan. Przede wszystkim licz ruchy płodu. Lekarz na pewno zaleci ci kontrolę ktg w odstępach dwu- lub trzydniowych. Jest to tzw. test niestresowy. Zarejestruje czynność serca płodu i jego aktywność ruchową. Kolejną popularną metodą oceny stanu płodu jest ultrasonografia dopplerowska (czyli opisywane wcześniej przepływy) oraz test Manninga.

Jeżeli w 41 lub 42 tygodniu ciąży jesteś już w szpitalu i wspólnie z lekarzem i położną staracie się zmusić twoje maleństwo do przyjścia na świat, staraj się nie być bierną w tej sytuacji. Na pewno szpital mocno onieśmiela, ale pamiętaj, że bardzo wiele zależy od ciebie i twojej postawy. Staraj się być aktywna, dużo chodź i spaceruj, nawet jeśli skurcze są już dość mocno bolesne.

Postaraj się współpracować z położną i nie zbywaj jej, jeśli proponuje ci pionową pozycję lub ciepły prysznic przy 8 cm rozwarcia. I pamiętaj: każda kobieta na pewnym etapie porodu mówi, że już nie da rady. I każda w końcu rodzi… Nie zdziw się więc i nie obrażaj na personel sali porodowej, gdy zbędzie milczeniem te uwagi. Wspólne użalanie się nad tobą i twoim bólem nie polepszy sytuacji, a tylko osłabi twoja psychikę.

Potrzebujesz teraz może nie tyle wzmocnienia, co jak najszybszego porodu. Są pewne sposoby, aby sobie pomóc. Babcine metody mycia okiem wcale nie są bezpodstawne. Wreszcie możesz się wybrać na długi spacer do…centrum handlowego. Po wielotygodniowej „abstynencji” na pewno sprawi ci to przyjemność. Kolejna przyjemna metoda pobudzenia czynności skurczowej to po prostu współżycie płciowe. Drażnienie brodawek sutkowych w trakcie seksu połączone ze skurczami macicy podczas orgazmu mogą mieć zbawienne działanie na stymulację porodu.
Kolejną metodą indukcji skurczy macicy jest samodzielne drażnienie brodawek sutkowych, które stymuluje wydzielanie naturalnej oksytocyny. Takie postępowanie może jednak wywołać objawy zagrożenia płodu, dlatego nie jest zalecane do wykonywania bez nadzoru kardiotokografii.

Wskazówki specjalne
41 i 42 tydzień ciąży to najwyższy czas na poród. Jeśli nie pojawia się czynność skurczowa i szyjka macicy wciąż nie skraca się i nie rozwiera, można ją przygotować podając w okolicę ujścia szyjki żel z prostaglandynami. Działają one naskurczowo i przygotowują szyjkę, która pod ich wpływem staję się miękka, podatna, może pojawić się małe rozwarcie. Na tym etapie można założyć do szyjki macicy cewnik zakończony balonikiem, który wypełnia się solą fizjologiczną. Balonik rozpiera okolicę ujścia szyjki i może stymulować czynność skurczową. Na tak przygotowaną szyjkę zadziałają skurcze indukowane oksytocyną.

Jeśli mimo bolesnej czynności skurczowej nie dojdzie do rozwierania szyjki, lekarz nadzorujący poród powinien zdecydować o porodzie operacyjnym. Taka decyzja nie zapada po godzinie mało efektywnych skurczy, ale po kilku próbach, dlatego musisz uzbroić się w cierpliwość.

Musisz wiedzieć o pewnym fakcie. Obojętnie, na którym etapie porodu zapytasz lekarza, ile to jeszcze potrwa, to żaden nie udzieli ci konkretnej odpowiedzi. Każdy poród jest inny, w żadnym nie da się określić przewidywanego czasu jego trwania. Pomyśl tylko o tym, że za chwilę twój świat obróci się o sto osiemdziesiąt stopni, nigdy nie będzie już taki sam i każdego dnia będzie do ciebie docierało, że stał się naprawdę lepszy.

  •  Autorem kalendarza ciąży jest:
    Tomasz Olejniczak
    ginekolog, dr nauk medycznych, starszy asystent w Klinice Zdrowia Matki i Dziecka Ginekologiczno - Położniczego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Autor i współautor wielu publikacji w prasie fachowej krajowej i zagranicznej.

JUŻ JESTEŚMY NA FACEBOOKU! DOŁĄCZ DO SPOŁECZNOŚCI SZCZĘŚLIWYCH RODZICÓW!


Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!