dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

noworodek i niemowlę

Wady zgryzu u dzieci

Inspirander 2010-02-01 11:08 0 opinii

Warunki dodatkowe

Chociaż rzadko występują przeciwwskazania do leczenia wady zgryzu i można je podjąć właściwie w każdym wieku, to jednak istnieją pewne ograniczenia. Są to między innymi: poważne ubytki w uzębieniu, paradontoza, próchnica, mała dbałość o higienę lub stany zapalne jamy ustnej, niektóre spośród schorzeń ogólnych oraz znaczna niepełnosprawność umysłowa lub fizyczna.

Musisz również wiedzieć, że aparat ortodontyczny twojego dziecka wymaga dbałości. Jeśli jest ruchomy, powinnaś pamiętać o codziennym starannym umyciu go po każdym użyciu, oraz przechowywaniu w zamkniętym pojemniczku (najlepiej takim, w jakim się trzyma protezy - można go nabyć w aptece).

W wypadku stałego aparatu twoja pociecha musi myć bardzo starannie zęby po każdym posiłku. Do tego celu powinna używać specjalnie wyprofilowanej szczoteczki z rowkiem pośrodku włosia, przy czym miejsca między zameczkami powinny być czyszczone jeszcze inną tzw. jednopęczkową szczoteczką ortodontyczną. Pasta do zębów i płyn do płukania jamy ustnej muszą zawierać dużą dawkę fluoru. A do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych stosujcie grube nici dentystyczne. Twoje dziecko powinno również unikać jedzenia nadmiaru słodyczy (zwłaszcza gumowatych żelków lub innych „ciągutek”), owoców z pestkami (szczególnie drobnymi) oraz twardych produktów typu: kabanosy, sucha kiełbasa, orzechy czy skórka od chleba. Gdy zaś zdarzy się, że aparat zostanie uszkodzony, musisz jak najszybciej zgłosić się z dzieckiem do ortodonty.

Czytaj również:


Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!