www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

uczucia i seks

Metoda ustawień rodzinnych

Dzieci.pl 2013-12-27 12:30 3 opinii

W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszy się tzw. metoda ustawień rodzinnych. Jest to metoda psychoterapeutyczna bazująca na odtwarzaniu relacji i sytuacji rodziny poprzez jakby „wcielanie się” w różne osoby, odtwarzanie ich ról oraz emocji.

Metoda ustawień rodzinnych

Jest to obecnie najmłodsza metoda psychoterapii (ma jedynie nieco ponad 20 lat) i jedna z najbardziej kontrowersyjnych form terapeutycznych. W ostatnich latach cieszy się jednak coraz większą popularnością.

Jest to metoda psychoterapeutyczna bazująca na odtwarzaniu relacji i sytuacji rodziny poprzez jakby „wcielanie się” w różne osoby, odtwarzanie ich ról oraz emocji. Jest to obecnie najmłodsza metoda psychoterapii (ma jedynie nieco ponad 20 lat) i jedna z najbardziej kontrowersyjnych form terapeutycznych.

Urodzony w 1925 r. w Niemczech Bert Hellinger, twórca metody ustawień rodzinnych studiował filozofię, teologię i pedagogikę. W 1946 r. wstąpił do katolickiego zakonu misyjnego. W zakonie spędził 25 lat, z czego 16 lat na misji w RPA, u Zulusów z misją ewangelizacji. Złośliwi mówią, że w efekcie Zulusi “zewangelizowali” samego Hellingera. Po powrocie do Niemiec coraz bardziej skłaniał się ku psychologii. W 1971 r. wystąpił z zakonu i poświęcił się psychoterapii.

O metodzie Hellingera mówi się że jest to psychodrama. Choć czasami uważana za kontrowersyjną, stosowana jest z powodzeniem przez psychoterapeutów na całym świecie, ostatnio coraz chętniej także w Polsce. Hellinger podkreśla, że praca metodą ustawień rodzinnych skupia się na rodzinie, co daje możliwość, aby wszyscy mogli być w jednakowym stopniu w polu widzenia, niejako równorzędnie – nikogo się tu nie wyróżnia, nie jest ona skoncentrowana na konkretnej osobie, dotyczy całego systemu, jakim jest rodzina.

Tak o istocie tej metody pisze Damian Janus, psycholog:
"Celem metody ustawień rodzinnych jest ujawnienie oraz transformacja nieuświadomionych sił panujących w systemie rodzinnym klienta, które – zdaniem terapeutów ustawiających - powodują problemy życiowe oraz dolegliwości psychiczne i fizyczne. Podstawowym czynnikiem patogennym jest uwikłanie. Uwikłanie oznacza, że ktoś w rodzinie nieświadomie podejmuje los starszego jej członka i żyje według tego wzorca. Uwikłana jednostka realizuje elementy drogi życiowej bądź osobowości (emocjonalności, postawy) innego członka jej szeroko rozumianej rodziny. Dokonywane w życiu wybory, losy związków, samopoczucie, a nawet choroby somatyczne są zdeterminowane lub współkształtowane przez rodowe uwikłania."

Jednym z kluczowych założeń tej metody jest następująca prawidłowość: bałagan w życiu człowieka bierze się stąd, że czasami jesteśmy związani z czymś z przeszłości i to coś nie może odejść na swoje miejsce – czyli w przeszłość. Dzieje się tak często, gdy wyobrażamy sobie, że przeszłość powinna była być inna niż była i jesteśmy do niej niejako w przedziwny sposób przywiązani.

Poprzednicy Berta Hellingera, jak np. Eric Berne, już przed stworzeniem metody ustawień rodzinnych podkreślali, że wpływ na dziecko ma nie tylko przekaz rodzicielski, lecz także czynniki mające źródła w pokoleniu dziadków i w pokoleniach wcześniejszych. Berne mówił o skryptach życiowych, czyli nieświadomych wzorcach kształtujących nieprzerwanie życie człowieka. Wywodzą się one z przekazów rodzicielskich oraz z wywołanych nimi reakcji i wczesnych decyzji dziecka.

Jak to działa?
Podstawową techniką pracy jest tzw. ustawienie rodzinne (ustawienie systemu rodzinnego), które odbywa się poprzez utworzenie tzw. reprezentantów, którzy zastępują członków rodziny osoby poddawanej terapii. Odczucia i wypowiedzi reprezentantów pozwalają na ujawnienie ukrytych zależności w rodzinie.
Zasadniczym celem terapii jest pojednanie pacjenta z rodziną oraz osiągnięcie staniu harmonii systemu rodzinnego jako całości.

Według twórcy metody ustawień rodzinnych, głównym problemem ludzi jest zdarzenie z przeszłości, które określane jest jako wykluczenie. Wykluczenie to mogło nastąpić na różne sposoby - poprzez ukrycie prawdy, okazywanie komuś pogardy, zapomnienie o kimś, przez brak wdzięczności lub szacunku, np. wobec byłego partnera, przez niewliczanie do rodzeństwa wcześnie zmarłego dziecka. Postać osoby wykluczonej uzyskuje szczególnie silne znaczenie podczas całego ustawienia rodzinnego. Efektem ustawienia jest zazwyczaj sytuacja, w której osoba uwikłana, a więc pacjent szukający pomocy, na powrót, zazwyczaj nieświadomie, wprowadza osobę wykluczoną do systemu rodzinnego.

Polub dzieci.pl na Facebooku


Opinie (3)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~rycerz 2014-07-02 (18:07) 3 lata 2 miesiące 17 dni 11 godzin i 50 minut temu

Nie zapominajmy o kompletnym irracjonaliźmie tej pseudometody w kontekście naukowym i zagrożeniach duchowych związanych z zamaskowaną formą spirytyzmu.

odpowiedz

2
1
~Kasia 2014-01-14 (12:07) 3 lata 8 miesięcy 5 dni 17 godzin i 50 minut temu

Jola proponuje wyjsc z koscola i rozejrzec sie po swiecie. Nauczyc sie nie oceniac nic ani nikogo, byc tolerancyjnym i kochac bezwarukowo. A przede wszystkim nie wypowiadac sie na tematy o ktorych nie masz pojecia.

odpowiedz

0
2
~JOla 2014-01-14 (11:48) 3 lata 8 miesięcy 5 dni 18 godzin i 9 minut temu

Korzystając z ustawień można dopiero narobić sobie problemów. Siły o których mówi metoda istnieją, ale jak sobie pomagać to nie należy korzystać z sił zła, ale z sił dobra bo konsekwencje są przerażające. Jeśli ktoś ma tego typu problemy pomoże mu egzorcysta, a na pewno nie zaszkodzi. Warto się zainteresować i pogłębić wiedzę ze źródeł kościelnych jeśli ktoś rozważa że w jego rodzinie są problemy międzypokoleniowe i tam szukać pomocy.

odpowiedz