www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

zdrowie kobiety

Wymioty w ciąży mogą zaszkodzić dziecku!

PAP 2011-10-06 12:52 28 opinii

Najcięższa postać wymiotów w ciąży, tzw. niepowściągliwe wymioty ciężarnych, może mieć negatywny wpływ na zdrowie potomstwa - wynika z amerykańskich badań.

Wymioty w ciąży mogą zaszkodzić dziecku!

U dzieci kobiet cierpiących na tę przypadłość częściej występuje np. depresja i inne problemy psychiczne.

Informację na ten temat podaje pismo "Journal of Developmental Origins of Health and Disease".

Nudności lub wymioty, zwłaszcza o poranku, są częstym problemem w ciąży. Przeważnie mają łagodny charakter, ustępują w drugim trymestrze i nie stanowią zagrożenia dla matki i płodu. Jednak najcięższa postać tych dolegliwości, tzw. niepowściągliwe wymioty ciężarnych, może prowadzić do odwodnienia, niedożywienia i anemii u kobiety, co nieraz wymaga pobytu w szpitalu. Bardzo rzadko zdarzają się tak poważne powikłania, jak niewydolność nerek, pęknięcie błony śluzowej przełyku. Czasem konsekwencją tej dolegliwości może być poronienie, utrata ciąży lub poród przedwczesny, z którym wiąże się mała masa noworodka, zwiększająca ryzyko problemów zdrowotnych również w późniejszym wieku. Szacuje się, że niepowściągliwe wymioty dotyczą do 2 proc. ciężarnych.

Wcześniejsze badania sugerowały m.in., że dzieci kobiet, które cierpiały na niepowściągliwe wymioty w ciąży częściej mają zaburzenia uwagi i problemy z nauką przed ukończeniem 12. roku życia. Inne prace wykazały, że złe odżywienie płodu, które jest częstym efektem tej dolegliwości ciążowej, zwiększa ryzyko problemów zdrowotnych u dorosłego już potomstwa.

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles oraz Uniwersytetu Południowej Kalifornii zaobserwowali teraz, że dzieci kobiet, które cierpiały na niepowściągliwe wymioty w ciąży były 3,6 razy bardziej narażone na stany lękowe, depresję i psychozę maniakalno-depresyjną w wieku dorosłym, w porównaniu z potomstwem pań bez tego zaburzenia.

Przyczyny niepowściągliwych wymiotów ciężarnych nie są do końca poznane. Wcześniejsze badania wskazywały, że mogą mieć związek z wysokim poziomem gonadotropiny kosmówkowej (hCG), hormonu produkowanego przez zarodek lub innymi zaburzeniami gospodarki hormonalnej, w tym nadczynnością tarczycy.

Niepowściągliwe wymioty ciężarnych często występują w rodzinach. Współautorka najnowszej pracy prof. Marlena Fejzo i jej koledzy wykazali wcześniej, że kobiety, których krewne cierpiały na to zaburzenie mogą być na nie narażone nawet 17 razy bardziej.

Najnowszymi badaniami objęto 150 kobiet z niepowściągliwymi wymiotami podczas ciąży, z czego 55 miało matki również cierpiące na tę dolegliwość. Oznacza to, że nieco ponad jedna trzecia pań była w życiu płodowym narażona na ewentualne negatywne skutki poważnych wymiotów mamy. To samo dotyczyło ich rodzeństwa.

Wszystkie badane udzielały informacji na temat różnych problemów emocjonalnych i zaburzeń zachowania u swoich braci i sióstr.

Ogółem, 87 osób spośród rodzeństwa było narażonych na skutki niepowściągliwych wymiotów matki, natomiast grupa nienarażona (tzw. kontrolna) liczyła 172 osoby.

Okazało się, że w pierwszej grupie 16 proc. cierpiało w wieku dorosłym na depresję, 7 proc. na stany lękowe, a 8 proc. miało zdiagnozowaną psychozę maniakalno-depresyjną. Dla porównania, w grupie kontrolnej odsetki te wyniosły odpowiednio - 3 proc., 2 proc. i 2 proc.

Jak spekulują naukowcy, te różnice mogą być wynikiem przedłużającego się niedożywienia i odwodnienia matek cierpiących na niepowściągliwe wymioty w okresie, w którym rozwija się mózg płodu. Pewną rolę mogą tu również odgrywać stres i lęki, które często towarzyszą ciężarnym z tą ciężką odmianą wymiotów.

Autorzy pracy podkreślają, że ich badania miały pewne wady, jak to, że w ocenie występowania zaburzeń psychicznych opierano się na wspomnieniach i subiektywnych relacjach kobiet, co zwiększa ryzyko błędów. Dlatego odsetek problemów psychicznych u ich rodzeństwa trzeba traktować z pewną ostrożnością.

Jednak, bardzo wyraźne różnice miedzy grupami sugerują, że dorośli, którzy w życiu płodowym byli narażeni na skutki niepowściągliwych wymiotów matki, mogą mieć znacznie wyższe ryzyko problemów psychicznych i zaburzeń zachowania niż potomstwo mam bez tej dolegliwości.

"Niepowściągliwe wymioty są niedostatecznie poznanym i za rzadko leczonym zaburzeniem ciąży, które może mieć nie tylko krótkotrwałe - fizyczne i psychiczne - skutki dla zdrowia matki, ale potencjalnie grozi długotrwałymi problemami u potomstwa" - podsumowują naukowcy.

(PAP) /jjj/ ula/ ASO

JUŻ JESTEŚMY NA FACEBOOKU! DOŁĄCZ DO SPOŁECZNOŚCI SZCZĘŚLIWYCH RODZICÓW!

PRZECZYTAJ WIĘCEJ O CIĄŻY:

HBV i ciąża
Krew pępowinowa ratuje życie


Opinie (28)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

3
0
~lek.med. 2011-08-26 (09:52) 6 lat 1 miesiąc 27 dni 18 godzin i 5 minut temu

Kurde, a jeszcze pół roku temu jak się uczyłem do egzaminu z Ginexów, to w Bręborowiczu pisali, że niepowściągliwe wymioty ciężarnych nie mają negatywnego wpływu na płód, nawet bardziej... jeżeli kobita ma wymioty to jest statystycznie większa szansa, ze dotrwa do 38-42 tydzień :)

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~ytuhfs 2013-12-28 (19:37) 3 lata 9 miesięcy 25 dni 8 godzin i 20 minut temu

No fajnie wam, ze przez to nie przeszlyscie i mozecie twierdzic, ze artykul jest glupi. Ja to wlasnie przechodze drugi raz. W pierwszej ciazy schudlam do 39kg. Zwracalam kazdy nawet lyk wody. Ale nawet jak nie jadlam i nie pilam, rzygalam. 3 razy szpital, kroplowki, odwodnienie i zakwaszenie organizmu. A teraz powtorka z rozrywki. Szpitale, kroplowki, leki. Nieustajace mdlosci. Jestem w 11tyg. i waze 44kg (przed ciaza 50). Ale moje pierwsze dziecko wydaje sie byc normalne. Jedyco co nie jest w normie, to waga. Corka ma 2,5 roku, wazy 10kg. Ale 'z glowa' chyba wszystko ok. Jakas smutna czy aspoleczna tez nie jest. Zobaczymy w przyszlosci.

odpowiedz

1
1
~Basia 2012-12-09 (23:24) 4 lata 10 miesięcy 14 dni 4 godziny i 33 minuty temu

A mnie w 1874 roku gilekolog zapisywał środek lokomocyjny (zapomniałam nazwę) i strasznie mi się po tym w gowie kręciło, dziecko rodziłam bardzo ciężko, nie chcieli ,i wykonać cesarskiego cięcia, wyciągali córeczkę przyssawka za dłowkę (czyli poród kleszczowy) Jak już prawie umierałam to dopiero znalazło się przy mnie 9 osób! zastrzyki w brzuch itp. Moja noga już nigdy w szpitalu na Madalińskiego nie stanęła, bo tam jest perfidna mafia. Brrr

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~ania 2011-10-10 (13:55) 6 lat 13 dni 14 godzin i 2 minuty temu

sklepkratka pl Niemiecka chemia w polskich cenach!

odpowiedz

2
0
~lena 2011-10-08 (14:35) 6 lat 15 dni 13 godzin i 22 minuty temu

TO PRAWDA JEDNAK ŻE POLACY NIE UMIEJĄ CZYTAĆ ZE ZROZUMIENIEM !!! DZIEWUCHY CZYTAJCIE UWAŻNIE !!! TO NIE ARTYKUŁ JEST GŁUPI AKURAT. MOJA KOLEŻANKA LEŻAŁA 4 MIESIACE NA PATOLOGII NA CHRONICZNE NIEPOWŚCIĄGLIWE WYMIOTY I TO OWSZEM ZAGRAŻAŁO JEJ CIĄŻY. BYŁA CHUDA JAK PATYK, CO ZJADŁA ZARAZ Z POWROTEM, W ZASADZIE NON STOP MIAŁA ODRUCH WYMIOTNY OD RANA DO NOCY PRZEZ 5 MIESIECY. BEZ KROPLÓWEK NIE DAŁA BY RADY, BYŁA SŁABA , ŻE LEDWO SZŁA. WIĘC NIE PORÓWNUJCIE SWOICH WYMIOTÓW SPORADYCZNYCH W CIĄGU DNIA BO TO JEST NORMALNE, TAKIE TEŻ JA MIAŁAM I TO NIE ZAGRAŻA CIĄŻY. ALE HYPEREMESIS GRAVIDARUM TAK, I O TYM WŁASNIE JEST TEN AKRTYKUŁ. POWODZENIA

odpowiedz

0
0
~ewe 2011-08-26 (08:27) 6 lat 1 miesiąc 27 dni 19 godzin i 30 minut temu

Witam, jestem w 4 miesiącu ciąży i właśnie skończyłam wymiotować. Jak przeczytałam ten artykuł to mi gały wyszły. Mi się wydaje że choroby psychiczne, depresje, itp. to są od czegoś innego ale nie od wymiotów 80% kobiet wymiotuje a nie tak jak oni napisali że 2%. A w ogóle nie wyjaśnili co mają na myśli pisząc niepowsciągliwe wymioty. Może im chodzi ze kobieta która wymiotuje non stop i nic nie je.....

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

1
0
~chimek28@wp.pl 2011-08-26 (09:43) 6 lat 1 miesiąc 27 dni 18 godzin i 14 minut temu

Bardzo zainteresował mnie ten artykuł.Ja też należę do grupy kobiet która miała ogromny problem z wymiotami we wczesnym okresie ciąży.Wymioty były bardzo uciążliwe.Duże problemy z jedzeniem czegokolwiek.Był to też trudny okres rok 1983,1984-puste sklepy.Moja córka jest dorosłą osobą z ogromną nerwowością i napięciem nerwowym.Ma również problemy z koncentracją.Jest osobą inteligentną ale ciągle wycofującą się,jakby ciągle uciekała.Jej zachowania są dla mnie czasami nieracjonalne-depresyjne.Nie ukończyła studiów tłumaczyła to tym,że jest gorsza ,głupsza,brzydsza.Ciągle wspieram ją i szukam przyczyn takiego stanu.Widzę jak bardzo walczy i ile ją to kosztuje.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

3
2
~walec ! 2011-08-26 (10:51) 6 lat 1 miesiąc 27 dni 17 godzin i 6 minut temu

Ja chyba też poronię , bo jak widzę to wszystko, TO ŻYGAĆ ! mi się chce !!!

odpowiedz

2
1
~niki 2011-08-26 (10:07) 6 lat 1 miesiąc 27 dni 17 godzin i 50 minut temu

miałam w ciąży "niepowściągliwe wymioty"-to był koszmar. Ciągłe mdłości 24godz/dobę. Cokolwiek zjadłam od razu wymioty! Bałam się o dziecko, miałam wrażenie że go zwymiotuję. Mimo tych dolegliwości starałam się jeść mimo wszystko bo wiedziałam że muszę! Po 3 miesiącach koszmar się skończył. Dziecko urodziło się o czasie, duży i zdrowy 10pkt. Jest zdrowym, fajnym i mądrym chłopcem co jest potwierdzeniem, że nie należy ślepo wierzyć w takie artykuły. Na pewno zdarza się, że dzieci mają problemy rozwojowe, ale jak widać nie zawsze.

odpowiedz

1
1
~Lara 2011-08-26 (08:17) 6 lat 1 miesiąc 27 dni 19 godzin i 40 minut temu

Coś w tym musi być. Moja koleżanka w ciąży wymiotowała średnio 6 razy dziennie do 7 m-ca. Dziecko urodsziło sie zdrowe ale ..... chłpczyk ma teraz prawie 14 lat i od początku był dzieckiem niesamowicie wstydliwym, delikatnym, zamkniętnym w sobie, do tej pory taki jest, ma problemy w nauce, stany lękowe, jest niesamowicie bezmyślny ...

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi