www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

ciąża

Logo dostawcy

Wady cewy nerwowej – jak możemy chronić przed nimi nasze dziecko

testDNA 2017-04-28 11:15 0 opinii

Statystyki pokazują, że w Polsce na 1000 żywych noworodków aż 2-3 dzieci rodzi się z wadami cewy nerwowej, czyli poważnymi wadami układu nerwowego, takimi jak bezmózgowie czy przepukliny mózgu i rdzenia kręgowego. Choć nie jesteśmy w stanie całkowicie wyeliminować tych zaburzeń, to możemy zmniejszyć częstotliwość ich występowania u naszych maluchów. I to w całkiem prosty sposób.

Wady cewy nerwowej – jak możemy chronić przed nimi nasze dziecko

Wystarczy, że kobieta już na etapie planowania ciąży będzie suplementować odpowiedni dla siebie kwas foliowy (witaminę B9).

Wady cewy nerwowej powstają w pierwszych tygodniach ciąży

Cewa nerwowa jest bardzo ważną strukturą w organizmie dziecka, ponieważ powstaje z niej cały jego układ nerwowy, zarówno mózg jak i rdzeń kręgowy.

W początkowym okresie ciąży układ nerwowy zarodka przypomina rynienkę, która z czasem (do miesiąca po zapłodnieniu) powinna ulec całkowitemu zamknięciu. Gdy w procesie tego zamykania coś pójdzie nie tak, dziecko może być potem obciążone wadami układu nerwowego. Niektóre z nich, takie jak bezmózgowie, są śmiertelne, inne z kolei, np. przepuklina rdzenia kręgowego, prowadzą do trwałej niepełnosprawności. Dziecko z przepukliną rdzenia kręgowego może mieć niedowłady kończyn dolnych oraz problemy z utrzymaniem i oddawaniem moczu.

Suplementując kwas foliowy możemy skutecznie ochronić potomstwo przed wadami cewy nerwowej

Cała trudność polega jednak na tym, że powstają one w momencie, kiedy kobieta najczęściej jeszcze nie wie, że jest w ciąży. Bardzo ważne jest więc to, aby już na etapie starania się o potomstwo dostarczać do organizmu odpowiednie ilości kwasu foliowego – suplementację należy rozpocząć z minimum 3-miesięcznym wyprzedzeniem. Mało tego, profilaktyczną dawkę tej witaminy, czyli 0,4 mg dziennie, powinny zażywać tak naprawdę wszystkie kobiety, które współżyją, ze względu na to, że mogą zajść w nieplanowaną ciążę. Nie wystarczy jednak tak po prostu łykać sobie tabletki z kwasem foliowym. Jego dawka i forma musi być jeszcze dostosowana do danej kobiety. Nie u każdej wchłania się on bowiem tak łatwo. Co to znaczy?

Mutacja genu MTHFR – przez nią kwas foliowy nie może wchłonąć się do organizmu

Z informacji jakie podaje Polskie Towarzystwo Ginekologiczne wynika, że zaburzenia przyswajania kwasu foliowego, spowodowane mutacją genu MTHFR mogą występować nawet u co drugiej Polki. Mutacja ta jest więc wyjątkowo częsta. Do tego nie daje jeszcze żadnych objawów, przez co możemy ją mieć i nie być tego świadomi. Tymczasem jej wpływ na organizm – zarówno nasz, jak i przyszłego dziecka – jest ogromny.

Przez mutację w genie MTHFR kwas foliowy nie przetwarza się tak jak powinien, a co za tym idzie, nie wchłania do organizmu. Nie ważne jak bardzo nasza dieta byłaby bogata w tę witaminę – i tak pojawią się niedobory. Tymczasem jest ona niezbędna dla prawidłowego rozwoju dziecka. Mając zbyt mało kwasu foliowego w organizmie narażamy je bowiem na wspomniane wady cewy nerwowej. Na szczęście mutację odpowiedzialną za problemy z przyswajaniem kwasu foliowego można bardzo szybko zidentyfikować prostym testem genetycznym. Jak wygląda taki test i jakich informacji nam dostarcza?

Badanie MTHFR – mówi o tym, jak forma kwasu foliowego będzie się dobrze przyswajać

Badanie MTHFR pozwala sprawdzić, czy nasz organizm radzi sobie z przetwarzaniem i wchłanianiem „zwykłego” kwasu foliowego, czy może potrzebujemy go w specjalnej, już przetworzonej formie – formie zmetylowanego kwasu foliowego. Badanie wykrywa mutacje w obrębie genu MTHFR, a właściwie dwie z nich - C677T i A1298C. Jeśli kobieta jest nosicielką którejś z nich, oznacza to, że „zwykły” kwas foliowy jest u niej najprawdopodobniej źle przyswajany i powinna zastąpić go zmetylowanym.

Badanie MTHFR jest badaniem jednorazowym – wystarczy, że wykonamy go raz w życiu. Z gotowym wynikiem najlepiej udać się do lekarza, który na jego postawie dobiera pacjentce najlepszą dla niej formę i dawkę kwasu foliowego. Gdy witamina zacznie wchłaniać się prawidłowo niedobory znikną, a dziecko będzie chronione przed wadami cewy nerwowej. Warto w tym miejscu przytoczyć trochę statystyk, które pokazują, że suplementacja odpowiednim kwasem foliowym w okresie do 12 tygodnia ciąży, jak i poprzedzającym ciążę, może zmniejszyć ryzyko wystąpienia wspomnianych chorób układu nerwowego u dziecka o ponad 70%.

Badanie genetyczne w kierunku mutacji genu MTHFR jest zalecane wszystkim kobietom planującym w niedalekiej przyszłości zostać mamami, ale nie tylko. Dobrze, aby taki test wykonała również każda kobieta, która ma już dziecko z wadą cewy nerwowej lub członka rodziny obciążonego tą właśnie mutacją. Wskazaniem do badania są też nawykowe poronienia, ponieważ mutacja genu MTHFR oprócz tego, że zaburza rozwój układu nerwowego u dziecka, zwiększa również ryzyko utraty ciąży.

Kwas foliowy – a co z dietą?

Dieta bogata w kwas foliowy jest również ważna w profilaktyce wad cewy nerwowej u dzieci. Nie jesteśmy jednak w stanie dostarczyć sobie odpowiednich dawek tej witaminy opierając się wyłącznie na tym, co jemy. Zbyt dużo kwasu foliowego „ucieka” z pożywienia podczas gotowania, smażenia czy krojenia produktów (od 50 do nawet 90%). Dlatego suplementacja jest niezbędna, jeśli chcemy mieć kwas foliowy na odpowiednim poziomie. Niemniej jednak dietą warto się wspomagać. Naturalnym źródłem kwasu foliowego są przede wszystkim zielone warzywa, w tym szpinak, brokuły, szparagi, brukselka, sałata i włoska kapusta, oraz niektóre owoce – głównie pomarańcze i banany. Bogatym źródłem witaminy B9 jest również awokado.

Autor: Natalia Jeziorska, www.testDNA.pl

Polub dzieci.pl na Facebooku


Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!