dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

uczucia i seks

Ile mieć dzieci?

Dzieci.pl 2013-06-25 10:17 163 opinii

Jedno dla leniwych, dwójka dla praktycznych, trójka dla zrelaksowanych, czwórka dla marzycieli… Liczba dzieci okazuje się mieć niebagatelny wpływ na jakość naszego zdrowia, życia oraz małżeństwa.

Ile mieć dzieci?

Nie zawsze mamy tyle dzieci, ile chcemy – figle płatają i płodność, i antykoncepcja, a swoje trzy grosze ma też prawo wrzucić partner. Niejeden związek rozpadł się lub potłukł sromotnie, gdy jedno chciało więcej, a drugiemu potomstwa starczyło. Ponoć dobrze jest takie sprawy ustalić już na trzeciej randce.

To nie kolor firanek
Miłość bywa ślepa, ale nie jest na ogół głucha. I tak jak różnice w gustach wnętrzarskich lub ochocie do sportu można zamknąć w szufladzie z drobnymi problemami małżeńskimi, tak bomba pt. „Ile dzieci?” kiedyś wypali i może ściąć z nóg. Bo jedna osoba nie wyobraża sobie posiadania jedynaka, a druga nie chce kolejnego wyroku na zmienianie pieluch i nocne wstawanie. Wydatki finansowe na każdą kolejną główkę w rodzinie, poziom decybeli, ilość wolnego czasu i seksu, możliwości logistyczne – to wszystko znaczące i żywotne kwestie, na które każdy z partnerów musi się zgodzić.

Oczywiście, kobietom manipulującym tabletkami antykoncepcyjnymi nie jest trudno „przypadkiem” wpuścić kolejnego gola do bramki i istnieje szansa, że niechętny tata i tak nowy przybytek pokocha całym sercem. Ale statystyki są bezlitosne – najwięcej rozwodów zdarza się w pierwszych dwóch latach po narodzinach dziecka, więc lepiej do ciąży dążyć zgodnie.

Klątwa jedynaka
Mieć dziecko w liczbie pojedynczej to ekstrawagancja zalatująca egoizmem. Społeczny stygmat związany z brakiem rodzeństwa jest bowiem jasny – dziecko będzie rozpieszczone, samolubne, odstające od rówieśników jeśli chodzi o kontaktowość. Psychologiczne obserwacje w niczym nie potwierdzają tego stereotypu, ale prawdą jest, że inaczej dorasta się w otoczeniu samych dorosłych, niemuszących dzielić swojej uwagi i trosk na większą liczbę potomstwa, a inaczej w pełnym przygód, tajemnic, bójek i zabaw towarzystwie brata czy siostry.

Rodzice, którzy decydują się świadomie na jedno dziecko prawdopodobnie będą mieli większą szansę wyjechać całą rodziną do Chile albo realizować zawrotne kariery. Z drugiej strony, będą jednak zawsze musieli wychodzić z siebie, aby zorganizować maluchowi czas i rozrywki, zabić nudę i zapewnić zdrowy kontakt z dziećmi sąsiadów czy kuzynów. Wreszcie - babcie nigdy nie przestaną pytać: „Kiedy drugie?”.

Idealna równowaga
Dwójka dzieci (najlepiej chłopiec i dziewczynka) to dla większości z nas spełnienie marzeń o rodzinie. Niektórzy preferują wręcz opcję „z taśmy”, która zapewnia małą różnicę wieku między rodzeństwem i załatwienie okresu mleczno-pieluchowego za jednym zamachem. I gdy dzieci odrosną wreszcie od ziemi, rodzice mogą zająć się sobą, a maluchy zbudują sobie swój własny świat, który da im zabawę od rana do nocy, nauczy ich ról społecznych, współpracy, dzielenia się, a nawet pozwoli zrozumieć różnice płciowe.

Polub dzieci.pl na Facebooku


Opinie (163)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~niki 2015-01-31 (19:36) 3 miesiące 25 dni 16 godzin i 6 minut temu

Trudne jest mieć dużą rodzine, życie w stresie i ciągłe bieganie za dziećmi. Ciężko jest mieć idealną rodzine jak w programie " Dziewietnascioro, odlicznie trwa" jest tam tyle dzieci a jednak wszystkie to cudowne aniołki. Takie dzieci to cud, te dzieci nie pocałują się przed ślubem. I polecam ten program.

odpowiedz

2
0
~delis 2015-01-23 (14:08) 4 miesiące 3 dni 21 godzin i 34 minuty temu

Z dużymi rodzinami jest ten problem, że jak jest np; 4 dzieci to niemożliwym jest opieka i uwaga wszystkich jednakowo i zwykle jedno jest faworyzowane (często najmłodsze) co boli resztę dzieci i co zapamiętają na długie lata :/ Każdy model rodziny ma jakieś plusy i minusy. Jak jest jedno, to można mu uwagę poświęcić całkowicie i tylko na jego rozwoju się skupić nie mówiąc już o wiele mniejszych finansach - to też dobrze.

odpowiedz

0
0
~Kamila 2014-10-31 (07:52) 6 miesięcy 26 dni 3 godziny i 50 minut temu

Chyba każdy wie ile chce mieć dzieci i nie patrzy na innych, mam dwóch braci i było świetnie. Teraz ludzie mają wszystko a brak miłości i szczęścia. Zabawki były proste lecz rozwijały obecne to morze kolorów i wyborów. Co ciekawe w Pizza Hut znaleźliśmy ostatnio kącik z takimi starymi zabawkami. Pokazałam dzieciom czym się kiedyś bawiłam, miały niezłą radochę.

odpowiedz

0
3
~żona z synem stosuje przemoc 2013-06-28 (09:42) 1 rok 10 miesięcy 29 dni 2 godziny i 1 minutę temu

mnie 17 l. syn bije, pluje , wyzywa, szarpie, okrada z moich rzeczy osobistych za zgodą i namową żony 57 l pielęgniarka, by mnie jego rękoma wygnać z mieszkania, nawet razem śpią w jednym malym pokoju, zona kupiła mu samochód, którym z nim jezdzilła chodz oboje nie mieli prawa jazdy - swiadkowie , sprawa znana Policji, wyparli sie kłamstwem... , Sprawę przemocy syna i żony wobec mnie zgłosiłem do Prokuratury, ta umorzyła śledztwo z braku przekonywujących dowódów ich winy . Ich kłamstwa mają wieksze znaczenie niż moje słowa prawdy o tym jak stosują oboje pzremoc wobec mnie od prawie 2 lat. W dniu 18 bm. 2013 r. rzucuił się na mnie , ale tym razem nie dałem sie mu poniżać, ostro odpowiedziałem na jego kolejne uderzenia mnie i nazywania pijakiem itp. , ugryzł mnie w rękę ( ślady ) zdjecia z ząbkami synka - b......, , opuchlizna na rękach itp. On potem wezwął Policję i mnie oskarzył. Żona kilka lat temu też wzywała ale wtedy on dwa razy powiedział prawdę na klamstwa żony. Policja odstapiła od czynnosći, teraz obydwoje kłamią i swoje czyny mi przepisują oraz wymyślają kłamstwa nowe by... ( a sami to robią - twierdzą, że to ja ) na Policji. Cóż takie prawo ????? Kzrywda moja do nich wroci - gdyz tak syn za namową matki i żony wspólnie dla ojca nie robią !!!

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

18
6
~D 2013-06-27 (20:18) 1 rok 10 miesięcy 29 dni 15 godzin i 24 minuty temu

Jak ma się na jedno dziecko to dwójka nie jest większym wydatkiem jeszcze ze mebelki, ubranka i prawie cala wyprawka zostaje, wiec już nie ma aż takiego wielkiego wydatku. A dzieci przecież nie muszą dostawać wszystkiego co najlepsze - życie nie polega na tym, że zawsze będzie się ubierać tylko w markowych sklepach i dostawać tylko markowe zabawki. Zawse można zaoszczędzić tylko trzeba chcieć ;) Moim zdaniem dwójka jest optymalna bo dziecko nauczy się dzielić i znajdzie towarzysza zabaw. Wiele się tez od siebie mogą nauczyć - a w dorosłym życiu kiedy rodziców już zabraknie zawsze mieć lepiej siostrę lub brata.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

28
2
~aga 2013-06-28 (09:15) 1 rok 10 miesięcy 29 dni 2 godziny i 27 minut temu

Kutwa mać, a jak ktoś nie może mieć dzieci???? I jak uda się mieć jedno to co od razu egoiści. To jakiś idiotyzm....

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

18
4
~Tato 2013-06-28 (09:28) 1 rok 10 miesięcy 29 dni 2 godziny i 14 minut temu

A ja mam trójkę, cały dzień skaczą mi po głowie i jestem szczęśliwy. Taki mój sport ekstremalny:-) Polecam, chociaż kiedyś myślałem, że piwko w pubie i kolejna laska mi wystarczy.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

6
0
~Mia 2014-01-17 (10:14) 1 rok 4 miesiące 10 dni 1 godzinę i 28 minut temu

Ilość dzieci to nie jest właściwe kryterium oceny, o czym świadczą poniższe komentarze. Problem w tym, czy rodzice decydujący się na 1 dziecko, czy 4 potrafią je wychować na dobrych, otwartych, mądrych ludzi. Znam nie jeden przypadek wspaniale wychowanych jedynaków czy dzieci z rodzin wielodzietnych i jeszcze większy odsetek kapryśnych terrorystów z rodzin o różnej dzietności. Problem nie jest w ilości dzieci ale w mądrości rodziców. To samo dotyczy sytuacji ekonomicznej - są dzieci b. szczęśliwe, które nigdy nie wyjechały za granicę na wakacje i dobrze się uczą w szkołach publicznych i są dzieci roszczeniowe, które uważają że wszystko im się należy bo rodzice są bogaci - nie szanują ich ani żadnego dobra co gorsze nie widzą potrzeby w nauce i nie rokują na dobrych obywateli. Czas poświęcony na wychowanie dziecka jest cenniejszy niż pieniądze na nie wydane!

odpowiedz

65
67
~mądra matka 2013-06-27 (19:29) 1 rok 10 miesięcy 29 dni 16 godzin i 13 minut temu

słuchajcie ludzie..... liczba dzieci swiadczy o poziomie kulturowym społeczenstwa. Duzo dzieci mialy rodziny w czasach starozytnych, sreniowiecznych z czasów feudalizmu i wczesnego kapitalizmu. Duzo dzieci mial chlop panszczyzniany i robotnik fabruczny. Jednym słowem ludzie biedni, zacofani, uciemięzeni i ciemni. Dzieci słuzyły jako sila robocza dla zapewnienia jedzenia dla calej rodziny. czlowiek bardziej cywilizowany nie widzi sensu w liczbie dzieci , bo jaki to sens... no jaki????, Ale poniweaz Polska cofa sie w rozwoju cywilizacyjnym, POtrzebni są ludzie do prostej roboty, to namawia sie ich ze by płodzili te rece do darmowej roboty jak za czasów chłopa panszcyznianego. ale poniweaz wiecej jest glupich niz mądrych, to głupcy beda sie płodzic jak kroliki przeznaczone na uboj. taka polityka to jest tylko dla glupcow, ktorzy nic nie potrafią oprócz kopulacji prokrecyjnrj

odpowiedz

pokaż 12 ukrytych odpowiedzi

35
8
~lb 2013-06-27 (22:40) 1 rok 10 miesięcy 29 dni 13 godzin i 2 minuty temu

Tylko kto 4 razy urodzi? Bo baby już takie głupie nie są.

odpowiedz

pokaż 7 ukrytych odpowiedzi

15
1
~wujek 2013-07-24 (14:23) 1 rok 10 miesięcy 2 dni 21 godzin i 19 minut temu

w POlsce nie można mieć dzieci finansowo nie wydołasz...

odpowiedz

5
1
~prorodzinny 2013-07-03 (09:21) 1 rok 10 miesięcy 24 dni 2 godziny i 21 minut temu

Jedno dziecko dla praktycznych, trójka, to dziś już rodzina wielodzietna (rodzina+)... Najtrudniej rodzicom dwójki dzieci - ot taka nasza prorodzinna rzeczywistość. Co jednak nie zmienia faktu, że dzieci to prawdziwe bogactwo, a kiedyś będziemy mieć pieniądze...

odpowiedz

8
3
~xxx 2013-06-28 (00:09) 1 rok 10 miesięcy 29 dni 11 godzin i 33 minuty temu

Ostatnie zdanie powinni wszyscy wziąć głęboko do serca a otwierac produkcje dzieci jak sie niema środków.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

82
22
~Marco 2013-06-25 (19:32) 1 rok 11 miesięcy 1 dzień 16 godzin i 10 minut temu

Oczywiscie pod artykułem lajk do stronki "polub dzieci". A co jesli ktos nie planuje miec dzieci? Widze, ze brak checi posiadania dzieci to w dzisiejszych czasach temat wiekszego tabu niz wiekszosc pozostalych (seks, pedofilia w kosciele itd). Rowniez w tym artykule autor w ogole nie zaklada opcji ze jakas para moze nie chciec miec dzieci. Obawiam sie, ze teraz posypie sie na mnie grad krytyki. Ja rozumiem, ze dla wielu malzenstw decyzja o urodzeniu dziecka byla najlepsza w zyciu ale zrozumcie ze bez dziecka tez mozna byc szczesliwym, niezaleznie czy z wyboru czy nie. Przez to tabu wiekszosc par "stara sie" o dziecko i nie zastanawia sie nawet czy faktycznie tego chca ale poprostu dzieci maja ich znajomi, tak bylo z ich rodzicami, do posiadania dzieci zachecaja ich dziadkowie. I pewnie w wiekszosci przypadkow faktycznie rodzice ciesza sie swoim potomstwem, jednak jest jakas grupa osob ktore nie sa na dzieci gotowe, lub dzieci nie kochaja lub stanowia dla nich zbyt duze zobowiazanie i dlatego nie powinno sie kazdej pary pchac w kierunku powiekszenia rodziny ale pozwolic kazdemu samemu zdecydowac czy chce miec dzieci czy nie.

odpowiedz

pokaż 18 ukrytych odpowiedzi

4
4
~normalny człowiek 2013-06-28 (12:03) 1 rok 10 miesięcy 28 dni 23 godziny i 39 minut temu

Do wszystkich z problemami z sobą. Dziecko to coś najcudowniejszego w życiu!!!!!!!!!!!!!!! Kiedyś się przekonacie!!!!!!!!!!!!!!! Niektóre osoby TAKIE BREDNIE PISZĄ ŻE RĘCE OPADAJĄ

odpowiedz

16
1
~ciotka klotka 2013-06-28 (10:12) 1 rok 10 miesięcy 29 dni 1 godzinę i 30 minut temu

Jakiż to piękny obrazek! Rośnie duch współpracy, radość z bycia razem...oj ludzie, żeby to zawsze tak idealnie między rodzeństwem było...Niestety, coraz częściej rosną wzajemne żale, pretensje, frustracje i niezgoda, która osiąga punkt kulminacyjny po śmierci rodziców, gdy trzeba jakoś podzielić jedno mieszkanie na czworo (świeża sprawa u znajomych)...Ja tam mam jedno dziecko, więcej mieć nie będę (względy medyczne) i przynajmniej wiem, że nikt się nie będzie żarł o schedę po mnie.

odpowiedz

16
4
~Dumna mama !! 2013-06-28 (10:11) 1 rok 10 miesięcy 29 dni 1 godzinę i 31 minut temu

Co to za glupoty wypisujecie o jedynakach. Mam 15 -latke jedynaczke i wlasnie odebrala dyplom i nagrode za,, NAJKULTURALNIEJSZA GIMNAZJALISTKA''. Zawsze dzieli sie wszystkim i nie jest zarozumiala , bardzo chwalona od pierwszej szkoly odstawowej .Wszystko zalezy od wychowania !!!

odpowiedz

19
2
~imho 2013-06-28 (10:08) 1 rok 10 miesięcy 29 dni 1 godzinę i 34 minuty temu

Ludzie, to jakieś teorie sprzed trzydziestu lat! Dzisiaj, przynajmniej w większych miastach, to raczej posiadanie rodzeństwa jest wyjątkiem, niż jego brak! A to, że jedynak to egoista itp. to wymyśliły leniwe mamuśki, którym się nie chce dziecka solidnie wychować i swoje błędy usprawiedliwiają jedynactwem.

odpowiedz

6
2
~Anka 2013-06-28 (09:43) 1 rok 10 miesięcy 29 dni 1 godzinę i 59 minut temu

Co za głupi artykuł pisany bez zastanowienia. Autor lub autorka nie ma chyba własnych doświadczeń z bycia rodzicem, a jak było w rodzinnym domu zapomniał lub zapomniała. Relacje rodzinne bywają różne, bardziej lub mniej skomplikowane a i między rodzeństwem też różnie bywa i w dzieciństwie i w życiu dorosłym.

odpowiedz

12
1
~Maaamusia_29 2013-06-28 (09:40) 1 rok 10 miesięcy 29 dni 2 godziny i 2 minuty temu

Super jest mieć więcej niż jedno ale dobrze jest tak planować,żeby nie :taśmowo: jak to określono . Kilka lat różnicy to jest bardzo fajnie , starsze już nie wchodzi na głowę , ma swój świat i radzi sobie z codziennymi zadaniami jak jedzenie, ubieranie czy po prostu korzystanie z toalety a nawet dobrze jest jak już chodzi do przedszkola czy zerówki i jeszcze pomoże przy młodszym... Ja uważam,że 3-7 lat to jest idealny wiek na posiadanie rodzeństwa. My o drugim dziecku zaczęliśmy rozmawiać jak nasza młodsza poszła do przedszkola w wieku 3 lat , planowanie , rozmowy jak to będzie i czy to już czas ostatecznie zakończyliśmy kiedy miała 4 latka i była już tak samodzielna ,że mieliśmy mnóstwo czasu dla siebie i wtedy wspólnie uznaliśmy : teraz :) . Więc zaczęliśmy się starać o kolejne i jak miała 5,5 to urodziła nam się druga córka . Na początku to wiadomo już by chciała ,żeby mała chodziła ,żeby mogła się już bawić ale teraz po latach ( 9,5 i 4 latka) widzę,że takie planowanie było po prostu idealnie dobrane w czasie . I teraz kiedy młodsza skończyła 4 znów temat powrócił :) Co prawda nie zabezpieczamy się już od kilku miesięcy ale jakoś los jeszcze nam nie sprzyja ... A może sprzyja ? Bo kto wie jak by wyglądało teraz nasze życie gdyby "wczoraj się maluszek urodził " , pewnie moglibyśmy zrezygnować z wakacji na rzecz maleństwa a tak nie musimy z niczego rezygnować.... Nie wiem czy rozumiecie mój tok myślenia ...Pewnie rodzina wielodzietna rozumie idealnie ;) . Mimo wszystko mam nadzieję,że wkrótce jednak los da nam jeszcze jedno dziecko , może znów dziewczynkę, super... :) Zauważyłam,że nasze dzieci zawsze są poczęte na wyjazdach haha :) Jak odstawiamy antykoncepcję to mimo miesięcy nic się nie dzieje ale wystarczy kilku dniowy wyjazd i po powrocie - kilka dni później mam 2 kreski haha :) Zabawne . Naszą drugą córkę mimo 6-7 miesięcy starań udało się spłodzić jak byliśmy kilka dni w Bielsku i mieszkaliśmy w hotelu Victoria i tak właśnie ma młodsza na imię :) ... Mam nadzieję,że w te wakacje zagraniczne uda się kolejne :) . Jednak wiadomo,że nie ma nic złego w posiadaniu 1 ani 10 dzieci, każdy orze jak może ;) głównie finansowo . A nie w różnicy 1 roku czy 20 lat między rodzeństwem. Sama mam brata 15 lat starszego i teraz zawsze mogę na niego liczyć o wszystkim pogadać bo jest bardziej doświadczony a do tego inteligentny i bardzo zaradny życiowo . Mam nadzieję,że nasze dzieci też będą przyjaciółmi ( wiadomo różnie jest między rodzeństwem) w przyszłości i będą się wspierać bez względu czy będzie ich tylko 2 czy 5 :) Pozdrawiam

odpowiedz