www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

noworodek i niemowlę

Biegunka u niemowlaka

Inspirander 2010-04-27 14:43 14 opinii

Niezależnie od przyczyny jest stanem niebezpiecznym dla zdrowia, a nawet życia, gdyż prowadzi do odwodnienia.

Biegunka u niemowlaka

Zarazem maluszki często robią wodniste kupki i nie są one powodem do niepokoju. Jak zatem rozpoznać prawdziwy problem?

Malec na piersi

Kiedy dzidziuś odżywia się wyłącznie mlekiem mamy, bywa, że niemal w każdej pieluszce znajdujesz kupkę. Lekkostrawny pokarm wydaje się niemal przelatywać przez układ pokarmowy najmniejszych dzieci. Podczas pierwszych rutynowych wizyt u pediatry dowiadujesz się, że właśnie tak ma być: dziecko jest pogodne, prawidłowo rozwija się i przybiera na wadze, zatem niczego mu nie brakuje, zwłaszcza substancji odżywczych.

Czasem jednak nawet maleństwa na piersi mają biegunkę. Łatwiej ją zaobserwować, gdy towarzyszy jej wyraźnie gorsze samopoczucie, gorączka, wymioty czy bóle brzucha, sygnalizowane płaczem i niepokojem. Bywa i tak, że podstawowy objaw to po prostu zwiększona częstotliwość oddawania stolców. Mogą być one pieniste, wodniste, podbarwione krwią czy śluzem.

Z butelki i słoiczka

Malec karmiony sztucznie zazwyczaj wypróżnia się 2-3 razy dziennie, a jego kupki są twardsze, bardziej zbite. Zatem niepokój powinna budzić już półpłynna konsystencja stolców i kilka kupek oddanych w krótkim czasie. Nieprawidłowe wypróżnienia charakteryzuje też patologiczna zawartość: niestrawione resztki pokarmu, krew, śluz czy ropa. Nie lekceważ także wyraźnej zmiany samopoczucia i zachowania maleństwa. Czasem już po drugim dodatkowym stolcu możesz zauważyć, że dziecko ma objawy odwodnienia (początkowo usta i język wysuszone, z czasem mniej oddawanego moczu, mocz ciemniejszy, pojawia się rozdrażnienie i senność, ciemiączko i oczy "zapadają się", skóra staje się bardzo blada). Wówczas nie wahaj się i jedź z maluszkiem na ostry dyżur. Jeśli rzeczywiście jest odwodniony, podawanie płynów doustnie nie pomoże. Konieczny jest krótki pobyt w szpitalu, w celu podania kroplówki. Brak działania może nawet doprowadzić do śmierci dziecka.

Skąd te problemy?

Większość biegunek u maluszków wywołują wirusy (głównie rotawirusy i norowirusy), a także bakterie, głównie Salmonella, Escherichia coli, gronkowce). Czasem za problemy odpowiadają pasożyty (np. owsiki, glista ludzka), te jednak częściej atakują dopiero układ pokarmowy przedszkolaków (choroby brudnych rąk dotyczą maluszków bawiących się w piasku, nawiązujących bliski kontakt z innymi dziećmi).

WARTO RÓWNIEŻ PRZECZYTAĆ :


Opinie (14)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~marlena 2017-07-30 (12:15) 3 miesiące 18 dni 6 godzin i 18 minut temu

Faktycznie acidolac pomaga na problemy brzuszkowe, wszystko się po nim uspokaja i kupa jest jednak ładniejsza.

odpowiedz

0
0
~lilka 2017-02-09 (11:52) 9 miesięcy 8 dni 6 godzin i 41 minut temu

Na szczęście tylko raz się nam przytrafiła biegunka. Bardzo wtedy pomógł acidolac w kropelkach, który szybko złagodził objawy biegunki.

odpowiedz

0
0
~niki 2012-11-28 (23:36) 4 lata 11 miesięcy 19 dni 18 godzin i 57 minut temu

Dziecko z biegunką powinno pić jak najwięcej. Groźne, szczególnie dla małych dzieci jest odwodnienie. Dobrze jest też podawać dziecku smecte lub węgiel lecznuczy- obie te substancje neutralizują szkodliwe toksyny. Wszybkim powtocie do zdrowia powinny też pomóc probiotyki np Lactoral gdyż odbidowywuują florę jelit która wyjaławia się w czasie biegunek

odpowiedz

0
0
~Gosia 2012-08-29 (00:16) 5 lat 2 miesiące 19 dni 18 godzin i 17 minut temu

Biegunka zwłaszcza u małych dzieci może być groźna dla zdrowia. Małe dziecko szybko się odwadnia dlatego szczególną uwagę należy zwrócić na właściwą podaż płynów. Najlepiej zastosować specjalne płyny nawadniające,np Orsalit lub Gastolit(ze wzgledu na smak bardziej polecam Orsalit) dostępne w aptekach bo dzieki odpowiedniemu stężeniu nawadniają skuteczniej niż woda. Trzeba bacznie obserwować dziecko czy czasem nie pojawiają się objawy odowdnienia. Ich wystąpienie oznacza konieczność hospitalizacji dziecka

odpowiedz

0
0
~habusia 2012-07-31 (20:14) 5 lat 3 miesiące 16 dni 22 godziny i 19 minut temu

Trzeba dobrze zadbać o prawidłowe nawadnianie. Im niejsze dziecko tym trzeba większą uwagę zwrocić na odpowiednią podaż płynów i obserwoawać czy nie ma objawów odwodnienia. Dobre efekty daje stosowanie smekty i probiotyków. Probiotyki jak np Lactoral odbudiwyfują florę jelit co jest kluczowe dla właściwego funkcjonowania jelit i układu odpornościowego.

odpowiedz

0
0
~Donka 2012-07-01 (19:12) 5 lat 4 miesiące 15 dni 23 godziny i 21 minut temu

O Orsalicie w ogóle nie słyszałam, natomiast podawałam maleństwu BioGaię, który jak się później okazało, ma również zbawienny wpływa na kolki i napięty brzuszek, polecam :)

odpowiedz

0
0
~ganka 2012-05-29 (23:25) 5 lat 5 miesięcy 18 dni 19 godzin i 8 minut temu

Musisz uważać na odwodnienie. Znaczna utrata wody może być groźna dla dziecka. Najlepiej zastosuj specjalne płyny nawadniające (np Orsalit) bo one dzięki odpowiedniemu stężeniu nawadniają lepiej niż woda oraz uzupełniają elektrolity

odpowiedz

0
0
~aga 2012-04-30 (22:04) 5 lat 6 miesięcy 17 dni 20 godzin i 29 minut temu

Małe dzieci, szczególnie niemowlaki łatwo się odwadniają przy biegunce. Dlatego trzeba dobrze nawadniać dziecko, najlepiej używać w tym celu gotowych płynów nawadniających(np Orsalit) i dobrze obserwować dziecko pod kątem ewentualnych objawów odwodnienia.

odpowiedz

0
0
~gadula 2012-04-29 (23:57) 5 lat 6 miesięcy 18 dni 18 godzin i 36 minut temu

Najgroźniejszą rzeczą jaka może nas spotkać przy biegunce szczególnie u małego dziecka to odwodnienie. Trzeba nawadniać dziecko od pierwszych symptomów biegunki. Najbardziej sprawdzają się doustne płyny nawadniające(Orsalit itp) gdyż uzupełnają też utracone elektrolity. Wspomagająco moża też stosować probiotyki- to powinno złagodzić biegunkę

odpowiedz

0
0
~daria 2012-04-29 (23:16) 5 lat 6 miesięcy 18 dni 19 godzin i 17 minut temu

Biegunka jest groźna wtedy kiedy zaniedbamy nawadnianie lub robimy to niewłaściwie.Powinniśmy pić sporo ale to nie znaczy że raz a pożądnie tylko najlepiej często a w małych porcjach. Najlepiej stoować doustne płyny nawadniające jak np Orsalit bo nawadnają skuteczniej nić woda, soki itp.

odpowiedz