dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

noworodek i niemowlę

Dzieci kobiet, które piły w ciąży

PAP 2010-09-09 09:15 159 opinii

Z pozoru niczym nie różnią się od swoich rówieśników, ale gdy się im przyjrzysz, zobaczysz objawy FAS.

Dzieci kobiet, które piły w ciąży

Picie alkoholu przez kobiety w ciąży może doprowadzić do uszkodzenia płodu, opóźnienia jego wzrostu, anomalii w budowie wątroby, serca i nerek, a także spowodować u dziecka nadwrażliwość na ból - podkreślali eksperci podczas środowej konferencji w Warszawie.

Konferencję zorganizowano w przeddzień Dnia FAS (Fetal Alkohol Syndrom). Jak wyjaśniła krajowa konsultant w dziedzinie położnictwa i ginekologii, Leokadia Jędrzejewska, FAS to zespół zaburzeń psychicznych i fizycznych, które powstają u dziecka w okresie życia płodowego, a mogą ujawnić się tuż po urodzeniu bądź w późniejszym okresie.

Jędrzejewska wśród objawów fizycznych FAS wymieniła: opóźnienie wzrostu wewnątrzmacicznego, niski wzrost, niesymetryczną twarz, wady układu kostno-mięśniowego, problemy ze słyszeniem, opóźnioną zdolność mówienia, zmniejszone pole widzenia, słaba pamięć wzrokowa, anomalie w budowie wątroby, serca, nerek i narządów płciowych oraz podwyższony próg bólu lub nadwrażliwość na ból.

Objawy psychiczne to: nadpobudliwość, impulsywność, problemy z pamięcią i trudności w uczeniu się, zaburzenia zachowania, niedostosowanie społeczne, niekontrolowane napady złości, skłonność do uzależnień, skłonności depresyjne i lękliwość oraz podatność na manipulację.

Przedstawione na konferencji wyniki badań, wykonanych w sierpniu br. na zlecenie Polskiego Przemysłu Spirytusowego dowodzą, że 67 proc. ankietowanych Polaków ma świadomość, że alkohol szkodzi dziecku. Blisko połowa ankietowanych (48 proc.) wskazuje, że picie alkoholu może powodować poronienie czy ryzyko przedwczesnego porodu.

48 proc. ankietowanych uważa także, że z powodu picia alkoholu dziecko może urodzić się mniejsze, a także mieć problemy z pamięcią i uczeniem się. 44 proc. Polaków powołuje się na ryzyko wystąpienia FAS.

Syndrom FAS został wykryty we Francji w latach 60. "Wątroba płodu nie jest wykształcona, więc taka ilość alkoholu, jaką wypija matka dostaje się do jego ciała" - powiedziała Jędrzejewska. Z badań wynika, że dzieci, które rodzą się z syndromem FAS to - wg rożnych danych 2-3 na 1 tys. urodzeń lub 9 na 1 tys. urodzeń.

Z badań przeprowadzonych wcześniej przez TNS OBOP, a zaprezentowanych na konferencji wynika, że 88 proc. Polaków uważa, że kobieta w ciąży nie powinna w ogóle pić alkoholu; aż 34 proc. kobiet było świadkiem, kiedy kobieta piła alkohol.

Kobiety w ciąży najczęściej sięgają po wino (46 proc.), rzadziej po piwo (41 proc.), wódkę (8 proc.) lub inne alkohole (16 proc.). Piją dla towarzystwa (37 proc.), dla przyjemności (35 proc.), dlatego że są częstowane (13 proc.) lub "z głupoty" (3 proc.).

Wśród miejsc, gdzie piją alkohol najczęściej wymieniane są przyjęcia domowe (64 proc.), puby, restauracje czy kawiarnie (14 proc.), czy popijając alkohol z kieliszka partnera (9 proc.). Sporadycznie pojawiały się opinie, że piją w samotności (4 proc.).

WARTO PRZECZYTAĆ WIĘCEJ O ZDROWIU DZIECI:


Opinie (159)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~Jana 2010-09-09 (11:45) 4 lata 8 miesięcy 13 dni 6 godzin i 18 minut temu

Alkohol szkodzi płodowi!
Nie wmawiajcie sobie, że lampka alkoholu nie zaszkodzi płodowi. Nie zaszkodzi dorosłej osobie nie w ciązy, ale nie płodowi. Lampka wina dla wątroby plodu to mało???? Trzeba być szmatą, żeby nie odmówić sobie alkoholu w ciąży. Piją tylko te, którym nie zależy na dziecku i na jego zdrowiu. Zaszła w ciąże to ma, to się urodzi a jakie to nie jej problem. Coraz wiecej kobiet pije bo kobiety jak widać sa głupie i nie potrafią mądrze korzystać z większych praw jakie teraz mają. Piją i klną na równi z facetami, robią z siebie wycieruchy, którymi faceci tak naprawdę gardzą, nie liczą się z nimi bo sobie pozwalają na ordynarne traktowanie przez facetów. Pamiętam kiedy chodziłam do szkoły to przeklinały tylko ździry a koledzy przy nas nie ośmielili się zakląć, byli grzeczni na każdym kroku okazywali szacunek. To już przeszłość. Niestety te obecnie młode, balujące ponad miarę dziewczyny, matki zaniedbywanych, niechcianych dzieci na starość wylądują w domach straców i będzie po balu.

odpowiedz

0
0
~WWW.VEGE.BO.PL 2010-09-09 (11:45) 4 lata 8 miesięcy 13 dni 6 godzin i 18 minut temu

życie bez alkoholu jest piękniejsze trzeba tylko nie jeść mięsa powoduje ochotę na alkohol
i zagłuszanie wyrzutów sumienia im więcej mięsa w diecie tym większe spożycie alkoholu =przykład= Aborygeni Eskimosi Indianie Polacy Rosjanie...alkohol =zepsute gnijące ziarna= zepsute gnijące życie czyny społeczeństwo cywilizacja wojny przestępstwa zbrodnie wypadki choroby czemu wegetarianie nie piją alkoholu? to mięso powoduje ochotę na alkohol uciekanie od życia zagłuszanie wyrzutów sumienia z powodu zjadania zwierząt

odpowiedz

0
0
~issabella 2010-09-09 (11:44) 4 lata 8 miesięcy 13 dni 6 godzin i 19 minut temu

masakra
hehe widac kto tu do szkoły nie chodził!!! Oby córeczka nie odziedziczyła tego po Tobie!!!

odpowiedz

0
0
~abba 2010-09-09 (11:41) 4 lata 8 miesięcy 13 dni 6 godzin i 22 minuty temu

abba
Ale z Tobą jest cos sie dzieje, nie zauważyłaś jak zostalo przez ciebie napisane to zdanie:):)

odpowiedz

0
0
~Kiki 2010-09-09 (11:39) 4 lata 8 miesięcy 13 dni 6 godzin i 24 minuty temu

CiONza
Do szkoly a nie w ciONzy chodzic :)))

odpowiedz

0
0
~żal.... 2010-09-09 (11:39) 4 lata 8 miesięcy 13 dni 6 godzin i 24 minuty temu

A Picie Tigera bądz redbulla??
Znam Kobiete która jest w ciąży i pije napoje energetyzujace?? Wydaje mi sie że bardziej to zaszkodzi dziecku niz lampka czerwonego wina raz na tydzień... Co wy na to?????

odpowiedz

0
0
~aa 2010-09-09 (11:36) 4 lata 8 miesięcy 13 dni 6 godzin i 27 minut temu

jak można pisać że alkohol nie szkodzi
jak można tak pisać a skąd wiesz jaka ilość zaszkodzi twojemu dziecku a jaka nie?? możesz być zadowolona że masz zdrowe dzieci, ale ja znam osobiście bardzo dobrze przypadek kiedy kobieta piła z raz na tydzień poł szklanki redsa i twierdziła że to ma tak mało alkoholu że nie zaszkodzi (nadmienie że reds ma tyle alkoholu co inne piwa) i nie dała sobie nic powiedzieć że to jednak może zaszkodzić a potem urodziła chłopca z wadami rozwojowymi i chorym sercem który już zawsze będzie zdany na czyjąś opieke, nie wiadomo na ile miał na to wpływ alkohol a na ile inne czynniki (choć w tej rodzinie to pierwszy taki przypadek chorego dziecka) ale wg mnie nie należy ryzykować zdrowia dziecka, chyba to troche alkoholu nie jest tego warte, żebym potem zastanawiać się czy to moja wina że dziecko jest chore

odpowiedz

0
0
~>:/ 2010-09-09 (11:36) 4 lata 8 miesięcy 13 dni 6 godzin i 27 minut temu

G...O prawda
bzdury piszecie. znam kobiety, które paliły, piły, ćpały i mają zdrowe dzieci choć ich nie chciały. znam tez takie, które nigdy nie uzywały niczego, a nie mogą zajść w ciążę lub poroniły. nie ma sprawiedliwości.

odpowiedz

0
0
~due 2010-09-09 (11:25) 4 lata 8 miesięcy 13 dni 6 godzin i 38 minut temu

ale to nie na temat

odpowiedz

0
0
~MAJKA 2010-09-09 (11:24) 4 lata 8 miesięcy 13 dni 6 godzin i 39 minut temu

Dzieci "po alkoholu"
Mam adoptowana córeczkę, której matka biologiczna jest alkoholiczką. Jak do tej pory (6 lat) córka rozwija sie wspaniale. Co do nauki, zobaczymy w przyszłym roku, ale czy najwazniejsze będzie to, że sie dobrze uczy? Nie. Najwazniejsze jest i będzie to, że jest moim Skarbem, i niezaleznie od wszystkiego kocham ją nad zycie.... A dla maluszków z FAS też najwaznejsze jest żeby znalazły kochający dom, wtedy ich życie tez będzie lepsze... Pozdrawiam

odpowiedz

1
0
~lekarz 2010-09-09 (11:19) 4 lata 8 miesięcy 13 dni 6 godzin i 44 minuty temu

kobiety
ktore pily w ciazy urodza ssaka przydroznego albo inna pijawke w ksztaucie butelki

odpowiedz

0
0
~gość 2010-09-09 (11:15) 4 lata 8 miesięcy 13 dni 6 godzin i 48 minut temu

według opisu Fas
każde brzydkie, niskie i nieśmiałe dziecko zostało urodzone przez alkoholiczkę :) a teraz pytanie: ile jest brzydkich, niskich i nieśmiałych dzieci? gdyby zliczyć wszystkie, okazałoby się, że 90% matek nie piło a wręcz chlało w ciąży. poza tym: przez stulecia kobiety piły w ciąży i nic się nie działo. dzieci rodziły się zdrowe i silne. i w takich ilościach, że na przestrzeni wieków niejednokrotnie kraje borykały się z przeludnieniem (co prowadziło do wojen terytorialnych- ale to już inna historia). nagłe wywoływanie histerii z powodu lampki wina jest po prostu śmieszne. nasze matki, babki, prababki etc. piły w ciąży- jedne mniej, inne więcej, ale z pewnością piły a zdecydowana większość z nas jest zdrowa zarówno psychicznie jak i fizycznie. podane w artykule zaburzenia psychiczne (przypomnę: nadpobudliwość, impulsywność, problemy z pamięcią i trudności w uczeniu się, zaburzenia zachowania, niedostosowanie społeczne, niekontrolowane napady złości, skłonność do uzależnień, skłonności depresyjne i lękliwość oraz podatność na manipulację) mają swoje przyczyny raczej w tym, że ludzie chcą "mieć" dziecko i formują je według swoich fantastycznych pomysłów a nie pozwalają mu się swobodnie rozwijać. a tak na marginesie: mniej dzieci z "wpadek" i sfrustrowanych ciężarnych, które stres (a właściwie hormony za niego odpowiedzialne) przekazują płodowi) i dzieci będą zdrowsze :)

odpowiedz

0
0
~Marysia 2010-09-09 (11:11) 4 lata 8 miesięcy 13 dni 6 godzin i 52 minuty temu

Alkohol
Lepiej nie ryzykować i po prostu nie pić. Kiedyś widziałam jak kobieta w zaawansowanej ciąży kupowała wódkę już będac pod wpływem alkoholu. Brudna, nieuczesana, śmierdząca. Pomyślałam sobie jakie to niesprawiedliwe. Jedno dziecko będzie miało normalną matkę, a drugie jak wyżej.

odpowiedz

0
0
~Romek 2010-09-09 (10:46) 4 lata 8 miesięcy 13 dni 7 godzin i 17 minut temu

Opis FAS pasuje to zachowania polowy polakow..
Wlasciwie wyjasnia opoznienie naszego spoleczenstwa

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~sawa 2010-09-09 (11:10) 4 lata 8 miesięcy 13 dni 6 godzin i 53 minuty temu

TO PRAWDA-znam takie dzieci
są piękne i kochane, ale nieszczęśliwe, mają problemy z nauką, są nadwrażliwe, zestresowane

odpowiedz

0
0
~lena 2010-09-09 (11:10) 4 lata 8 miesięcy 13 dni 6 godzin i 53 minuty temu

dlaczego noworodkom nie podaje się alkoholu ?
każdy kto twierdzi że alkohol wypity przez matkę w ciąży nie szokdzi , niech podaje noworodkowi do mleka kilka kropel piwa , wina czy wódki , przecież to to samo . Pijcie dalej mamuśki , a potem się dziwicie że są problemy z dzieckiem , a to wy same gotujecie im taki los .

odpowiedz

0
0
~aawrt 2010-09-09 (11:04) 4 lata 8 miesięcy 13 dni 6 godzin i 59 minut temu

Głupie kobiety
Przez całą ciążę nie tknęłam alkoholu, jak możecie pisac, że pilyście...żal mi was...porażka!!!!

odpowiedz

0
0
~ula 2010-09-09 (10:55) 4 lata 8 miesięcy 13 dni 7 godzin i 8 minut temu

syn
po czesci sie z toba zgadzam...mam syna 11 latka..kochany ,grzeczny chlopak ale z nauka i koncentacja slabo. niby chlopak madry a nie potrafi sensownie sie wypowiedziec...gubi sie i odrazu denerwuje...ortografia koszmar...nawet ni epotrafi dobrze przeliterowac slow ...chodzilismy do logopedy...pporadni psychologicznej...niby wszystko w normie.....serce mnie boli jak na niego patrze.przez to problemy z kolegami i w nawiazywaniu nowych znajomosci....

odpowiedz

0
0
~Anka 2010-09-09 (10:52) 4 lata 8 miesięcy 13 dni 7 godzin i 11 minut temu

alkohol szkodzi
Coraz wiecej kobiet pije w ciazy! co za tym idzie dzieci rodza sie mniejsze niz kiedys, zauwazmy ze ostatnio rodzi sie bardzo duzo dzieci chorych, kazda nawet mala ilosc alkoholu szkodzi! Osoby ktore maja zdrowe dzieci moze nie widza problemu, jednak paranoją jest sytuacja ktora ostatnio byla W tvp ze matka urodzila pijane dziecko! Widac ze niektore panie kompletnie nie przejmuja sie tym ze sa w ciazy i niczego sobie nie odmawiaja, dotyczy to rowniez nikotyny.

odpowiedz

0
0
~dzieciaczek 2010-09-09 (10:49) 4 lata 8 miesięcy 13 dni 7 godzin i 14 minut temu

NAWET NIEWIELKA ILOŚĆ SZKODZI!
NIESTETY MOŻNA PISAĆ I MÓWIĆ A KOBIETY I TAK ZAWSZE SĄ MĄDRZEJSZE. OCZYWISCIE CZASEM ZDARZA SIĘ, ŻE PIJĄCA MATKA RODZI ZDROWE DZIECKO A TA KTÓRA SIĘGNĘŁA RAZ CZY DWA PO ALKOHOL CHORE. WSZYSTKO TO ZALEŻY OD WIELU CZYNNIKÓW. NIESTEY ZNAM OSOBIŚCIE PRZYPADEK MLODEJ MAMY, KTORA MIAŁA "APETYT" NA PIWKO. PRZYŁAPAŁAM JĄ SAMA KILKA RAZY Z BROWAREM, ZWRÓCIŁAM UWAGĘ ALE CO JA MOGĘ WIEDZIEĆ SKORO SAMA DZIECI NIE MAM. NIE PIŁA DUZO CZY CZĘSTO - DWA NO GÓRA TRZY PIWKA W TYG, NIE WIĘCEJ JAK JEDNO DZIENNIE. DZIECKO URODZIŁO SIĘ TERMINOWO ALE... POWOLI LEKARZE ZNAJDOWALI NOWE WADY I CHOROBY. POCZĄTKOWO WADA SERCA, POTEM DWIE WADY SERCA, PADACZKA, PORAŻENIE CZTEROKOŃCZYNOWE. DZIECKO JEST TAK BARDZO CHORE, ŻE NIE ZDOLNE DO FUNKCJONOWANIA BEZ STAŁEJ OPIEKI MEDYCZNEJ ZE WZGLĘDU NA CZĘSTE PRZYPADKI ZATRZYMYWANIA SIĘ AKCJI SERDUSZKA. MOŻNA BY POWIEDZIEĆ - PRZYPADEK. ALE UWIERZCIE, ŻE NIE, TA SAMA BOWIEM MAMA MA DWOJE ZDROWYCH DZIECIACZKÓW, A PODCZAS OBU TYCH CIĄŻ STRONIŁA OD UZYWEK ALKOHOLOWYCH. I JAK TU NIE WINIĆ ALKOHOLU? GDYBY MATKA W CIĄŻY NIE PIŁA A DZIECIACZEK I TAK URODZIŁBY SIĘ CHORY PRZYNAJMNIEJ NIE MIAŁABY SOBIE NIC DO ZARZUCENIA, A TAK... NA JEJ MIEJSCU NIE UMIAŁABYM SPOJRZEĆ W LUSTRO...

odpowiedz