www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

ciąża

Witając świat na rauszu

Dzieci.pl 2015-08-18 12:45 21 opinii

Historie kobiet, które bez skrupułów sięgają po kieliszek w zaawansowanej ciąży, wywołują powszechne oburzenie. Jednak to, co dla nas jest szokującą informacją znikającą wśród innych dramatycznych wydarzeń, dla dziecka urodzonego przez pijaną matkę pozostaje życiowym piętnem. Dosłownie.

Witając świat na rauszu

Pijacka ruletka

Poznań. Kobieta w ósmym miesiącu ciąży każdego dnia upija się do nieprzytomności. Zaalarmowane przez mieszkańców osiedla służby porządkowe bezradnie rozkładają ręce. Przed narodzinami dziecka nic nie są w stanie zrobić. Łódź. Na porodówkę trafia pijana 21-latka. Jest agresywna, wszczyna awantury. Dziecko udaje się uratować dzięki zabiegowi cesarskiego cięcia – nie ma mowy o porodzie siłami natury. Jest pijane. Podobnie jak to urodzone w Tomaszowie Mazowieckim. Jak na ironię, matka mdleje w sklepie monopolowym, a syn rodzi się z 4,5 promilami.

Ciężko zapomnieć o kobiecie, która na kilka dni przed rozwiązaniem wpada ze swoim partnerem w alkoholowy ciąg. Upojną sielankę przerywa akcja porodowa. Buzujące w żyłach procenty dodają odwagi – pada decyzja o samodzielnym odebraniu porodu. W konsekwencji kobieta trafia na szpitalny oddział w dramatycznym stanie z fragmentem płodu pozostałym w łonie. Reszta ciała dziecka została w pokoju na podłodze.

Narodzone z wyrokiem

Statystyki nie pozostawiają wątpliwości. Jak wynika z badań Głównego Inspektoratu Sanitarnego, napojami wysokoprocentowymi raczy się jedna na dziesięć ciężarnych Polek, natomiast każdego roku na świat przychodzi w naszym kraju niemal tysiąc pijanych dzieci. Jak to możliwe? Czy można zrzucić to na karb nieświadomości? Ignorancji? A może zwykłej głupoty? Po przeniknięciu do łożyska, alkohol wypijany w nadmiernych ilościach doprowadza do poważnych zaburzeń wewnątrzmacicznych. Dziecko w ogromnym stopniu narażone jest na rozwój płodowego zespołu alkoholowego (FAS, ang. Fetal Alcohol Syndrome) – choroby, która będzie towarzyszyć mu przez całe życie. Dotkniętego nią malucha można rozpoznać bez większego trudu. Zdradzają go szeroko rozstawione oczy, niewielki, nieco zadarty nos, krótka szyja, wąskie wargi, dość nisko osadzone uszy. Dziecko najczęściej ma niedowagę, rośnie znacznie wolniej niż rówieśnicy, ma trudności z utrzymaniem równowagi. Wraz z wiekiem pojawiają się kolejne problemy rozwojowe - kłopoty z nauką, zapamiętywaniem dużej ilości informacji, koncentracją.

Ogromny problem sprawia mu opanowanie pojęć o charakterze abstrakcyjnym, takich jak choćby odległość, czas czy wartość pieniądza. Nie radzi sobie z podejmowaniem decyzji, planowaniem i wyciąganiem wniosków. Trudnością jest dla niego poprawne posługiwanie się językiem w bardziej zaawansowanych sytuacjach komunikacyjnych. A co najgorsze, istnieje duże prawdopodobieństwo, że w przyszłości sam wpadnie w sidła zgubnego nałogu.

Nieszczelne przepisy

Niestety, kodeks prawny nie stoi po stronie nienarodzonego dziecka. Dopóki nie przyszło ono na świat, ciężarna zachowująca się w tak skandaliczny sposób jest po prostu bezkarna, gdyż w świetle przepisów nie popełnia żadnego przestępstwa. Jeżeli kobieta pozostaje pod opieką ośrodka pomocy społecznej, może zostać zgłoszona na przymusowy odwyk, jednak decyzja ta może wejść w życie dopiero po rozwiązaniu. Podjęcie natychmiastowego leczenia wymaga zgody ciężarnej, do czego, jak można się domyśleć, nie dochodzi zbyt często.

Aby sytuacja uległa zmianie, niezwykle ważna jest zmiana nastawienia społecznego do ciężarnych sięgających po alkohol. W powszechnej opinii funkcjonuje bowiem przekonanie, że niewielka ilość wina czy piwa nie jest szkodliwa, a nawet może pomóc kobiecie spodziewającej się dziecka. Istotna jest tu postawa ginekologów, którzy powinni uświadamiać przyszłe matki, jak ważna w ich stanie jest całkowita abstynencja. Nie istnieje bowiem dawka alkoholu, którą uznać można za bezpieczną dla płodu.

Anna Kołodziejczyk/dzieci.pl

Polub dzieci.pl na Facebooku


Opinie (21)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~Paulina 2016-03-13 (13:12) 1 rok 8 miesięcy 5 dni 15 godzin i 2 minuty temu

Picie w ciąży czy początkowej czy już na końcu jest niebezpieczne dla dziecka, które się w sobie nosi. Trzeba być zupełnie nieodpowiedzialnym, żeby się tak zachowywać będąc w świadomej ciąży... Nawet jeden kieliszek - trzeba mówić nie.

odpowiedz

0
0
~jurol 2015-08-24 (17:19) 2 lata 2 miesiące 25 dni 10 godzin i 55 minut temu

my polacy jestesmy tepym narodem. tolerujemy pijakow za kierownica i na urzedach, to i tolerujemy pijane ciezarne

odpowiedz

0
0
~lili 2015-08-19 (11:15) 2 lata 2 miesiące 30 dni 16 godzin i 59 minut temu

Płytki, poprawny politycznie i sztampowy artukuł - jak zwykle. Po pierwsze taka kobieta to zazwyczaj alkoholiczka ze zdegenerowanym umyslem i brakiem sensu w życiu. A więc nie jest to nierozsądna, nieświadoma kobieta tylko ciężka alkoholiczka, która nie chce i nie umie zadbac o siebie ani o ciążę, jedyne co jeszcze umie to się napić. Co taka sytuacja ma do wnioskow, że nie nalezy akceptwac wypicia kieliszka wina na przyjęciu???? co ma piernik do wiatraka. Pomieszanie kompletnie 2 roznych problemów i 2 roznych swiatow tj skrajnej patologii i alkohilizmu z przyzwoleniem lub brakiem przyzwolenia na kieliszek wina....

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

5
0
~polka 2015-08-19 (21:15) 2 lata 2 miesiące 30 dni 6 godzin i 59 minut temu

Takie panny z rynsztoka to należałoby sterylizoać, żeby się więcej nie rozmnażały, szkoda tylko biednych dzieci.

odpowiedz

4
0
~niki 2015-08-19 (20:29) 2 lata 2 miesiące 30 dni 7 godzin i 45 minut temu

Kobiety ktore tak sie upijaja sa w nalogu od dluzszego czasu wiec samo uswiadamianie nic nie pomoze, one powinny byc na odwyku. Kobiety pijace okazjonalnie w wiekszosci poprostu odstawiaja alkohol w czasie ciazy.

odpowiedz

1
0
~natalia 2015-08-19 (20:20) 2 lata 2 miesiące 30 dni 7 godzin i 54 minuty temu

Co Wy wiecie o tej chorobie...wedlug was chla tylko patologia... A ja powiem ze tylko patologia sie z tym nie kryje! Kontrole w ciazy powinny rowniez obejmowac wizyty u psychologow ... Ale kazdy udaje ze w sumie Nic nie widzi albo to nie jego sprawa.

odpowiedz

10
1
~dfaFV 2015-08-19 (10:28) 2 lata 2 miesiące 30 dni 17 godzin i 46 minut temu

Nawet zwierzęta się tak nie zachowują, jak można tak skrzywdzić własne dziecko. Ja dałabym się pokroić za dwie kreski na teście :/

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

1
2
~ja 2015-08-19 (11:13) 2 lata 2 miesiące 30 dni 17 godzin i 1 minutę temu

dac jeszcze wieksze socjale -przedszkola bezpl;atne,mieszkania socjalne ,szklanka mleka,obiady karty duzej rodziny i mozna mnozyc jeszcze dlugo bo wyprawki do szkoly,paczki swiateczne i.t.p. Niech nikt nie robi laski ze rodzi dzieci ,niech ida do pracy i pracuja bo nie bedzie emerytur a obecne przepisy powinny byc zmienione ,chcesz dzieci musi cie stac a nie Panstwo utrzymuje darmozjady a pozniej trzeba i dzieciom placic i rodzicom .W Stanach (nie wiem czy we wszystkich)ci ktorzy znajduja sie w ciezkiej sytuacjii maja dofinansowane mieszkan i dostaja pieniadze na zakupy w postaci stamps i nie moga kupic alkoholu,papierosow czy drugs a w Polsce dostaja zywe pieniadze i pija wodka tania jak woda a wiec pije patologia

odpowiedz

0
0
~abc 2015-08-19 (11:03) 2 lata 2 miesiące 30 dni 17 godzin i 11 minut temu

Z tego co mi wiadomo to dziecko wychodzi pod wpływem skurczów nie siłą własnych mięśni. Nie znaczy to, że alkohol nie ma wpływu na zdrowie dziecka. Poza tym zgadzam się, że powinno się takie panie kastrować.

odpowiedz

6
1
~Tiga 2015-08-19 (10:43) 2 lata 2 miesiące 30 dni 17 godzin i 31 minut temu

Te 500 zł. na każde takie dziecko, będzie miało szczególne znaczenie. Menele będą rodzić menelików i o to chodzi.....

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź