dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

zdrowie kobiety

Wymioty w ciąży mogą zaszkodzić dziecku!

PAP 2011-10-06 12:52 28 opinii

Najcięższa postać wymiotów w ciąży, tzw. niepowściągliwe wymioty ciężarnych, może mieć negatywny wpływ na zdrowie potomstwa - wynika z amerykańskich badań.

Wymioty w ciąży mogą zaszkodzić dziecku!

U dzieci kobiet cierpiących na tę przypadłość częściej występuje np. depresja i inne problemy psychiczne.

Informację na ten temat podaje pismo "Journal of Developmental Origins of Health and Disease".

Nudności lub wymioty, zwłaszcza o poranku, są częstym problemem w ciąży. Przeważnie mają łagodny charakter, ustępują w drugim trymestrze i nie stanowią zagrożenia dla matki i płodu. Jednak najcięższa postać tych dolegliwości, tzw. niepowściągliwe wymioty ciężarnych, może prowadzić do odwodnienia, niedożywienia i anemii u kobiety, co nieraz wymaga pobytu w szpitalu. Bardzo rzadko zdarzają się tak poważne powikłania, jak niewydolność nerek, pęknięcie błony śluzowej przełyku. Czasem konsekwencją tej dolegliwości może być poronienie, utrata ciąży lub poród przedwczesny, z którym wiąże się mała masa noworodka, zwiększająca ryzyko problemów zdrowotnych również w późniejszym wieku. Szacuje się, że niepowściągliwe wymioty dotyczą do 2 proc. ciężarnych.

Wcześniejsze badania sugerowały m.in., że dzieci kobiet, które cierpiały na niepowściągliwe wymioty w ciąży częściej mają zaburzenia uwagi i problemy z nauką przed ukończeniem 12. roku życia. Inne prace wykazały, że złe odżywienie płodu, które jest częstym efektem tej dolegliwości ciążowej, zwiększa ryzyko problemów zdrowotnych u dorosłego już potomstwa.

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles oraz Uniwersytetu Południowej Kalifornii zaobserwowali teraz, że dzieci kobiet, które cierpiały na niepowściągliwe wymioty w ciąży były 3,6 razy bardziej narażone na stany lękowe, depresję i psychozę maniakalno-depresyjną w wieku dorosłym, w porównaniu z potomstwem pań bez tego zaburzenia.

Przyczyny niepowściągliwych wymiotów ciężarnych nie są do końca poznane. Wcześniejsze badania wskazywały, że mogą mieć związek z wysokim poziomem gonadotropiny kosmówkowej (hCG), hormonu produkowanego przez zarodek lub innymi zaburzeniami gospodarki hormonalnej, w tym nadczynnością tarczycy.

Niepowściągliwe wymioty ciężarnych często występują w rodzinach. Współautorka najnowszej pracy prof. Marlena Fejzo i jej koledzy wykazali wcześniej, że kobiety, których krewne cierpiały na to zaburzenie mogą być na nie narażone nawet 17 razy bardziej.

Najnowszymi badaniami objęto 150 kobiet z niepowściągliwymi wymiotami podczas ciąży, z czego 55 miało matki również cierpiące na tę dolegliwość. Oznacza to, że nieco ponad jedna trzecia pań była w życiu płodowym narażona na ewentualne negatywne skutki poważnych wymiotów mamy. To samo dotyczyło ich rodzeństwa.

Wszystkie badane udzielały informacji na temat różnych problemów emocjonalnych i zaburzeń zachowania u swoich braci i sióstr.

Ogółem, 87 osób spośród rodzeństwa było narażonych na skutki niepowściągliwych wymiotów matki, natomiast grupa nienarażona (tzw. kontrolna) liczyła 172 osoby.

Okazało się, że w pierwszej grupie 16 proc. cierpiało w wieku dorosłym na depresję, 7 proc. na stany lękowe, a 8 proc. miało zdiagnozowaną psychozę maniakalno-depresyjną. Dla porównania, w grupie kontrolnej odsetki te wyniosły odpowiednio - 3 proc., 2 proc. i 2 proc.

Jak spekulują naukowcy, te różnice mogą być wynikiem przedłużającego się niedożywienia i odwodnienia matek cierpiących na niepowściągliwe wymioty w okresie, w którym rozwija się mózg płodu. Pewną rolę mogą tu również odgrywać stres i lęki, które często towarzyszą ciężarnym z tą ciężką odmianą wymiotów.

Autorzy pracy podkreślają, że ich badania miały pewne wady, jak to, że w ocenie występowania zaburzeń psychicznych opierano się na wspomnieniach i subiektywnych relacjach kobiet, co zwiększa ryzyko błędów. Dlatego odsetek problemów psychicznych u ich rodzeństwa trzeba traktować z pewną ostrożnością.

Jednak, bardzo wyraźne różnice miedzy grupami sugerują, że dorośli, którzy w życiu płodowym byli narażeni na skutki niepowściągliwych wymiotów matki, mogą mieć znacznie wyższe ryzyko problemów psychicznych i zaburzeń zachowania niż potomstwo mam bez tej dolegliwości.

"Niepowściągliwe wymioty są niedostatecznie poznanym i za rzadko leczonym zaburzeniem ciąży, które może mieć nie tylko krótkotrwałe - fizyczne i psychiczne - skutki dla zdrowia matki, ale potencjalnie grozi długotrwałymi problemami u potomstwa" - podsumowują naukowcy.

(PAP) /jjj/ ula/ ASO

JUŻ JESTEŚMY NA FACEBOOKU! DOŁĄCZ DO SPOŁECZNOŚCI SZCZĘŚLIWYCH RODZICÓW!

PRZECZYTAJ WIĘCEJ O CIĄŻY:

HBV i ciąża
Krew pępowinowa ratuje życie


Opinie (28)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

2
0
~lek.med. 2011-08-26 (09:52) 3 lata 8 miesięcy 26 dni 18 godzin i 50 minut temu

Kurde, a jeszcze pół roku temu jak się uczyłem do egzaminu z Ginexów, to w Bręborowiczu pisali, że niepowściągliwe wymioty ciężarnych nie mają negatywnego wpływu na płód, nawet bardziej... jeżeli kobita ma wymioty to jest statystycznie większa szansa, ze dotrwa do 38-42 tydzień :)

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~ytuhfs 2013-12-28 (19:37) 1 rok 4 miesiące 24 dni 9 godzin i 5 minut temu

No fajnie wam, ze przez to nie przeszlyscie i mozecie twierdzic, ze artykul jest glupi. Ja to wlasnie przechodze drugi raz. W pierwszej ciazy schudlam do 39kg. Zwracalam kazdy nawet lyk wody. Ale nawet jak nie jadlam i nie pilam, rzygalam. 3 razy szpital, kroplowki, odwodnienie i zakwaszenie organizmu. A teraz powtorka z rozrywki. Szpitale, kroplowki, leki. Nieustajace mdlosci. Jestem w 11tyg. i waze 44kg (przed ciaza 50). Ale moje pierwsze dziecko wydaje sie byc normalne. Jedyco co nie jest w normie, to waga. Corka ma 2,5 roku, wazy 10kg. Ale 'z glowa' chyba wszystko ok. Jakas smutna czy aspoleczna tez nie jest. Zobaczymy w przyszlosci.

odpowiedz

0
0
~Basia 2012-12-09 (23:24) 2 lata 5 miesięcy 13 dni 5 godzin i 18 minut temu

A mnie w 1874 roku gilekolog zapisywał środek lokomocyjny (zapomniałam nazwę) i strasznie mi się po tym w gowie kręciło, dziecko rodziłam bardzo ciężko, nie chcieli ,i wykonać cesarskiego cięcia, wyciągali córeczkę przyssawka za dłowkę (czyli poród kleszczowy) Jak już prawie umierałam to dopiero znalazło się przy mnie 9 osób! zastrzyki w brzuch itp. Moja noga już nigdy w szpitalu na Madalińskiego nie stanęła, bo tam jest perfidna mafia. Brrr

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~ania 2011-10-10 (13:55) 3 lata 7 miesięcy 12 dni 14 godzin i 47 minut temu

sklepkratka pl Niemiecka chemia w polskich cenach!

odpowiedz

1
0
~lena 2011-10-08 (14:35) 3 lata 7 miesięcy 14 dni 14 godzin i 7 minut temu

TO PRAWDA JEDNAK ŻE POLACY NIE UMIEJĄ CZYTAĆ ZE ZROZUMIENIEM !!! DZIEWUCHY CZYTAJCIE UWAŻNIE !!! TO NIE ARTYKUŁ JEST GŁUPI AKURAT. MOJA KOLEŻANKA LEŻAŁA 4 MIESIACE NA PATOLOGII NA CHRONICZNE NIEPOWŚCIĄGLIWE WYMIOTY I TO OWSZEM ZAGRAŻAŁO JEJ CIĄŻY. BYŁA CHUDA JAK PATYK, CO ZJADŁA ZARAZ Z POWROTEM, W ZASADZIE NON STOP MIAŁA ODRUCH WYMIOTNY OD RANA DO NOCY PRZEZ 5 MIESIECY. BEZ KROPLÓWEK NIE DAŁA BY RADY, BYŁA SŁABA , ŻE LEDWO SZŁA. WIĘC NIE PORÓWNUJCIE SWOICH WYMIOTÓW SPORADYCZNYCH W CIĄGU DNIA BO TO JEST NORMALNE, TAKIE TEŻ JA MIAŁAM I TO NIE ZAGRAŻA CIĄŻY. ALE HYPEREMESIS GRAVIDARUM TAK, I O TYM WŁASNIE JEST TEN AKRTYKUŁ. POWODZENIA

odpowiedz

0
0
~ewe 2011-08-26 (08:27) 3 lata 8 miesięcy 26 dni 20 godzin i 15 minut temu

Witam, jestem w 4 miesiącu ciąży i właśnie skończyłam wymiotować. Jak przeczytałam ten artykuł to mi gały wyszły. Mi się wydaje że choroby psychiczne, depresje, itp. to są od czegoś innego ale nie od wymiotów 80% kobiet wymiotuje a nie tak jak oni napisali że 2%. A w ogóle nie wyjaśnili co mają na myśli pisząc niepowsciągliwe wymioty. Może im chodzi ze kobieta która wymiotuje non stop i nic nie je.....

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

1
0
~chimek28@wp.pl 2011-08-26 (09:43) 3 lata 8 miesięcy 26 dni 18 godzin i 59 minut temu

Bardzo zainteresował mnie ten artykuł.Ja też należę do grupy kobiet która miała ogromny problem z wymiotami we wczesnym okresie ciąży.Wymioty były bardzo uciążliwe.Duże problemy z jedzeniem czegokolwiek.Był to też trudny okres rok 1983,1984-puste sklepy.Moja córka jest dorosłą osobą z ogromną nerwowością i napięciem nerwowym.Ma również problemy z koncentracją.Jest osobą inteligentną ale ciągle wycofującą się,jakby ciągle uciekała.Jej zachowania są dla mnie czasami nieracjonalne-depresyjne.Nie ukończyła studiów tłumaczyła to tym,że jest gorsza ,głupsza,brzydsza.Ciągle wspieram ją i szukam przyczyn takiego stanu.Widzę jak bardzo walczy i ile ją to kosztuje.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

2
2
~walec ! 2011-08-26 (10:51) 3 lata 8 miesięcy 26 dni 17 godzin i 51 minut temu

Ja chyba też poronię , bo jak widzę to wszystko, TO ŻYGAĆ ! mi się chce !!!

odpowiedz

2
1
~niki 2011-08-26 (10:07) 3 lata 8 miesięcy 26 dni 18 godzin i 35 minut temu

miałam w ciąży "niepowściągliwe wymioty"-to był koszmar. Ciągłe mdłości 24godz/dobę. Cokolwiek zjadłam od razu wymioty! Bałam się o dziecko, miałam wrażenie że go zwymiotuję. Mimo tych dolegliwości starałam się jeść mimo wszystko bo wiedziałam że muszę! Po 3 miesiącach koszmar się skończył. Dziecko urodziło się o czasie, duży i zdrowy 10pkt. Jest zdrowym, fajnym i mądrym chłopcem co jest potwierdzeniem, że nie należy ślepo wierzyć w takie artykuły. Na pewno zdarza się, że dzieci mają problemy rozwojowe, ale jak widać nie zawsze.

odpowiedz

0
1
~Lara 2011-08-26 (08:17) 3 lata 8 miesięcy 26 dni 20 godzin i 25 minut temu

Coś w tym musi być. Moja koleżanka w ciąży wymiotowała średnio 6 razy dziennie do 7 m-ca. Dziecko urodsziło sie zdrowe ale ..... chłpczyk ma teraz prawie 14 lat i od początku był dzieckiem niesamowicie wstydliwym, delikatnym, zamkniętnym w sobie, do tej pory taki jest, ma problemy w nauce, stany lękowe, jest niesamowicie bezmyślny ...

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

8
2
~ona 2011-08-26 (07:21) 3 lata 8 miesięcy 26 dni 21 godzin i 21 minut temu

Ale głupota, 90% kobiet wymiotuje i rodzi zdrowe dzieci. Ja w ogóle nie wymiotowałam i poroniłam 3 razy. Ciężarne nie czytajcie tego głupiego artykułu!

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

2
0
~Pavuloni 2011-08-26 (09:02) 3 lata 8 miesięcy 26 dni 19 godzin i 40 minut temu

Trudno jest poronić w 9 miesiącu

odpowiedz

2
0
~xxx 2011-08-26 (08:56) 3 lata 8 miesięcy 26 dni 19 godzin i 46 minut temu

dziwne.......jakoś książki które ja czytam (pisane też przez amerykańskich naukowców, polecane prze ginekologów) mówią, że im wyższe hcg....tym intensywniejsze wymioty....tym wieksza szansa na utrzymanie dziecka... Pierwszą ciąże straciłam...nie wymiotowałam...nawet nie mdliło mnie ani razu.....więc uważam ten art. za kolejny wymysł pismaków....żeby coś napisać......a poza tym...badania...na kilkudziesięciu osobach.....litości....autor by się wstydził......wspomniano coś o stresie ciężarnej-że ma negatywny wpływ na dziecko-to nie piszcie takich bzdur...to nie będziemy się stresować. Widzę że tytuł też lekko nietrafiony.....kolejny.....nawiązujący do wczorajszego art. o Ludziku, który się odmeldował.......................................

odpowiedz

0
0
~krycha 2011-08-26 (08:49) 3 lata 8 miesięcy 26 dni 19 godzin i 53 minuty temu

wynikiem odpowiedzi organizmu ciężarnej na gwałtowne zmiany stężeń hormonów – zwiększone stężenie hormonów płciowych we krwi wywiera bezpośrednio drażniące działanie na błonę śluzową żołądka powodując wystąpienie nudności i wymiotów. Często występują one w I trymestrze ciąży, częściej u kobiet będących w ciąży po raz pierwszy, jednak najczęściej Nudności często są pierwszym objawem ciąży, występują u około 2/3 ciężarnych. Zwykle są najbardziej intensywne w godzinach porannych, ale mogą także występować o każdej porze dnia.Towarzyszące nudnościom wymioty mogą być dla ciężarnej bardzo nieprzyjemne, gdyż występują zazwyczaj rano a pusty o tej porze żołądek wydala drażniący sok żołądkowy. Wymioty zwykle ulegają nasileniu gdy ciężarna zdenerwuje się lub przeżywa stres. Jednak tylko czasami prowadzą one do poważnego odwodnienia i następowej kwasicy metabolicznej. Zazwyczaj, podobnie jak nudności, ulegają stopniowemu złagodzeniu od 10 tygodnia ciąży, by po 14 tygodniu ustąpić całkowicie.

odpowiedz

2
0
~Anna 2011-08-26 (08:42) 3 lata 8 miesięcy 26 dni 20 godzin i 1 minutę temu

Artykuł nie mówi o tym, ze nie wolno wymiotować w ciąży (bo na to wpływu nie mamy) ale, iż "Niepowściągliwe wymioty" (wymioty intensywne i długotrwałe), są niebezpieczne dla płodu bo odwadniają organizm kobiety i zmniejszają dostarczanie pożywienia dziecku . Kochani czytajcie te artykuły ze zrozumieniem :) Poranne mdłości to naturalny symptom występowania w organizmie hormonu hCG (i na to nie mamy wpływu jak on działa) ale przy zbyt częstych wymiotach należy dokarmiać, nawet sztucznie (kroplówka) kobietę, aby nie odbiło się to na niej i jej dziecku.

odpowiedz

12
1
~ja 2011-08-26 (07:08) 3 lata 8 miesięcy 26 dni 21 godzin i 34 minuty temu

od dzis kobieto w ciazy, nie wymiotuj! Glupi artykul, bo nic nie wnosi tylko dodatkowy lek kobiety w ciazy o swoje dziecko. Co ma niby taka przyszla mama zrobic z tymi napadami wymiotow?he?

odpowiedz

4
9
~lekarz-amator 2011-08-26 (08:16) 3 lata 8 miesięcy 26 dni 20 godzin i 26 minut temu

wszystkie kobiety beda niebawem cale zycie w ciazy ,--tak jak te ropuchy z turcji i innych moslemskich krajow. Zrec nie maja co,--zadnej przyszlosci dla bachora,--ale ksiadz i kaczor powiedzieli ze trzeba duuuuuuuuuuuuzo dzieci(zapomnieli powiedziec , ze te dzieci to zywe czesci zamienne dla nich, ze te dzieci to tylko wierni ktorych chrzest i inne hokus pokus przyniesie pieniadze bandytom w koloradkach) piekna przyszlosc dla waszych dzieci---najmadrzejszy narodzie swiata.

odpowiedz