www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

zdrowie

Błonnik pokarmowy

Materiał prasowy 2017-04-18 16:15 1 opinii

Dlaczego jest ważnym składnikiem diety w czasie 1000 pierwszych dni życia dziecka?

Układ pokarmowy maluszka rozwija się jeszcze długo po narodzinach. W dojrzewaniu do samodzielnego trawienia pomaga mu dieta dopasowana do potrzeb dziecka: najpierw niezastąpione jest mleko mamy, które następnie wspierane jest bogactwem składników z posiłków uzupełniających. Dla układu pokarmowego po 1. roku życia szczególne znaczenie ma dostarczany wraz z pokarmem błonnik.

Błonnik pokarmowy

Co to jest błonnik i gdzie go znaleźć?

Błonnik pokarmowy to grupa związków pochodzenia roślinnego, które nie są trawione przez enzymy. Błonnik nie jest również wchłaniany ani trawiony w przewodzie pokarmowym. Występuje w dwóch postaciach – rozpuszczalnej i nierozpuszczalnej.

Wyjątkowo bogate w błonnik są produkty zbożowe, warzywa i owoce. Ten szczególny element pożywienia nie jest trawiony w organizmie człowieka, bo jest oporny na działanie enzymów trawiennych. Stanowi niezbędny element diety, dlatego bardzo ważne jest, aby od najwcześniejszych lat przyzwyczajać młody organizm do spożywania go we właściwej ilości.

Problem niedoboru

Dostarczenie maluchowi błonnika czasem okazuje się trudne. Według raportu z badania Instytutu Matki i Dziecka, przeprowadzonego w 2010 roku we współpracy z Fundacją NUTRICIA wynika, że aż 52% polskich dzieci w wieku 1-3 lat spożywa niewystarczającą ilość błonnika pokarmowego wraz z dietą[1]. A przecież po pierwszych urodzinach ważnym elementem jadłospisu malucha wciąż jest mleko i przetwory mleczne.

Nieocenione wsparcie mamy

Najwartościowsze dla dziecka jest mleko mamy. Jeśli z jakiegoś powodu maluch nie może być karmiony piersią, mama powinna zadbać o dostarczenie mu odpowiedniej jakości błonnika z innych źródeł. Warto wtedy rozważyć podawanie dziecku wzbogaconego o błonnik mleka modyfikowanego. Przykładem jest Bebiko PRO+ 3, które cennego błonnika pokarmowego zawiera o 30% więcej niż inne mleka modyfikowane.

Należy zadbać o dostarczenie małemu brzuszkowi potrzebnych składników odżywczych – w końcu to centrum dobrego samopoczucia malucha!

Ważne informacje: Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt oraz rekomendowane dla małych dzieci wraz z urozmaiconą dietą. Mleko matki zawiera składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz chroni je przed chorobami i infekcjami. Karmienie piersią daje najlepsze efekty, gdy matka prawidłowo odżywia się w ciąży i w czasie laktacji oraz gdy nie ma miejsca nieuzasadnione dokarmianie dziecka. Przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu karmienia matka powinna zasięgnąć porady lekarza.

[1] Weker i M. Barańska, Instytut Matki i Dziecka, Warszawa 2011 (badanie z randomizacją na reprezentatywnej grupie 400 polskich dzieci w wieku 13–36 miesięcy, przeprowadzone w 2010 r. we współpracy z Fundacją NUTRICIA, http://fundacjanutricia.pl/badania-naukowe/zywienie-dzieci-w-wieku-13-36-miesiecy/.

Polub dzieci.pl na Facebooku

Podziel się

oceń
tak 0 50%
nie 0 50%

Opinie (1)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~miriam 2017-05-08 (14:06) 4 miesiące 16 dni 12 godzin i 32 minuty temu

warto się było dowiedzieć :)

odpowiedz