www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

ciąża

Sepsa: choroba, która atakuje najmłodszych

Inspirander 2010-04-21 18:04 0 opinii

Sepsa jest nazywana również posocznicą. Nie pojawiła się nagle: rozpoznawano ją już w starożytności. Stała się jednak modnym tematem medialnym, gdy zaczęła atakować ludzi wcześniej zupełnie zdrowych.

Sepsa: choroba, która atakuje najmłodszych

Sepsą nie można się zarazić. Tak naprawdę nie jest nawet chorobą. To cały zespół objawów, niestety niezwykle groźnych, a nawet zabójczych, które mogą wystąpić po zakażeniu krwi. Masowe wystąpienie sepsy na jakimś terenie nie jest więc wynikiem zarażenia nią samą, a raczej dramatyczną odpowiedzią wielu organizmów na atak zjadliwego mikroba. Sprawcami takich problemów mogą być bakterie, grzyby, a nawet wirusy. W wyniku infekcji dochodzi do niewydolności wielu kluczowych dla życia narządów, takich jak nerki, wątroba, serce i płuca.

Kiedyś sepsę rozpoznawano niemal wyłącznie u ludzi ciężko chorych, po zabiegach operacyjnych, z poważnymi zaburzeniami immunologicznymi. Ogólne zakażenie ich organizmu było skutkiem ataku wyjątkowo zjadliwych szczepów bakterii szpitalnych, ale przede wszystkim uzasadnioną konsekwencją ogólnego stanu zdrowia.

Atak na młodych

Jak zatem wyjaśnić, że na sepsę zapadają, nieraz masowo, ludzie bardzo młodzi, wcześniej uznani za zdrowych? Skąd bierze się w młodzieżowych klubach, w szkołach czy koszarach? Podejrzewa się, że sepsa pozaszpitalna to efekt „zmylenia” organizmu przez agresora. Sprytna bakteria „udaje” kogoś innego i jeśli skutecznie „zmyli” układ odpornościowy, bezkarnie rozprzestrzenia się po całym organizmie. Szczęśliwie do takich pomyłek dochodzi bardzo rzadko. Czy ostatnio częściej, niż parę lat temu? Tak naprawdę nie wiadomo! jeszcze sześć lat temu w ogóle nie prowadzono w Polsce takich statystyk, a ograniczona diagnostyka nie pozwalała wykryć, co jest sprawcą choroby. Możliwe więc, że nie tyle wzrosło zagrożenie sepsą, co nasza wiedza o jego istnieniu.

Ocenia się jednak, że przypadków posocznicy może być w Polsce więcej, głównie z powodu częstszych infekcji wywołanych przez meningokoki. Właśnie te bakterie są odpowiedzialne za ponad 90% rozpoznanych zakażeń krwi i sepsy pozaszpitalnej.

Przeczytaj więcej o Sepsie na Wikipedia.wp.pl: