www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

wychowanie

Rozwój dziecka - zaskakujące fakty

wp.pl 2011-07-07 15:04 18 opinii

Zachowanie dziecka bywa niezrozumiałe i zaskakujące dla rodziców. Bo jak zaakceptować fakt, że pociecha nagle zaczyna przyjaźnić się z niewidzialnym kolegą albo zaczyna kłamać?

Rozwój dziecka - zaskakujące fakty

Z pomocą psychologa dziecięcego, rozwiązujemy niektóre zagadki rozwoju dzieci.

1. Myślenie magiczne, czyli jak się zmienia księcia w żabę
Myślenie magiczne u małych dzieci jest zjawiskiem naturalnym i powszechnym. Chociaż niechętnie się do tego przyznajemy, ale pewne cechy tego typu procesu - jak na przykład wiara w to, że źle życząc niezbyt lubianemu koledze, można sprawić, że zachoruje - towarzyszą nam też w dorosłym życiu.

- U dzieci między 1 a 3 rokiem życia występuje myślenie magiczne - tłumaczy Aneta Zielińska psycholog dziecięcy, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny dzieci i młodzieży. - Dziecko uważa wówczas, że może wpływać np. na przedmioty myślą i działaniem.
Niewykształcona jeszcze umiejętność odróżniania rzeczywistości od fikcji powoduje, że maluchy zaczynają tworzyć w czasie zabawy wyimaginowane światy. Dlatego też zabawki nabierają cech typowych dla ludzi czy zwierząt, stają się "przyjaciółmi". Ten świat nie rządzi się logiką, ani też nie uwzględnia porządku czasu i przestrzeni. To baśniowa rzeczywistość, w której wszystko może się zdarzyć. Jednak już w trzecim roku życia większość dzieci wyczuwa różnicę między fantazją a rzeczywistością, chociaż zwykle wciąż wierzą w Świętego Mikołaja czy Zająca Wielkanocnego. Zazwyczaj w wieku 8 lat porzucają tę wiarę, a granica pomiędzy magią i realnością staje się dla nich niemal tak wyraźna, jak dla dorosłych.

2. Kiedy rodzi się pamięć?
Nasza zdolność zapamiętywania informacji ze świata zewnętrznego rodzi się bardzo wcześnie. Od kiedy maluch posiada już taką umiejętność? Badania wskazują, że nabywa je już w życiu płodowym. Udowodniły to badania naukowców z Maastricht University Medical Centre i University Medical Centre St. Radboud, którzy przy pomocy USG mierzyli zmiany w odpowiedzi płodu na powtarzające się bodźce. Na brzuchach przyszłych mam umieszczono niewielkie wibrujące urządzenia, które dodatkowo wydawały charakterystyczny dźwięk. Następnie badano jego wpływ na 30-38 tygodniowe płody. Okazało się, że nienarodzone dzieci bardzo szybko przyzwyczaiły się do nowego bodźca – „skojarzyły”, że nie jest on zwiastunem niebezpieczeństwa. Eksperyment powtórzono ponownie po 10 minutach - dzieci nie zareagowały na nie ani poruszeniem, ani przyspieszoną akcją serca. Ten „alarm” okazał się już niegroźny.
- Świadczy to o zdolności nauki przez odróżnianie bodźców bezpiecznych od niebezpiecznych i stanowi swojego rodzaju prymitywną formę pamięci – twierdzi profesor położnictwa J. G. Nijhuis z Uniwersytetu w Maastricht.

Na podstawie uzyskanych wyników naukowcy stwierdzili, że 30-tygodniowe płody mają 10 minutową pamięć krótkotrwałą. Ponadto wykazali, że 34-tygodniowe płody mogą przechowywać informacje i wykorzystywać je po 4 tygodniach oraz, że maluchy 34- i 36-tygodniowe zapamiętują znacznie szybciej niż maleństwa 38-tygodniowe, które wcześniej nie doświadczyły danego bodźca.

3. Kiedy możemy mówić o początkach pamięci długotrwałej?
- Pamięć długotrwała zaczyna kształtować się w wieku około 3 lat - wyjaśnia Aneta Zielińska. - Jej zadaniem jest odbieranie informacji funkcjonujących w pamięci krótkotrwałej i przechowywanie przez miesiące, lata. Pamięć długotrwała jest strukturą składającą się z odrębnych elementów: pamięci epizodycznej - odnoszącej się do przeszłych przeżyć osobistych oraz pamięci semantycznej - odnoszącej się do wiedzy o faktach bez żadnego odniesienia do czasu, kiedy ta wiedza została nabyta.

Trwałość pamięci wzrasta znacznie w wieku przedszkolnym. W pierwszej kolejności dzieci rozpoznają przedmioty lub osoby. O wiele więcej trudności sprawia im jednak przypominanie sobie zdarzeń i sytuacji. I tak trzylatki są w stanie zidentyfikować przedmioty i ludzi, z którymi miały kontakt przed kilkoma miesiącami, a czterolatki nawet po upływie roku.

JUŻ JESTEŚMY NA FACEBOOKU! DOŁĄCZ DO SPOŁECZNOŚCI SZCZĘŚLIWYCH RODZICÓW!

PRZECZYTAJ WIĘCEJ O ROZWOJU DZIECKA:
Rozwój dziecka - jak go przyspieszyć?


Opinie (18)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

2
3
~~ 2011-07-10 (18:46) 6 lat 4 miesiące 8 dni 9 godzin i 30 minut temu

No tak, najpierw rodzinka koncentruje się na tym jak ukatrupić w człowieku pół osobowości, żeby wyprodukować stereotypową dziewczynkę tudzież stereotypowego chłopczyka, a potem wygłaszają teorię, że wymyślony przyjaciel to zupełnie normalny etap rozwoju.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

2
11
~kulfon 2011-07-10 (17:49) 6 lat 4 miesiące 8 dni 10 godzin i 27 minut temu

te brednie to chyba przedruki z amerykanskich pism. jeszcze napiszcie ze polskie dzieci wierza we wrozki co daja pieniadze za wypadniete zeby i swietych mikolajow, jak w ameryce ...

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

1
3
~Agata 2011-07-19 (15:05) 6 lat 3 miesiące 30 dni 13 godzin i 11 minut temu

Tak, jak napisali w artykule, pamięć rozwija się już w wieku płodowym dziecka. I ten fakt udowodniono naukowo. A więc istotę, która rozwija się w ciele matki, można nazwać DZIECKIEM. Dlaczego więc ludzie chcą sami sobie wmówić, że aborcja, to nie morderstwo?

odpowiedz

1
0
~anka 2011-07-16 (13:31) 6 lat 4 miesiące 2 dni 14 godzin i 45 minut temu

Pamięć, spostrzegawczość, zabawa? takie rzeczy to na www.naukadladzieci.org serwis poświęcony edukacji dziecka i wszystko za darmo.

odpowiedz

3
1
~maciej 2011-07-10 (20:05) 6 lat 4 miesiące 8 dni 8 godzin i 11 minut temu

słyszałem kiedyś jak mama pytała 3 latka skąd biorą sie pieniądze? ..... ze ściany odpowiedziało rezolutne dziecko... ( bankomat ) gdyby ktoś nie skojarzył :-)))

odpowiedz

10
0
~basia 2011-07-10 (19:18) 6 lat 4 miesiące 8 dni 8 godzin i 58 minut temu

a co do poczucia winy to..strasznie infantylizujecie....dzieci przeżywają prawdziwe tragedie ..a nie z powodu brudnych rączek czy bałaganu w pokoiku..choć i to bywa problemem..u mnie to było z powodu rzekomo zawinionej przeze mnie śmierci mojej siostry ciotecznej..która zaraziła się ode mnie szkarlatyną..potem okazało się że miała niewykrytą wadę serca...miałam niespełna 3 lata i pamiętam jak dziś chwilę jej śmierci..w łóżeczku obwieszonym mokrymi pieluszkami i ten potworny krzyk mojej ciotki..pamiętam również mszę żałobną w kościele... długo mi się śniła...słuchając przez większość mojego życia muzyki...każdej...jakoś tak instynktownie omijałam organową..znając no prawie całego Bacha omijałam szerokim łukiem jego dzieła organowe..wpadłam na na ten utwór przypadkiem na jakiejś składance...to było to co grał wtedy organista...odchorowałam...dziś słucham bez bólu TAKI JEST KALIBER DZIECIĘCYCH TRAUM zacznijcie się z tym liczyć

odpowiedz

1
0
~basia 2011-07-10 (19:03) 6 lat 4 miesiące 8 dni 9 godzin i 13 minut temu

nic takiego sobie nie przypominam...świadomość płci uzyskałam w wieku 7 lat ...przy okazji początku szkoły i konieczności włożenia granatowej plisowanej spódniczki....dziwna była:)ale to były tylko epizody z okazji początku i końca roku szkolnego:)reszta to po równo..raczej z chłopakami...działo się:)

odpowiedz

1
4
~NIECZU 2011-07-10 (18:55) 6 lat 4 miesiące 8 dni 9 godzin i 21 minut temu

A głosy .. kiedy usłyszałe pirwsze głosy ? Czy należą do niewidzialnego przyjaciela? Jeden z Nich , kiedy poznałem przed laty pewną brunetkę powiedziałmi "To Ta..." a ja się pytam polatach, czy to był przyjaciel czy prosiak jakiś ?

odpowiedz

5
5
~lol 2011-07-10 (18:48) 6 lat 4 miesiące 8 dni 9 godzin i 28 minut temu

Wielu dorosłych wciąż zachowuje wiarę w wyimaginowanego przyjaciela lub przyjaciółkę. Ten stan skwapliwie podtrzymują dla własnej, brudnej korzyści pewni osobnicy w czarnych sukienkach.

odpowiedz

5
10
~Zenko 2011-07-10 (16:14) 6 lat 4 miesiące 8 dni 12 godzin i 2 minuty temu

wielu dorosłych wierzy w magiczne sprzęty pewnej fundacji rzekomo leczące chore dzieci, a nie chce wierzyć w błotny spęd sekty i wielkie brzuszysko jej guru

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi