www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

zdrowie

Zatrucie chlorem - objawy i postępowanie

Dzieci.pl 2017-05-30 10:36 3 opinii

Sześcioro dzieci trafiło do szpitala po zatruciu chlorem w Kaliszu. Z substancją tą stykamy się najczęściej basenach - takie jest przekonanie. Jak się okazuje - mylne, ponieważ do zatruć chlorem dochodzi również wskutek wdychania oparów tego związku.

Są one śmiertelnie niebezpieczne, ponieważ w organizmie, w kontakcie z wodą, tworzą kwas solny. Jak rozpoznać zatrucie chlorem?

Co to jest chlor?

To substancja chemiczna, którą stosuje się, by zapobiegać rozwojowi bakterii w wodzie. W odpowiednich i bezpiecznych dla zdrowia ilościach stosowana jest na basenach. Również oczyszczalnie ścieków domowych i przemysłowych korzystają z tej metody odkażania wody. Z chlorem mamy również do czynienia w domu – znajduje się on w składzie wielu produktów, np. do czyszczenia toalet.

Objawy zatrucia chlorem

Opary chloru działają mocno drażniąco na drogi oddechowe, oczy i skórę. Jeśli dojdzie do kontaktu chloru z błonami śluzowymi, powstanie chlorowodór, a ten wywołuje oparzenia.

Objawem, który może wskazywać na zatrucie chlorem jest przede wszystkim pieczenie skóry i oczu, zaczerwienienie i obrzęk powiek, błony śluzowej nosa i gardła. Jednak w zależności od stopnia nasilenia, możemy wyróżnić cztery stopnie zatrucia tą substancją.

Stopień łagodny diagnozujemy wtedy, gdy do zatrucia doszło po krótkim kontakcie z chlorem. Charakterystyczne objawy to właśnie pieczenie w gardle, w nosie i w oczach. Dodatkowo, może pojawić się łzawienie, intensywny kaszel i rzadki katar, będący reakcją alergiczną. Takie objawy ustępują po kilku godzinach. Przez ten czas trzeba jednak osobę obserwować i wyeliminować źródło skażenia.

Objawy zatrucia w stopniu średnim będą bardzo zbliżone, jednak intensywniejsze. Oprócz pieczenia w gardle i nosie, występuje atak silnego kaszlu, może mu towarzyszyć wydzielina. Pojawiają się także napady duszności, sporadycznie mogą wystąpić także problemy z oddychaniem.

Jeszcze intensywniejsze objawy obserwujemy podczas trzeciego stopnia zatrucia. Opary chloru wywołują kłopoty z oddychaniem, co może wywoływać świszczący oddech, występuje także przyspieszenie pracy serca. W niektórych przypadkach może dojść do utraty przytomności.

Najgroźniejsze objawy daje czwarty stopień zatrucia. U chorego mogą wystąpić drgawki, sinica, długotrwałe omdlenia, obrzęk płuc i porażenia układu oddechowego oraz niewydolność krążenia. Konsekwencją tych wszystkich dolegliwości może być także zgon.

Pierwsza pomoc w zatruciu chlorem

Podstawową czynnością, jaką należy wykonać jest wyprowadzenie osoby z miejsca skażonego chlorem. Jeśli jest to basen – należy taką osobę wyprowadzić w miejsce, gdzie będzie mieć ona dostęp do świeżego powietrza.

W przypadku zatrucia spowodowanego oparami ze środków czyszczących, należy natychmiast wywietrzyć pomieszczenie, a choremu zapewnić dopływ powietrza. Można również przemyć piekące błony śluzowe wodą, skórę – umyć mydłem.

Polub dzieci.pl na Facebooku

Podziel się

oceń
tak 1 100%
nie 0 0%

Opinie (3)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~Oleczka 2017-06-20 (12:16) 2 miesiące 30 dni 10 godzin i 28 minut temu

Ja już w mojej rodzinie mam sprawdzony sposób - zaraz po basenie obowiązkowy prysznic, myjemy córci włosy też i zawsze zakraplamy oczy kroplami nawilżającymi (ostatnio Starazolinem), żeby i oczy z chloru oczyścić. I problemów nie mamy :D

odpowiedz

0
0
~Pharmacist 2017-06-01 (11:27) 3 miesiące 18 dni 11 godzin i 17 minut temu

To nie chlor jest problemem, a ludzie ze świeżo przebytym rotawirusem. Ja od listopada do marca nie mogę chodzić na basen , bo na bank łapię to świństwo z wody. I na nic ozonowanie i tlenek chloru. Czasami dwie lufy spirytusu (nalewki) po basenie pomogą. Prosta sprawa - płynie obok na torze nosiciel rotawirusa, psyknie do wody drugim końcem, ktoś płynie obok na torze, łyknie przypadkowo kropelkę wody, i pozamiatane. W krótkim czasie ani chlor, ani tlenek chloru, ani ozon nie są w stanie unieszkodliwić rotawirusa.

odpowiedz

0
0
~kurek 2017-05-30 (12:18) 3 miesiące 20 dni 10 godzin i 26 minut temu

Dziecko po basenie?nowa język polski?

odpowiedz