www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

zdrowie

Logo dostawcy

Ciąża po poronieniu – co może pomóc?

testDNA 2017-09-28 14:08 0 opinii

Poroniłaś? Jeśli zadbasz o odpowiednią diagnostykę, nadal będziesz miała szansę na urodzenie zdrowego dziecka! Warto sprawdzić, czy za utratę ciąży nie odpowiadała celiakia – trwała nietolerancja glutenu. Dowiedz się więcej o tej podstępnej chorobie i sprawdź, jak zwiększyć szansę na ciążę.

Poroniłaś? Jeśli zadbasz o odpowiednią diagnostykę, nadal będziesz miała szansę na urodzenie zdrowego dziecka! Warto sprawdzić, czy za utratę ciąży nie odpowiadała celiakia – trwała nietolerancja glutenu. Dowiedz się więcej o tej podstępnej chorobie i sprawdź, jak zwiększyć szansę na ciążę. Gdy gluten wyniszcza organizm…
Chorzy na celiakię nie mogą spożywać glutenu – szkodzi im nawet minimalna ilość tej substancji. Tylko dlaczego? Celiakia jest chorobą autoimmunologiczną, co powoduje, że organizm zaczyna atakować sam siebie. W tym przypadku to gluten działa toksycznie, wywołując produkcję przeciwciał przeciwko kosmkom jelitowym.

Są to małe wypustki w jelicie cienkim, które mają za zadanie wchłaniać składniki odżywcze z pożywienia i substancje aktywne z leków i suplementów. W związku z tym zdegradowane kosmki nie mogą działać prawidłowo. Dochodzi do niedoborów, m.in. witamin i minerałów, co wyniszcza organizm.

Celiakia – może uaktywnić się pod wpływem ciąży

Trwała nietolerancja glutenu może wystąpić tylko u tych osób, które mają określone geny. Jednak sama ich obecność nie świadczy jeszcze o celiakii. Do aktywacji choroby dochodzi pod wpływem różnych czynników. Należy do nich właśnie ciąża – to dlatego wiele kobiet nie ma wcześniej żadnych objawów.

Inne aktywatory celiakii to m.in. przewlekły stres, spadek odporności, zawał serca, przebycie operacji czy podeszły wiek.

Nieleczona celiakia to 10 razy wyższe ryzyko poronienia

Ze względu na występujące w organizmie niedobory (m.in. kwasu foliowego, żelaza, witamin z grupy B, wapnia i wielu innych witamin oraz minerałów), często organizm przyszłej mamy nie może dostarczyć dziecku wszystkich substancji, które są niezbędne do jego rozwoju. Nieleczona celiakia podwyższa więc ryzyko utraty ciąży, a także innych powikłań, np. hipotrofii płodu. Bywa również, że organizm matki jest po prostu zbyt słaby na to, żeby donosić ciążę. Nierzadko to właśnie poronienie jest jedynym objawem celiakii, jednak lekarze nie łączą tych dwóch problemów.

Niepłodność – za nią też może opowiadać celiakia

Jeśli poroniłaś z powodu nieleczonej celiakii (która np. uaktywniła się pod wpływem ciąży), możesz mieć teraz kłopoty z płodnością. Niedobory i niedożywienie organizmu powodują obniżenie jakości komórek jajowych i zaburzenia miesiączkowania.

Czasami cykle stają się nieregularne, innym razem okres w ogóle zanika. Ponadto kobiety z celiakią mają obniżony czas płodności – przykładowo, może ona spowodować wystąpienie menopauzy aż 4 lata wcześniej niż u innych kobiet!

Celiakia może obniżać też płodność mężczyzn Trwała nietolerancja glutenu może dotyczyć też mężczyzn, niekorzystnie wpływając na cały ich organizm. Niedobory składników odżywczych mogą powodować niepłodność poprzez obniżanie jakości plemników. Jednymi z objawów są również spadek libido i problemy z potencją.

Inne objawy celiakii to m.in. afty, zmęczenie i bóle głowy

Najczęściej trwała nietolerancja glutenu objawia się w sposób nieoczywisty, a lekarze mówią, że „każdy ma inną celiakię”. Oprócz poronienia czy problemów z płodnością choroba może wywoływać też afty w jamie ustnej, zanik szkliwa zębowego, problemy skórne różnego rodzaju, anemię, bóle kości, stawów i/lub głowy, przewlekłe zmęczenie, ogólne osłabienie czy łamliwość włosów i paznokci.

Jedynie u 10% chorych obecna jest celiakia pełnoobjawowa, która obejmuje dolegliwości żołądkowo-jelitowe (bóle brzucha, wymioty, biegunki, wzdęcia etc.).

Jak zdiagnozować celiakię? Ze względu na to, że na celiakię chorują wyłącznie osoby o predyspozycjach genetycznych, najpierw najlepiej wykonać test DNA. Dzięki niemu można sprawdzić, czy geny w ogóle są obecne. Warto zdawać sobie sprawę, że ich brak umożliwia jednoznaczne wykluczenie celiakii.

Jeśli jednak wynik testu DNA wskazuje na obecność genów, wykonuje się dalszą diagnostykę. Najczęściej jest to badanie krwi w kierunku przeciwciał. Dzięki temu badaniu można sprawdzić, czy celiakia jest aktywna.

Chorujesz na celiakię? Zdrowa ciąża nadal możliwa

Jeśli za Twoje problemy z donoszeniem ciąży odpowiadała celiakia, po eliminacji glutenu masz szansę począć i urodzić zdrowe dziecko. Powinnaś jednak całkowicie wyeliminować gluten, żeby odbudowanie kosmków jelitowych było możliwe. Wówczas Twoje jelita znów zaczną wchłaniać składniki odżywcze, a Twój organizm będzie przygotowany na przyjęcie dziecka.

Dieta bezglutenowa – najlepiej pod okiem dietetyka

Specjalista w taki sposób ułoży Twój jadłospis, aby uzupełnić powstałe w czasie celiakii niedobory i aby nie dopuścić do kolejnych. Samodzielnie wprowadzenie diety bezglutenowej może bowiem spowodować jeszcze więcej szkód. Pamiętaj też, żeby wyeliminować gluten dopiero po postawieniu pewnej diagnozy.

A gdy dziecko się urodzi…

Dziecko mamy chorej na celiakię (lub chorego taty) również jest narażone na wystąpienie tej choroby. Z tego powodu po narodzinach warto wykonać u malucha test DNA, żeby sprawdzić obecność genów odpowiedzialnych za trwałą nietolerancję glutenu. To umożliwi uchronienie go przed ewentualnymi objawami i powikłaniami, a jeśli dziecko nie będzie miało genów – pozwoli zyskać spokój na zawsze.

www.testDNA.pl . Więcej informacji o celiakii uzyskasz pod bezpłatnym numerem 800 007 771.

Polub dzieci.pl na Facebooku

Podziel się

oceń
tak 0 50%
nie 0 50%

Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!