www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

noworodek i niemowlę

Dzieci kobiet, które piły w ciąży

PAP 2010-09-09 09:15 160 opinii

Z pozoru niczym nie różnią się od swoich rówieśników, ale gdy się im przyjrzysz, zobaczysz objawy FAS.

Dzieci kobiet, które piły w ciąży

Picie alkoholu przez kobiety w ciąży może doprowadzić do uszkodzenia płodu, opóźnienia jego wzrostu, anomalii w budowie wątroby, serca i nerek, a także spowodować u dziecka nadwrażliwość na ból - podkreślali eksperci podczas środowej konferencji w Warszawie.

Konferencję zorganizowano w przeddzień Dnia FAS (Fetal Alkohol Syndrom). Jak wyjaśniła krajowa konsultant w dziedzinie położnictwa i ginekologii, Leokadia Jędrzejewska, FAS to zespół zaburzeń psychicznych i fizycznych, które powstają u dziecka w okresie życia płodowego, a mogą ujawnić się tuż po urodzeniu bądź w późniejszym okresie.

Jędrzejewska wśród objawów fizycznych FAS wymieniła: opóźnienie wzrostu wewnątrzmacicznego, niski wzrost, niesymetryczną twarz, wady układu kostno-mięśniowego, problemy ze słyszeniem, opóźnioną zdolność mówienia, zmniejszone pole widzenia, słaba pamięć wzrokowa, anomalie w budowie wątroby, serca, nerek i narządów płciowych oraz podwyższony próg bólu lub nadwrażliwość na ból.

Objawy psychiczne to: nadpobudliwość, impulsywność, problemy z pamięcią i trudności w uczeniu się, zaburzenia zachowania, niedostosowanie społeczne, niekontrolowane napady złości, skłonność do uzależnień, skłonności depresyjne i lękliwość oraz podatność na manipulację.

Przedstawione na konferencji wyniki badań, wykonanych w sierpniu br. na zlecenie Polskiego Przemysłu Spirytusowego dowodzą, że 67 proc. ankietowanych Polaków ma świadomość, że alkohol szkodzi dziecku. Blisko połowa ankietowanych (48 proc.) wskazuje, że picie alkoholu może powodować poronienie czy ryzyko przedwczesnego porodu.

48 proc. ankietowanych uważa także, że z powodu picia alkoholu dziecko może urodzić się mniejsze, a także mieć problemy z pamięcią i uczeniem się. 44 proc. Polaków powołuje się na ryzyko wystąpienia FAS.

Syndrom FAS został wykryty we Francji w latach 60. "Wątroba płodu nie jest wykształcona, więc taka ilość alkoholu, jaką wypija matka dostaje się do jego ciała" - powiedziała Jędrzejewska. Z badań wynika, że dzieci, które rodzą się z syndromem FAS to - wg rożnych danych 2-3 na 1 tys. urodzeń lub 9 na 1 tys. urodzeń.

Z badań przeprowadzonych wcześniej przez TNS OBOP, a zaprezentowanych na konferencji wynika, że 88 proc. Polaków uważa, że kobieta w ciąży nie powinna w ogóle pić alkoholu; aż 34 proc. kobiet było świadkiem, kiedy kobieta piła alkohol.

Kobiety w ciąży najczęściej sięgają po wino (46 proc.), rzadziej po piwo (41 proc.), wódkę (8 proc.) lub inne alkohole (16 proc.). Piją dla towarzystwa (37 proc.), dla przyjemności (35 proc.), dlatego że są częstowane (13 proc.) lub "z głupoty" (3 proc.).

Wśród miejsc, gdzie piją alkohol najczęściej wymieniane są przyjęcia domowe (64 proc.), puby, restauracje czy kawiarnie (14 proc.), czy popijając alkohol z kieliszka partnera (9 proc.). Sporadycznie pojawiały się opinie, że piją w samotności (4 proc.).

WARTO PRZECZYTAĆ WIĘCEJ O ZDROWIU DZIECI:


Opinie (160)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~lekarz 2010-09-09 (10:12) 7 lat 2 miesiące 10 dni 15 godzin i 14 minut temu

NIE RÓBCIE KOBIETOM WODY Z MÓZGU
Jak można wmawiać, że lampka wina raz an tydzień powoduje FAZ. Jako przykłądy podajecie dzieci których matki były w stanie upojenia alkoholowego przez 80 procent przebiegu ciąży, a potem kobiety zadają mi pytanie, czy moze usunać ciążę bo napiły się wina. Ludzie myslcie to nie boli

odpowiedz

pokaż 19 ukrytych odpowiedzi

0
0
~lenka 2010-09-09 (12:41) 7 lat 2 miesiące 10 dni 12 godzin i 45 minut temu

JESTEM W CIĄŻY
CZASAMI mam chęć na jakieś piwo czy wino,ale przecież można się obejść bez tego przez te 9 mieś,a z drugiej strony co z kobietami które dowiedziały się że są w ciąży np.dopiero w 3 miesiącu?a piły wcześniej,tylko tak zazwyczaj bywa że dzieci tej kobiety która piła i paliła śą zdrowe a tej która chuchała i dmuchała na siebie całą ciążę ma chore

odpowiedz

0
0
~pazurek 2010-09-09 (11:52) 7 lat 2 miesiące 10 dni 13 godzin i 34 minuty temu

cionza i alkohol
tak to jestem ciekawa co wy robilyscie jak bylyscie w cionzy kretynki z 7klasy

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~arnika 2010-09-09 (12:37) 7 lat 2 miesiące 10 dni 12 godzin i 49 minut temu

Ztego wynika,że wszyscy jesteśmy dziećmi pijących alkohol-co za bzdura!
.....

odpowiedz

0
0
~matka 2010-09-09 (12:34) 7 lat 2 miesiące 10 dni 12 godzin i 52 minuty temu

jedno pytanie
czy ktoś dałby noworodkowi lub niemowlakowi lampkę wina czy szklaneczkę piwka do wypicia?!?! Na pewno NIE! Więc dlaczego dla niektórych osób dziwne jest, że kobieta w ciąży nie powinna pić alkoholu? Przecież ten alkohol trafia do płodu!!!

odpowiedz

0
0
~Maja 2010-09-09 (12:33) 7 lat 2 miesiące 10 dni 12 godzin i 53 minuty temu

Kto mowi o zakazach??
Kto mówi, że po winie powstaje zespół FAS? Czytajcie uważnie... Tu chodzi o to, że ludzie nie zdają sobie sprawy z tego co się dzieje po alkoholu... Najczęściej na FAS chorują dzieci alkoholiczki, która chlała przez całą ciążę nie zdając sobie sprawy z tego co robi dzieciaczkowi... Bardzo często mam styczność z takimi dziećmi. Noworodki zachowują się jakby były na głodzie alkoholowym ( zresztą po narkomance jest to samo, albo kobiecie która zażywała jakieś silne leki odurzające), płaczą, wyginają się z bólu i w żaden sposób takiemu maleństwu pomóc nie można. Dzieje się tak przez okres od dwóch do trzech miesięcy (bądź dłużej) dziecko cierpi... Im jest starsze tym więcej wychodzi objawów ( tak jak napisane w artykule). A jako nastolatek, który zaczyna próbować "owocu zakazanego" ma skłonność do zażywania alkoholu lub narkotyków... Więc myślcie co robicie i komu szkodzicie...

odpowiedz

0
0
~przyszła mama 2010-09-09 (12:30) 7 lat 2 miesiące 10 dni 12 godzin i 56 minut temu

to oczywiste!
skoro są badania potwierdzające szkodliwy wpływ wypijanego alkoholu przez matkę na płód, skoro jest jakiekolwiek ryzyko, to czy to jakiś kłopot dla kobiety w ciąży, żeby odstawić na ten czas lampkę wina czy szklankę piwa? Jestem w ciąży i staram się unikac tych rzeczy, o których wiadomo, czy tez jest prawdopodobieństwo, że mogą zaszkodzić maleństwu. Jestem przekonana, że to nie jest żadne poświęcenie ze strony przyszłej mamy, aby unikać alkoholu!!! Osobiście znam dzieci z FAS i naprawdę to nie jest sprawiedliwe, że nieświadome bądź nieodpowiedzialne postępowanie ich matek już na starcie spowodowało, że przez całe życie będą mieli różne problemy...

odpowiedz

0
0
~Asior 2010-09-09 (12:28) 7 lat 2 miesiące 10 dni 12 godzin i 58 minut temu

DRAMAT!!!!!!!!!!!!1
Pazurek wróć się do szkoły ,a potem zabieraj gdziekolwiek głos, bo Twoja orografia prosi się o lincz!!!!!!!!!!!!!!!!!

odpowiedz

0
0
~ana 2010-09-09 (12:17) 7 lat 2 miesiące 10 dni 13 godzin i 9 minut temu

Ortograficzna nioedojrzałość!!
Boże tragedia!!! Trzeba porządnie się skupić żeby poprawnie przeczytać i jeszcze sens uchwycić.

odpowiedz

0
0
~jasia 2010-09-09 (12:08) 7 lat 2 miesiące 10 dni 13 godzin i 18 minut temu

Zdrowe podejście do życia
Sprawdź dlaczego program którego używałam skutecznie pozwolił mi się pozbyć nadwagi i nie pozwolił przytyć ponownie Poznaj moc która drzemie w twoim organizmie.Jedz ulubione dania i chudnij.Czytaj na (odchdzamskutecznie.com.pl) sprawdzony i skuteczny w przypadku kobiet po porodzie.Znakomicie regeneruje organizm i kształtuje sylwetkę.Poleca gorąco

odpowiedz