www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

noworodek i niemowlę

Jak rozpoznać autyzm w pierwszym roku życia dziecka?

Dzieci.pl 2013-11-14 14:42 3 opinii

Autyzm wczesnodziecięcy dotyka coraz większej liczby maluchów. Ze zgrozą obserwujemy też wzrost liczby zaburzeń z całego spektrum autyzmu. Jednocześnie – choć istota choroby wciąż jest zagadkowa i nie odkryto jeszcze jej bezpośredniej przyczyny – wiedza dotycząca autyzmu jest coraz szersza i coraz więcej możliwości terapii stoi przed dziećmi autystycznymi i ich rodzicami.

Jak rozpoznać autyzm w pierwszym roku życia dziecka?

Czy autyzm jest uleczalny? - pytają rodzice; specjaliści wciąż spierają się o to, czy można z autyzmu wyjść tak, jak leczy się choroby somatyczne. Pewne jest jedno, i co do tego nie ma żadnych wątpliwości nikt zajmujący się autyzmem – terapia czyni cuda.

Dziecko autystyczne otoczone profesjonalnym wsparciem, wytężoną pracą rodziców i ogromną ich miłością ma ogromne szanse na znaczną poprawę poziomu funkcjonowania w świecie. Może zdobywać kompetencje językowe i komunikacyjne, być samodzielne w codziennych czynnościach, może nawiązywać z innymi bliską więź emocjonalną.

Wszyscy terapeuci podkreślają, że niezwykle istotne jest rozpoczęcie terapii jak najszybciej. Wczesna diagnoza i szybkie rozpoznanie specyficznych potrzeb dziecka jest kluczem do udanej terapii.

Autyzm wczesnodziecięcy diagnozuje się do 36 miesiąca życia, a więc w praktyce zwykle między 2 a 3 rokiem życia. Istnieje jednak szereg symptomów, które można zauważyć wcześniej – nawet u niemowląt. Sygnały te mogą – ale nie muszą! - wskazywać na ryzyko stwierdzenia autyzmu w późniejszych latach. Warto zachować czujność i nie bagatelizować pewnych objawów, mając jednocześnie świadomość, iż układ nerwowy dziecka jest na początkowym etapie życia niezwykle plastyczny i niektóre z „dziwnych” zachowań nie muszą świadczyć o zaburzeniu.

Bywa i odwrotnie – w początkowym okresie życia mogą nie wystąpić żadne niepokojące czynniki, a pierwsze sygnały o autyzmie pojawiają się po 12 miesiącu życia. U tych dzieci terapia jest nieco łatwiejsza, niż w przypadku tych maluchów, które od początku życia przejawiają cechy, które później zebrane zostaną w obraz zaburzenia. Jakie zachowania niemowląt są wyraźnym sygnałem, że potrzeba interwencji?

Kontakt wzrokowy, którego brak jest bardzo częstym elementem zachowań autystycznych, pojawia się czasem już w 1-2 miesiącu życia dziecka, by około 4 miesiąca maluch umiał już śledzić wzrokiem twarz matki, reagować uśmiechem na jej widok i wzywać ją krzykiem, gdy zniknie z pola widzenia. Dziecko bardzo spokojne, niepłaczące, niereagujące zarówno na widok matki, jak i na jej zniknięcie, powinno wzbudzić nasz niepokój.

Polub dzieci.pl na Facebooku

Treści zamieszczone w Serwisie mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego specjalistę˝. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki skorzystania przez użytkowników z treści zamieszczonych w Serwisie.
Krystyna Roszak
autor porady:

Krystyna Roszak

Psychologia

Opinie (3)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

1
0
~taka sobie ja 2014-07-23 (09:14) 3 lata 4 miesiące 21 dni 22 godziny i 13 minut temu

artykuł bardzo ogólny , pomijający wiele kwestii i innych czynników .......

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~Wiola 2013-11-20 (22:12) 4 lata 24 dni 9 godzin i 15 minut temu

Może tak a może nie......

odpowiedz