www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

zdrowie

Logo dostawcy

Sprawdź, co może być odpowiedzialne za zmiany skórne

testDNA 2017-07-25 13:37 2 opinii

Zmiany skórne są obecnie dość częstą dolegliwością. Ich przyczyną może być celiakia, czyli trwająca przez całe życie nietolerancja glutenu. Choroba ta, może powodować wysypkę i świąd, a także zaostrzyć objawy takich chorób jak AZS. Jeśli zależy nam na poprawieniu kondycji naszej skóry, powinniśmy więc całkowicie wyłączyć gluten z diety.

Zanim to jednak zrobimy, upewnijmy się, czy przyczyną naszych problemów rzeczywiście jest celiakia. W tym celu najlepiej poddać się prostemu badaniu DNA.

Dlaczego celiakia tak negatywnie wpływa na stan naszej skóry?

I nie tylko skóry, bo trwała nietolerancja glutenu tak naprawdę sieje spustoszenie w całym organizmie. Jeśli cierpimy na celiakię, a mimo to spożywamy produkty zawierające gluten, to nasz organizm zaczyna wyniszczać sam siebie. Narządem, który „obrywa” w pierwszej kolejności jest jelito cienkie. Pod wpływem choroby z jego wnętrza zaczynają sukcesywnie znikać kosmki jelitowe, czyli struktury odpowiedzialne za przyswajanie składników odżywczych z pokarmu.

Z tego powodu osoba chorująca na celiakię narażona jest na niedożywienie. Niedobór witamin i minerałów zaburza z kolei działanie całego organizmu i wywołuje różnego typu dolegliwości.

Celiakia ma swoją skórną postać

Mowa tu o chorobie Dühringa, inaczej opryszczkowym zapaleniu skóry. Tak samo jak w celiakii powoduje ją nietolerancja glutenu, stąd też schorzenie to nazywane jest skórną postacią celiakii. Choroba Dühringa objawia się przede wszystkim zmianami skórnymi w formie grudek, swędzących pęcherzy i rumienia. Ulżyć choremu może tylko dieta bezglutenowa – stosowana nieprzerwanie, już do końca życia.

Celiakia – widoczna nie tylko na skórze

Dolegliwości towarzyszące celiakii mogą być bardzo różne. U dzieci objawia się ona najczęściej przewlekłą biegunką, bólem brzucha i wymiotami. Do pozostałych objawów celiakii oprócz wymienionych już zmian skórnych należą m.in.: ubytek szkliwa zębowego, afty w jamie ustnej, uczucie zmęczenia i braku energii, bóle mięśni i stawów, bóle głowy, a nawet zaburzenia płodności. Osoby cierpiące na celiakię często borykają się też z anemią z niedoboru żelaza czy kwasu foliowego.

AZS, egzema, łuszczyca, łysienie plackowate - lubią występować razem z celiakią Jest tak z powodu ich wspólnego, genetycznego i autoimmunologicznego pochodzenia. Jeśli więc cierpimy na jedną z ww. chorób, to istnieje prawdopodobieństwo, że celiakia również nas dotyczy. Ponadto leczenie tych schorzeń jest ściśle od siebie zależne. Nie uda nam się uporać z objawami AZS (atopowego zapalenia skóry), jeśli nie zaczniemy leczyć celiakii. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku, łuszczycy czy łysienia plackowatego.

Celiakia ogranicza bowiem nie tylko wchłaniania substancji zawartych w pożywieniu, ale również leków stosowanych w leczeniu tych chorób. Jeśli więc chcemy, aby nie dokuczało nam swędzenie, a z powierzchni skóry zniknęły krosty, grudki i pęcherze, powinniśmy przebadać się w kierunku celiakii, wykonując badanie genetyczne.

Test DNA udzieli odpowiedzi, czy za problemami skórnymi stoi celiakia

Celiakia może wystąpić tylko u osób, które mają przynajmniej jeden z dwóch układów genów – HLA DQ2 i HLA DQ8. Jeśli ich nie mamy, celiakia nam nie grozi – ani teraz, ani w przyszłości. Jeśli natomiast któryś z nich jest u nas obecny, to istnieje ryzyko, że celiakia w pewnym momencie życia uaktywni się. Z tego powodu najpewniejszym badaniem w przypadku diagnostyki celiakii jest test genetyczny. Od 2012 roku Europejskie Towarzystwo Pediatrii Gastroenterologii Hepatologii i Żywienia zaleca, aby zawsze wykonywać to badanie jako pierwsze. Głównym powodem jest jego bardzo wysoka skuteczność.

Test genetyczny jest pewny, w przeciwieństwie do badań serologicznych, które bardzo często dają wynik fałszywie ujemny - zwłaszcza, gdy osoba badana stosuje już dietę bezglutenową. Badanie DNA możemy wykonać będąc już na tej diecie, bez obawy o jego wiarygodność. Dopiero po otrzymaniu pozytywnego wyniku testu genetycznego (wskazującego obecność genów celiakii) zaleca się dodatkowe badania, w tym właśnie oznaczenie przeciwciał. Oprócz siebie na celiakię warto przebadać również pozostałych członków rodziny, ponieważ jest to choroba dziedziczna.

Dieta bezglutenowa – jedyny sposób na pozbycie się problemów skórnych przy celiakii Choroby skórne potrafią być naprawdę uciążliwe. W walce z ich objawami chorzy stosują więc kremy, maści i innego rodzaju wyroby medyczne. Dzięki nim zmiany skórne mogą być rzeczywiście mniej nasilone, jednak nie rozwiązują one problemu do końca. Jeśli nasze problemy skórne spowodowane są celiakią, to musimy przejść na dietę bezglutenową i kontynuować ją już przez całe życie. Nie ma innego sposobu leczenia tej choroby.

Na szczęście całkowite wyeliminowanie glutenu z diety szybko przynosi pozytywne efekty. Po pewnym czasie kosmki jelitowe odbudowują się i podejmują pracę, czyli zaczynają wchłaniać składniki odżywcze z jedzenia. Dla nas jest to z kolei szansa na pozbycie się wysypki, świądu, rumienia, pęcherzy i innych problemów ze skórą.

Polub dzieci.pl na Facebooku

Podziel się

oceń
tak 0 50%
nie 0 50%

Opinie (2)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~Ewa 2017-08-17 (00:17) 3 miesiące 2 dni 3 godziny i 49 minut temu

Gdy moje dziecko miało problem z AZS, zamieniłam kosmetyki na dermokosmetyki "dr. Michaels'a" - po kilku miesiącach regularnego stosowania, wszystkie objawy zniknęły (zmieniłam też jego dietę oraz proszek do prania).

odpowiedz

0
0
~Magda 2017-08-08 (21:21) 3 miesiące 10 dni 6 godzin i 45 minut temu

zanim sie zupełnie wyeliminuje gluten z jedzenia dziecka trzeba mieć pewność, że organizm jego nie toleruje. Inaczej mogą byc kłopoty. A na zmiany skórne jak egzema, łuszczyca czy AZS najlepsze są emolienty z olejem lnianym bo maja kwasy omega.

odpowiedz