www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

noworodek i niemowlę

Atopowe zapalenie skóry

Dzieci.pl 2012-07-26 15:19 3 opinii

Atopowe zapalenie skóry (AZS) charakteryzuje silny świąd oraz przewlekły i nawrotowy charakter. Schorzenie to jest wynikiem uszkodzenia warstwy rogowej skóry. Leczenie polega na łagodzeniu objawów choroby, a tym samym przeciwdziałaniu dalszemu jej rozwojowi.

Atopowe zapalenie skóry

Od kilku lat obserwuje się wśród mieszkań krajów wysokorozwiniętych systematyczne zwiększenie częstości zachorowań na atopowe zapalenie skóry. Obecnie występuje ono u około 15 proc. dzieci i 3 proc. osób dorosłych. W większości przypadków w okresie dojrzewania objawy choroby ustępują, jednakże część przechodzi w postać dorosłą.

Rozwój atopowego zapalenia skóry następuje na skutek współdziałania różnych czynników: genetycznych, zaburzeń układu immunologicznego oraz czynników środowiskowych (pyłki, kurz, detergenty, biżuteria). U chorych następuje zmniejszenie ilości związanej wody w naskórku i jednocześnie zwiększenie jej utraty przez naskórek. W wyniku tego traci on elastyczność oraz staje się bardziej podatny na uszkodzenia i pęknięcia. Do czynników zaostrzających objawy AZS zalicza się stres, zaburzenia hormonalne, dym papierosowy, klimat (mróz, upał), pot, a także bakterie i grzyby oraz detergenty.

Leczenie atopowego zapalenia skóry

Polega najczęściej na miejscowym stosowaniu maści, kremów, emulsji zawierających glikokortykosteroidy. Przy długotrwałym podawaniu, występują jednak objawy niepożądane, jak zanik i ścieńczenie skóry, rozstępy, przebarwienia i odbarwienia skóry, trądzik różowaty, nadkażenia bakteryjne czy grzybiczne. Z kolei inhibitory kalcyneuryny, do których należą takrolimus (Protopic®) i pimekrolimus (Elidel®) nie wpływają negatywnie na skórę, dlatego też mogą być bezpiecznie stosowane także na twarz i szyję. W przypadku uogólnionej i ostrej postaci AZS wprowadza się również farmakologię uogólnioną – leki immunosupresyjne, antyhistaminowe, przeciwzapalne oraz antybiotyki.

Zmiany skórne towarzyszące AZS mają zróżnicowany charakter. Pojawiają się grudki, pęcherzyki, przeczosy, nadżerki oraz strupy. Obserwuje się również znaczne pogrubienie naskórka, będące wynikiem przewlekłego drapania. U chorych występuje zwiększona podatność na infekcje bakteryjne zwłaszcza gronkowcem złocistym – Staphylococcus aureus.

Pielęgnacja skóry atopowej

Zaleca się codzienne stosowanie emolientów, które przywracają integralność uszkodzonej skóry, zmniejszają jej suchość oraz świąd, a także obniżają ryzyko zakażeń bakteryjnych oraz grzybiczych. Emolienty mają za zadanie przywrócenie zaburzonej gospodarki wodnej, zwiększenie stopnia nawilżenia i natłuszczenia skóry. Należy je nakładać kilka razy dziennie, najpóźniej w ciągu trzech minut po każdej kąpieli.

Dziecko chore na AZS powinno być codziennie kąpane w letniej wodzie, aby usunąć alergeny nasilające chorobę. Do kąpieli można stosować specjalne olejki, by zabezpieczyć skórę przed nadmierną utratą wody. W czasie zaostrzenia zmian chorobowych zaleca się kąpiel dziecka w letniej wodzie z dodatkiem mąki ziemniaczanej (250 g na 60 l wody). Warto również zrezygnować z perfumowanych mydeł, żeli pod prysznic na korzyść zwykłego szarego mydła, gdyż jest pozbawione barwników, substancji zapachowych, najczęściej wywołujących alergie i podrażniających miejsca chorobowo zmienione.

Treści zamieszczone w Serwisie mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego specjalistę˝. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki skorzystania przez użytkowników z treści zamieszczonych w Serwisie.
Aneta Kościołek
autor porady:

Aneta Kościołek

Dietetyka

Opinie (3)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~Sonia Pusia 2016-06-07 (20:08) 1 rok 3 miesiące 17 dni 2 godziny i 54 minuty temu

My od dawna też mieliśmy problem z AZS. Synek bardzo przez to cierpiał. Teraz mamy na to dobry sposób. Pani doktor poleciła probiotyk i dodatkowo zastosowałam nowe kosmetyki allerco. U nas fajnie się sprawdziły. Skóra maluszka jest bardziej nawilżona i nie jest już tak mocno zaczerwieniona.

odpowiedz

0
0
~Atopik 2014-03-18 (16:06) 3 lata 6 miesięcy 6 dni 6 godzin i 56 minut temu

Nie wiem dlaczego w artykule brakuje informacji o podstawowym standardzie terapeutycznym, czyli o mokrym opatrunku ( Wet wraps) - to jedyna metoda na rynku jak na ten moment, która pomaga w redukowaniu swędzenia i poprawie jakości życia dzieci i dorosłych z atopowym zapaleniem skóry.

odpowiedz

0
0
~ada 2012-07-27 (10:32) 5 lat 1 miesiąc 28 dni 12 godzin i 30 minut temu

Mojej małej pomogły emolienty(oliatum) oraz probiotyk dla dzieci z AZS - latopic. Probiotyk trzeba dosyć długo stosować(z ulotki wynika że 3 miesiące) ale u nas poprawe było widać szybciej. Oczywiście nie obyło się bez diety.

odpowiedz