www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

noworodek i niemowlę

Popijasz w ciąży? Możesz zniszczyć życie dziecka!

dzieci.pl 2011-10-06 12:50 63 opinii

W Polsce ok. 60% kobiet pije sporadycznie lub często alkohol.

Popijasz w ciąży? Możesz zniszczyć życie dziecka!

Badania przeprowadzone przez Instytut Matki i Dziecka w Warszawie, na podstawie analizy moczu kobiet ciężarnych, wskazują, że u 20% kobiet wykryto wskaźniki metabolizmu alkoholu. Oznacza to, że co piąta kobieta nie zrywa z alkoholem nawet wtedy, gdy wie, że jest w ciąży.

Tymczasem faktem jest, że w Polsce rodzi się więcej dzieci z syndromem FAS niż z zespołem Downa. W latach dziewięćdziesiątych w Polsce notowano 900 urodzeń dzieci z FAS rocznie.

Fetal Alcohol Syndrome (FAS) to termin, który po raz pierwszy został użyty w latach siedemdziesiątych. Został wymyślony na potrzeby nazwania zespołu zaburzeń u dzieci, wynikających jednoznacznie ze szkodliwości alkoholu wypijanego przez ich matki, kiedy były w ciąży. W Polsce znany pod nazwą poalkoholowe uszkodzenie płodu lub alkoholowy zespół płodowy. Wówczas sądzono, że FAS dotyczy wyłącznie matek alkoholiczek. Jednak od lat siedemdziesiątych badania nad FAS poszerzają się o nowe znaczące wnioski. Dziś wiadomo już, że rozpoznanie alkoholowego zespołu płodowego dotyczy nie tylko dzieci matek uzależnionych od alkoholu. Ciężarna kobieta, która pije, naraża swoje nienarodzone dziecko na uszkadzające mózg dziecka działanie alkoholu, substancji bardziej toksycznej, niż jakikolwiek inny narkotyk.

Alkohol w organizmie kobiety ciężarnej działa jak teratogen, co z greckiego można rozumieć jako „robienie potworów”. Ludzki płód ma zredukowaną o połowę zdolność eliminowania alkoholu niż dorosły osobnik. Dlatego też etanol koncentruje się głównie w macicy kobiety. Należy być świadomym, że nie istnieje bezpieczna dawka alkoholu, o której można z całą pewnością powiedzieć, że nie wpłynie niekorzystnie na rozwój dziecka w okresie prenatalnym. Po każdym łyku likieru, wina czy piwa płód jest dosłownie pijany. Zanim kobieta poczuje faktyczny rausz, dziecko w jej macicy może już stracić przytomność.

FAS nie jest skutkiem uzależnienia się dziecka od alkoholu przyjmowanego przez matkę. Nie powstaje ani tuż przed porodem, ani w jego trakcie. FAS to skutek spustoszenia, jakie czyni alkohol przyjmowany przez ciężarną kobietę w każdym momencie ciąży. Alkohol dociera do płodu przez łożysko, wraz z krwią matki. Potencjalny efekt toksyczny alkoholu jest większy w trzech pierwszych miesiącach ciąży w porównaniu do kolejnych 6 miesięcy. Na działanie alkoholu szczególnie wrażliwy jest rozwijający się mózg dziecka – część neuronów w mózgu dziecka obumiera, część migruje do niewłaściwych obszarów mózgu lub tworzy nieprawidłowe połączenia.

Skutkiem tych uszkodzeń są m.in. problemy z podziałem funkcji między prawą i lewą półkulą oraz integracji informacji płynących z obu półkul, zaburzenia równowagi i oceny relacji przestrzennych, problemy z pamięcią i kontrolą emocji, regulacją zachowań oraz czuciem, a także zaburzenia funkcji poznawczych. FAS nie jest określeniem dla jednego rodzaju zaburzenia, tylko jest zespołem umysłowych i fizycznych zaburzeń, które mogą mieć wpływ na opóźnienie umysłowe dziecka, różnego rodzaju dysfunkcje mózgu, anomalie rozwojowe, zaburzenia w uczeniu się i liczne zaburzenia psychologiczne.


Opinie (63)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

8
1
~mini 2011-08-31 (08:41) 6 lat 1 miesiąc 22 dni 22 godziny i 54 minuty temu

A może by tak tatusiowie dawali przyklad żoną i tez nie pili przez te 9 miesiecy.... Łatwo krytykować, ale przez tyle czasu odmawiac sobie kieliszka wina do kolacji lub zimnego piwka do grilla w upalny dzien nie jest tak łatwo. Spróbujcie tatusiowie!!!! W żadnym wypadku nie pochwalam picia w trakcie ciąży - żeby było jasne - ale najłatwiej mowić a znam tylko jednego co towarzyszył żonie przez 9 m-cy ciąży i później 6 m-cy karmienia piersią w abstynencji.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
~kama 2011-08-31 (08:58) 6 lat 1 miesiąc 22 dni 22 godziny i 37 minut temu

znam sytuacje kiedy lekarz ginekolog radzil dziewczynie,ktora sie mu zalila,ze nie moze odmowic sobie papierosa i nie wie co robic, zeby wypila sobie zamiast zapalic papierosa kieliszek czerwonego wina. ona nie zastosowala tej rady,chocby dlatego, ze po wypiciu wina wypalilaby znacznie wiecej :/ ja do tej pory jestem pod wrazeniem tej porady lekarskiej, choc podobno tak jest,ze zeby pozbyc sie nalogu,powinnismy zastapic go innym ;)

odpowiedz

1
1
~Zosia 2011-08-31 (08:51) 6 lat 1 miesiąc 22 dni 22 godziny i 44 minuty temu

Pytanie do Ginekologa/Położnika: Ile czasu mam nie pić przed planowanym zajściem ciąże? Mówię o imprezach, bo akurat się kilka szykuje. Jeśli to ma zaszkodzić to obędę sie bez wina ale jeśli nie szkodzi to poimprezuje...ale tylko jelsi naprawedę nie szkodzi.

odpowiedz

5
4
~sasia 2011-08-31 (07:36) 6 lat 1 miesiąc 22 dni 23 godziny i 59 minut temu

"Wiele wysiłku kosztuje je planowanie, uczenie się i wykorzystywanie zdobytych informacji. Męczy je zmienność własnego nastroju, częste napady złego humoru, drażliwość, agresja. Często nie są w stanie zapanować nad impulsywnymi zachowaniami, także seksualnymi. Nie potrafią wyciągać wniosków z popełnionych błędów. "- ciekawe bo ja to mam i mój mąż a nasze matki nigdy nie piły

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

2
1
~as 2011-08-31 (08:51) 6 lat 1 miesiąc 22 dni 22 godziny i 44 minuty temu

znam dziewczyny które piją w ciąży oraz w czasie karmienia!!!! makabra, no i to że nie moge nim nic powiedzieć bo to i tak nic nie da prócz AGRESJI .mam dwójkę urwisów i nigdy nawet kropli alkoholu w ciąży!!! Te pseudo mamusie nie chcą przyjąć do wiadomości że w środku jest niewinne niemowle, z synkiem chodzi do klasy dziewczynka z zespołem alkoh.-syn mówi że wygląda jak kosmita i to prawda, matka jest ciągle napruta!!!co się dzieje?patologia jest normą!!!!

odpowiedz

14
1
~mickun 2011-08-31 (08:20) 6 lat 1 miesiąc 22 dni 23 godziny i 15 minut temu

Ciekawe ile przyszłych tatusiów nie pije w czasie gdy ich partnerka jest w ciąży? :x

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

1
3
~........ 2011-08-31 (08:48) 6 lat 1 miesiąc 22 dni 22 godziny i 47 minut temu

Są nieodpowiedzialne i tyle.A potem usuwają ciążę albo męczą się z chorym dzieckiem - przez własną głupotę.

odpowiedz

4
0
~marcin 2011-08-31 (08:46) 6 lat 1 miesiąc 22 dni 22 godziny i 49 minut temu

Ja zauważam wręcz przeciwną sytuację: im bardziej rodzice pragną dziecka, tym trudniej jest im je począć, a im bardziej kobieta dba o siebie w ciąży, tym częściej rodzi chore dziecko. Nie wiem jak to wytłumaczyć, chyba jedynie tym, że te ciągłe dbanie o siebie i strach o nienarodzone jeszcze dziecko łączy się z ciągłym stresem, a stres jest jeszcze gorszy, niż alkohol. Za to tam, gdzie alkohol jest na porządku dziennym, dzieci rodzą się bez problemu i są dziwnym trafem bardziej odporne. Jedno natomiast jest pewne: w wynikach nauczania faktycznie odstają od rówieśników, nie wiem jedynie na ile jest to efekt wpływu alkoholu, czy może bardziej wynika to z braku zainteresowania rodziców dzieckiem.

odpowiedz

11
4
~ewa 2011-08-31 (07:17) 6 lat 1 miesiąc 23 dni i 18 minut temu

dla dziecka można zrobić wszystko ,ale znam ludzi co papierosa nie wyjmuja z ust ,to przykre że same troją własne dzieci..bo tak jest modnie.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
3
~news 2011 2011-08-31 (08:43) 6 lat 1 miesiąc 22 dni 22 godziny i 52 minuty temu

No dobra ale większośc matek, to albo nastki albo dwudziestki, które za ogiera wybrały sobie mutanta z dyskoteki lub jakiegoś ćpuna i alkoholika, bo wyglądał na bad boja. OStatnio widziałem taką jedną w ciąży jak z brzuchem chodziła na przystanku i dzwoniła do swojego by ten jej nie rzucał (płakała przy tym) i trzymała w ręku papierosa, którego paliła nerwowo i w desperacji. Nie wiem dlaczego dziewczyny ciągnie do złego. Wyniszcają siebie, swoją psychikę i stają się dnem. Chyba strasznie je to kręci, takie towarzystwo, które robi z młodych kobiet szmaty lub prostytutki. To smutne. Bo gdyby nie jej świadomy wybór bad boja, miałaby teraz wewnętrzny spokój i nie byłoby takiej sytuacji.

odpowiedz