www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

ciąża

Gorączka bez jakichkolwiek innych objawów

- 2011-11-03 16:58 8 opinii

Na łamach naszego portalu wspominaliśmy o tym, co robić, gdy dziecko ma gorączkę,

Gorączka bez jakichkolwiek innych objawów

czy ją zbijać czy nie? Ale co zrobić, gdy gorączka pojawia się bez jakichkolwiek innych objawów? W medycynie znane są, bowiem przypadki, w których występowanie gorączki nie koniecznie towarzyszą katar, bóle mięśni i stawów, czy kaszel i ból gardła. Co w takim przypadku zrobić?  Jak nie przegapić poważnego problemu?

Otóż gorączka u dziecka bez jakichkolwiek innych objawów, jest bardzo trudnym problemem nawet dla doświadczonego lekarza pediatry.  Przypomnijmy, że gorączka to temperatura ciała dziecka mierzona w odbycie to temperatura powyżej 38°C, mierzona w ustach powyżej 37,5°C, mierzona pod pachą 37,2 °C . Taka gorączka u dzieci do 36 miesiąca życia zdarza się częściej, niż gorączka u której podstaw leżą przyczyny możliwe do rozpoznania.  Niezmiernie ważne jest jednak, aby być wyczulonym na jakiekolwiek inne sygnały wysyłane  przez organizm dziecka. Nie należy jednak popadać  w panikę- może się okazać, że nasza wizyta u lekarza zakończy się na przepisaniu leku na bazie ibuprofenu bądź żelu na ząbkowanie.

Gorączka, jeśli nie przekracza 38°C jest  naturalnym mechanizmem obronnym naszego organizmu, który potrafi  zwalczać różne stany zapalne i infekcje. Stosunkowo częstym problemem u dzieci w wieku 6-24 miesięcy jest tzw. gorączka trzydniowa (rumień nagły), w której wysoka temperatura pojawia się i utrzymuje na takim poziomie  przez trzy – cztery doby, ustępując równie gwałtownie jak się pojawiła, a po jej ustąpieniu pojawia się charakterystyczna wysypka grudkowo-plamista na twarzy i tułowiu. Wysypka szybko blednie i całkowicie ustępuje po kilku dniach. W momencie pojawienia się wysypki stan dziecka poprawia się.   

Kiedy jednak pójść do lekarza?

Na pewno w momencie, kiedy nasze dziecko jest poniżej 2 roku życia i ma gorączkę trwającą powyżej 24 godzin . Niebezpieczna jest szczególnie gorączka u niemowląt,  dzieci z wadami wrodzonymi, u maluchów z niedoborami odporności. Są to  specyficzne przypadki, w których nie można czekać, a od razu udać się do lekarza. Jedną ze złotych zasad jest to, że im młodsze dziecko, tym wystąpienie gorączki powinno być dla nas bardziej niepokojące. Jeśli czekamy na lekarza, warto zastosować kilka rzeczy, aby obniżyć nieco gorączkę. Lekiem, który możemy kupić w aptece bez recepty to np. Ibuprofen, który ma  działanie przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Należy przestrzegać dawek opisanych w ulotce.  Nie wolno stosować żadnych leków przeciwgorączkowych bez konsultacji z lekarzem u dzieci poniżej 3 miesiąca życia. Pamiętajmy, że lek przeciwgorączkowy obniża temperaturę, ale nie leczy jej przyczyny.

 

Autoryzacja: Dr Marzanna Reśko-Zachara Pediatra Neonatolog


POLECAMY:
Rumień nagły – jak leczyć trzydniówkę dziecka?


Opinie (8)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

1
18
~afrodyta_23@wp.pl 2012-07-31 (17:44) 5 lat 3 miesiące 22 dni 12 godzin i 51 minut temu

ja zawsze wiedziałam że gorączke trzeba zbijać, sama podaję mojemu dziecku milifen to ibuprofen w syropku przeciwgorączkowy chociaż na ból też podaję, w opakowaniu jest fajna łyżeczka co ułatwia podawanie, ilość zależy od wieku i wagi trzeba spawdzać na ulotce

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

1
1
~kaszanka 2015-11-30 (22:42) 1 rok 11 miesięcy 23 dni 7 godzin i 53 minuty temu

u mojego dziecka przy gorączce występuje bardzo dużo innych objawów, takich jak katar, bóle mięśniowe i ogólnie przeziębienie. Dla mojego dziecka idealnym lekiem na te przypadłości jest Ibufen. Doskonale radzi sobie ze wszystkimi objawami przeziębienia.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
15
~otrylka 2013-12-04 (10:59) 3 lata 11 miesięcy 18 dni 19 godzin i 36 minut temu

gorączka zwiastuje chorobę, wskazuje, że coś sie zaczyna dziać w organizmie. kiedy córka ma stan podgorączkowy podaje jej lipomal, ale kiedy temperatura przekracza 38 stopni sięgam po syrop z ibuprofenem milifen. ma dobry truskawkowy smak, wydaje mi się, że nie jest tak gorzki jak inne syropy. generalnie idę przy gorączce zawsze z córka do pediatry, bo wiem że jest chora.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

3
17
~liska 2012-12-01 (09:57) 4 lata 11 miesięcy 21 dni 20 godzin i 38 minut temu

ja podaje swojemu dziecku ibuprofen, a konkretniej milifen, jest w syropku więc łatwo go podac, działa przeciwbólowo, przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie, można dostać bez recepty w aptece

odpowiedz

0
18
~afrodyta_23@wp.pl 2012-07-31 (17:45) 5 lat 3 miesiące 22 dni 12 godzin i 50 minut temu

ja zawsze wiedziałam że gorączke trzeba zbijać, sama podaję mojemu dziecku milifen to ibuprofen w syropku przeciwgorączkowy chociaż na ból też podaję, w opakowaniu jest fajna łyżeczka co ułatwia podawanie, ilość zależy od wieku i wagi trzeba spawdzać na ulotce

odpowiedz