dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

noworodek i niemowlę

Popijasz w ciąży? Możesz zniszczyć życie dziecka!

dzieci.pl 2011-10-06 12:50 62 opinii

W Polsce ok. 60% kobiet pije sporadycznie lub często alkohol.

Popijasz w ciąży? Możesz zniszczyć życie dziecka!

Badania przeprowadzone przez Instytut Matki i Dziecka w Warszawie, na podstawie analizy moczu kobiet ciężarnych, wskazują, że u 20% kobiet wykryto wskaźniki metabolizmu alkoholu. Oznacza to, że co piąta kobieta nie zrywa z alkoholem nawet wtedy, gdy wie, że jest w ciąży.

Tymczasem faktem jest, że w Polsce rodzi się więcej dzieci z syndromem FAS niż z zespołem Downa. W latach dziewięćdziesiątych w Polsce notowano 900 urodzeń dzieci z FAS rocznie.

Fetal Alcohol Syndrome (FAS) to termin, który po raz pierwszy został użyty w latach siedemdziesiątych. Został wymyślony na potrzeby nazwania zespołu zaburzeń u dzieci, wynikających jednoznacznie ze szkodliwości alkoholu wypijanego przez ich matki, kiedy były w ciąży. W Polsce znany pod nazwą poalkoholowe uszkodzenie płodu lub alkoholowy zespół płodowy. Wówczas sądzono, że FAS dotyczy wyłącznie matek alkoholiczek. Jednak od lat siedemdziesiątych badania nad FAS poszerzają się o nowe znaczące wnioski. Dziś wiadomo już, że rozpoznanie alkoholowego zespołu płodowego dotyczy nie tylko dzieci matek uzależnionych od alkoholu. Ciężarna kobieta, która pije, naraża swoje nienarodzone dziecko na uszkadzające mózg dziecka działanie alkoholu, substancji bardziej toksycznej, niż jakikolwiek inny narkotyk.

Alkohol w organizmie kobiety ciężarnej działa jak teratogen, co z greckiego można rozumieć jako „robienie potworów”. Ludzki płód ma zredukowaną o połowę zdolność eliminowania alkoholu niż dorosły osobnik. Dlatego też etanol koncentruje się głównie w macicy kobiety. Należy być świadomym, że nie istnieje bezpieczna dawka alkoholu, o której można z całą pewnością powiedzieć, że nie wpłynie niekorzystnie na rozwój dziecka w okresie prenatalnym. Po każdym łyku likieru, wina czy piwa płód jest dosłownie pijany. Zanim kobieta poczuje faktyczny rausz, dziecko w jej macicy może już stracić przytomność.

FAS nie jest skutkiem uzależnienia się dziecka od alkoholu przyjmowanego przez matkę. Nie powstaje ani tuż przed porodem, ani w jego trakcie. FAS to skutek spustoszenia, jakie czyni alkohol przyjmowany przez ciężarną kobietę w każdym momencie ciąży. Alkohol dociera do płodu przez łożysko, wraz z krwią matki. Potencjalny efekt toksyczny alkoholu jest większy w trzech pierwszych miesiącach ciąży w porównaniu do kolejnych 6 miesięcy. Na działanie alkoholu szczególnie wrażliwy jest rozwijający się mózg dziecka – część neuronów w mózgu dziecka obumiera, część migruje do niewłaściwych obszarów mózgu lub tworzy nieprawidłowe połączenia.

Skutkiem tych uszkodzeń są m.in. problemy z podziałem funkcji między prawą i lewą półkulą oraz integracji informacji płynących z obu półkul, zaburzenia równowagi i oceny relacji przestrzennych, problemy z pamięcią i kontrolą emocji, regulacją zachowań oraz czuciem, a także zaburzenia funkcji poznawczych. FAS nie jest określeniem dla jednego rodzaju zaburzenia, tylko jest zespołem umysłowych i fizycznych zaburzeń, które mogą mieć wpływ na opóźnienie umysłowe dziecka, różnego rodzaju dysfunkcje mózgu, anomalie rozwojowe, zaburzenia w uczeniu się i liczne zaburzenia psychologiczne.


Opinie (62)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

15
3
~kinia 2011-08-31 (08:12) 3 lata 8 miesięcy 23 dni 10 godzin i 57 minut temu

Ty malarz,a co z tymi matkami które nie wiedzą że są w ciąży i były na imprezie np: na urodzinach czy weselu i wypiły kilka kieliszków? też suki? Kobieta dowiaduje się że jest w ciąży około 6-7 tygodnia dopiero.A te tygodnie zaliczają się do pierwszego trymestru niestety.

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

4
1
~MK 2011-08-31 (08:34) 3 lata 8 miesięcy 23 dni 10 godzin i 35 minut temu

mądry artykuł i powinien ZAPAŚĆ GŁĘBOKO W PAMIĘĆ!!! wszystkim obecnym i przyszłym ciężarnym kobietom.widziałam i oceniałam (z racji zawodu) wiele dzieci z FAS.... to smutne, bo same nie prosiły się na świat ani tez o to, by mamusia je upijała w brzuchu, a skutki są NIEODWRACALNE...

odpowiedz

1
1
~asd 2011-08-31 (08:33) 3 lata 8 miesięcy 23 dni 10 godzin i 36 minut temu

ja to nie mogę nawet czytać takich artykułów...

odpowiedz

6
4
~salomon 2011-08-31 (08:28) 3 lata 8 miesięcy 23 dni 10 godzin i 41 minut temu

To przez to że u nas nadal panuję założenie piwko na nereczki winko na trawienie itp. Tylko nie w ciąży powinno być to tak karane jak jazda samochodem na "rauszu" Co najmniej!!!!

odpowiedz

6
2
~gocha 2011-08-31 (08:25) 3 lata 8 miesięcy 23 dni 10 godzin i 44 minuty temu

Bardzo dobry artykuł. Oby takich więcej. A tym co dalej wiedzą swoje- co zresztą widać na forum- współczuję głupoty. Szkoda tylko bezbronnych dzieci.

odpowiedz

10
0
~julka 2011-08-31 (07:51) 3 lata 8 miesięcy 23 dni 11 godzin i 18 minut temu

ja jestem dumna z tego ze przez całe moje dwie ciąże nie piłam wcale alkoholu papierosów nie pale wcale,moja córeczka i synek są w 100% zdrowi wiec nie rozumiem takich matek co pija i palą podczas ciąży !

odpowiedz

11
4
~vivo 2011-08-31 (07:06) 3 lata 8 miesięcy 23 dni 12 godzin i 3 minuty temu

No i niech ktoś powie, że każda kobieta powinna rodzić dzieci. Co to za matki, które już płód skazują na marne przyszłe życie. A co po urodzeniu: dom dziecka , rodzina zastępcza, błaganie o pomoc w leczeniu, bo przecież państwo nie ma pieniędzy na leczenie. A jeszcze później ulica. Koszmar. No ale rośnie dzietność w kraju. A co potem. Kogo to obchodzi.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

5
1
~MiettMieczysłław 2011-08-31 (07:41) 3 lata 8 miesięcy 23 dni 11 godzin i 28 minut temu

teraz wiem skąd w tym kraju tylu niedorobieńców i wymoków.

odpowiedz

11
8
~? 2011-08-31 (07:38) 3 lata 8 miesięcy 23 dni 11 godzin i 31 minut temu

a ja sie pytam, czy taka kobieta nie powinna byc karana za urodzenie kalekiego dziecka z jej winy ? Znam taki przypadek, dziecko odebrano,mamusia pozbyla sie klopotu , odebrala becikowe /bo miala to dziecko przy sobie przez chwile/ i mamusia nadal pije. Niewykluczone ,ze wkrotce znowu urodzi nastepne chore dziecko ? Czy taka patalogia nikt sie nie zajmuje?

odpowiedz