www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

uczucia i seks

Karmienie piersią a seks

Dzieci.pl 2015-07-13 14:23 2 opinii

Pierwsze tygodnie, a nawet miesiące macierzyństwa to zadanie tak wymagające, że o seksie zwykle nie chce się nawet myśleć. Bo nie ma siły i czasu. Ale nadchodzi taki moment, że świeżo upieczeni rodzice zaczynają panować nad sytuacją i ochota na igraszki łóżkowe powraca, przynajmniej z jednej strony…

Karmienie piersią a seks

Laktacja a libido
Niestety z fizjologicznego punktu widzenia kobieca gotowość do współżycia jest w okresie karmienia piersią bardzo ograniczona. To zwykła przebiegłość matki natury, która dbając o przetrwanie gatunku, chce, aby młode mamy poświęciły się całkowicie maleństwu. Cała ta manipulacja odbywa się za pomocą gry hormonalnej.

Po pierwsze więc, karmiącymi kobietami rządzi prolaktyna, bez której mleka w piersiach po prostu by nie było. Prolaktyna hamuje jednocześnie owulację, aby kolejna ciąża nie nastąpiła zbyt szybko (nie jest to jednak stuprocentowa ochrona!). Kobieta, która nie jajeczkuje, ma automatycznie obniżone libido, normalnie osiągające szczyt właśnie w połowie cyklu. Dalej jest problem estrogenu, który pod wpływem zahamowanej owulacji osiąga bardzo niski poziom. Efekt? Śluzówka pochwy jest mniej nawilżona, a współżycie może być nieprzyjemne, a nawet bolesne. Jakby tego było mało, w okresie laktacji obniżony jest także poziom testosteronu, który odpowiada w dużym stopniu za ochotę na seks u obu płci.

Naukowcy badający fenomen laktacji porównywali libido karmiących matek z tymi, które karmią butelką i okazało się, że w pierwszej grupie panie były znacznie mniej zainteresowane seksem, rzadziej go uprawiały i częściej skarżyły się na ból w trakcie stosunku.

Dobra wiadomość jest taka, że karmiące matki nie dla wszystkich pozostają aseksualne. Większe, zaokrąglone piersi są dla wielu mężczyzn silnym bodźcem erotycznym. Mówi się też o fetyszu laktacyjnym, który w skrócie oznacza, że niektórzy panowie czują podniecenie na myśl o wypływającym z sutków mleku. Psychologowie tłumaczą, że jest to naturalny impuls kojarzony z błogością okresu niemowlęcego. Nie brakuje więc par, dla których mleczne piersi są dodatkowym urozmaiceniem współżycia.

Trzeba bowiem podkreślić, że niektóre panie, mimo hormonalnych hamulców, cieszą się całkiem wysokim libido, będącym wynikiem pozytywnego myślenia o sobie. Zmiana kształtów na krąglejsze działa czasem bardzo pozytywnie na samoocenę, poczucie seksapilu i skłonność do igraszek łóżkowych. Są mamy, które w okresie karmienia piersią czują się po raz pierwszy stuprocentowymi kobietami i to skłania je ku bardziej erotycznym zachowaniom.

Niestety w sporej części przypadków laktacja wiąże się z utrudnieniami w sferze łóżkowej. Poza wspomnianą już hormonalną utratą libido, dużą rolę odgrywa także nadmiar dotyku. Co to oznacza? Świeżo upieczona mama przez pierwszych kilka miesięcy niemal 24 godziny na dobę spędza z niemowlakiem, który chce ssać, tulić się, łapać, dotykać, gryźć. Nadmiar bodźców wywołuje potrzebę równowagi, kobieta zaczyna tęsknić, aby przez chwilę pobyć sama ze sobą.

Mleczne piersi przestają być dla niektórych kobiet seksualne i gdy panowie chcą ich dotykać, kobietom odbiera to ochotę na seks. Sprawę komplikuje ból, nawały mleczne, zapalenia, pleśniawki czy pogryzione brodawki.

Wreszcie w trakcie pieszczot często dochodzi do wypływania pokarmu, co jest związane z działaniem oksytocyny. Nie dla każdej pary jest to bodziec erotyczny.

Polub dzieci.pl na Facebooku


Opinie (2)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~Paulina 2016-04-11 (13:14) 1 rok 7 miesięcy 7 dni 14 godzin i 56 minut temu

Artykuł może i ma trochę racji, ale nie jest to na pewno w 100% kobiet :) Mam znajomą, której nie przeszkadzało to iż karmi piersią. :)

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź