www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

noworodek i niemowlę

Mózgowe porażenie dziecięce - co powinnaś wiedzieć?

Dzieci.pl 2011-08-03 09:23 8 opinii

Mózgowe porażenie dziecięce (Paralysis cerebralis infantum) jest bardzo złożoną jednostką chorobową. U każdego małego lub większego pacjenta przebiegać może zupełnie inaczej, a wszystko zależy od stopnia uszkodzenia mózgu oraz momentu diagnozy. Jedno jest pewne: im szybciej rozpoznane, tym wcześniej wdrażane są specjalistyczne ćwiczenia, a to właśnie prawidłowo prowadzona terapia daje szansę na pełniejszy i lepszy rozwój psychofizyczny dziecka.

Mózgowe porażenie dziecięce - co powinnaś wiedzieć?

MPDZ dotyka około dwojga dzieci na każde 1000 urodzonych. Choroba ta oznacza trwałe lecz niepostępujące uszkodzenie mózgu, które powoduje różnorodne zaburzenia. Do uszkodzenia tego może dojść w czasie ciąży, podczas porodu lub nawet po tym okresie. Nie u wszystkich chorych dzieci udaje się jednak ustalić jedną pewną przyczynę wystąpienia MPDZ. Bardzo często wskazówką jest obciążony wywiad okołoporodowy i przebieg ciąży. Ryzyko zachorowania wzrasta bowiem przede wszystkim u wcześniaków, dzieci z niską masą urodzeniową i niedotlenieniem, u noworodków z obniżona liczbą punktów w skali APGAR, dzieci z ciąż mnogich bądź z konfliktu serologicznego, a także u maluszków, które rozwijają się w niesprzyjającym, zanieczyszczonym środowisku. Pamiętajmy jednak, że również wszelkie urazy głowy, a zwłaszcza krwawienia domózgowe i zapalenia opon mózgowych są szczególnie niebezpieczne i również mogą stanowić przyczynę MPDZ nawet u dziecka, które dotychczas rozwijało się prawidłowo.

Mózgowe porażenie dziecięce rzadko kiedy można rozpoznać tuż po urodzeniu. Wszystko zależy jednak od stopnia i rodzaju uszkodzenia. Główne postacie choroby to:

1. Prażenie obustronne: dotyczy zazwyczaj obu kończyn dolnych. Często dość sprawne pozostają ręce, aczkolwiek niektóre ruchy (np. szybkie pisanie) też mogą być utrudnione. Głównym problemem jest chodzenie, które staje się bardzo kłopotliwe lub wręcz niemożliwe

2. Porażenie czterokończynowe: zaburzenia ruchowe dotyczą całego ciała i postawy dziecka. Trudności sprawia nawet utrzymanie głowy w pionowej pozycji. Często występują też problemy z mową i przyjmowaniem pokarmów (ze względu na porażenie i słabą kontrolę mięśni w obrębie aparatu artykulacyjnego)

3. Porażenie połowicze: dotyczy tylko jednej strony ciała (prawej lub lewej).

4. Postać móżdżkowa: polega ona na występowaniu drżenia podczas próby wykonania jakiegoś ruchu

5. Postać pozapiramidowa: objawia się występowaniem mimowolnych ruchów ciała (np. niezamierzonej mimiki twarzy). Dodatkowo możliwe są również postacie mieszane choroby.

Objawy

Objawy, na które powinniśmy zwrócić uwagę, to przede wszystkim obniżone napięcie mięśni szyi i tułowia. Dzieci z MPDZ często mają także trudności z połykaniem pokarmów – trudno jest im ssać mleko z piersi mamy, butelki, a potem połykać i gryźć stałe produkty. Dzieci te mają też tendencję do odginania się, są bardziej wiotkie. Innym niepokojącym objawem mogą być drgawki (chorobą współwystępującą jest często padaczka). Zatem dzieci te odróżniają się od zdrowych opóźnionym rozwojem psychomotorycznym. Kiedy ich rówieśnicy osiągają pierwsze zadania rozwojowe, jak podnoszenie główki, siadanie, pełzanie, czy pierwsze wokalizacje - maleństwa z MPDZ tego jeszcze nie potrafią. Taki stan rzeczy zdecydowanie powinien nas zaniepokoić. Niekiedy MPDZ towarzyszy także niedorozwój umysłowy, ale nie stanowi to reguły, gdyż uszkodzenie mózgu nie musi wpływać na poziom inteligencji dziecka.

Rehabilitacja i leczenie

Diagnoza MPDZ jest bardzo trudna do przyjęcia dla większości rodziców. Czują się oni nieprzygotowani, zagubieni, przestraszeni i niekiedy oszukani prze los. Dlatego też bardzo ważne jest, aby neurolog dokonujący diagnozy był osobą rozumiejącą problem i potrafił odpowiednio pokierować rodziną tak, by jak najwcześniej rozpoczęto rehabilitację. Bowiem każdy dzień ćwiczeń wzmacnia malucha i daje mu większe szanse na poprawę jego stanu.

MPDZ jest stanem nieodwracalnym, jednakże intensywny trening i ćwiczenia pozwalają skompensować wiele funkcji, a nawet uniknąć trwałych zniekształceń narządów ruchu.

Jak pomóc?

Pomoc dzieciom z MPDZ powinna być wielopłaszczyznowa. Oprócz zwykłej opieki pediatry, potrzebny jest neurolog dziecięcy, czasem ortopeda, logopeda, laryngolog, okulista, terapeuta zajęciowy, pedagog i psycholog. Nie każde dziecko potrzebuje każdej z wyżej wymienionych osób, ale to są właśnie specjaliści, którzy mogą wiele pomóc w razie potrzeby. Najważniejsza jest jednak fizjoterapia. Najczęściej stosowane techniki to: metoda Vojty, Bobathów lub Peto. Dobrze jest jeśli w terapię ruchem włączają się rodzice. Dzięki temu między dzieckiem a rodzicami nawiązuje się głębsza więź emocjonalna oraz wzrasta poczucie bezpieczeństwa obu stron. Ważną metodą jest także hipoterapia, czyli terapia z udziałem konia, jak również dogoterapia, która polega na kontakcie z psem. Obecność zwierząt wpływa łagodząco i stymulująco na dzieci, dzięki czemu przyspiesza ich rozwój.

MPDZ jest chorobą nieuleczalną i na całe życie. Jednak skutki i objawy można z powodzeniem w znacznym stopniu niwelować. Dzięki intensywnym ćwiczeniom wiele dzieci z MPDZ ma szansę na pełniejsze uczestniczenie w życiu społecznym i zawodowym.

  •  Autor: Marta Derecka - psycholog, związana z Instytutem Psychologii Procesu, prowadzi grupy terapeutyczne dla dzieci i młodzieży szkolnej

JUŻ JESTEŚMY NA FACEBOOKU! DOŁĄCZ DO NAS!


Opinie (8)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~Monika 2016-08-25 (13:42) 1 rok 28 dni 3 godziny i 41 minut temu

Szanowni rodzice dzieci z dpm, mojej koleżanki syn urodził się w zamartwicy, uszkodzenia mózgu III/IV stopnia, dziś chłopak ma 4 lata i funkcjonuje prawie jak rówieśnicy. Ma kilka centymetrów krótsza nóżkę i przykurcz w lewej ręce, później zaczął mówić. Super dogaduje się ze wszystkimi. Ale … rehabilitowany jest od wyjścia ze szpitala dwa miesiące po urodzeniu codziennie. Podziwiam ją za to, bo gdyby nie ona mały nie miałby szans na normalne życie. Chodzi do przedszkola, zaczyna jeździć na rowerze na dwóch kołkach, biega z osiedlową bandą dzieci i wszyscy traktują go jak normalne dziecko. Koleżanki syn został poszkodowany w wyniku zaniedbań okołoporodowych. Trzy razy przed porodem zgłaszała się do szpitala sygnalizując nieprawidłowości, lekarze to zbagatelizowali. Płacz jej dziecka rehabilitowanego codziennie będę pamiętać do końca życia, najpierw vojta, później bobath, terapia Si, logopeda, basen, konie, długie turnusy rehabilitacyjne, nawet skafander z ciężarkami, koleżanka zrobiła wszystko co mogła, ale z pewnością jeszcze długa droga przed nią i jej rodziną. To wszystko nie byłoby możliwe gdyby nie to, że walcząc o życie i zdrowie syna, zaczęła walkę o ukaranie winnych i uzyskanie odszkodowania. Ubezpieczyciel szpitala wypłacił kwotę bezsporną, a teraz w sądzie cywilnym trwa walka o kwotę, która pozwoli jej dziecku na rehabilitację i normalne życie. Dlatego drodzy rodzice, proszę was, musicie sprawdzić czy tragedia Waszego dziecka nie jest konsekwencją błędów okołoporodowych lekarzy i personelu medycznego, jeżeli tak Waszemu dziecku należy się godziwe odszkodowanie. Koleżanka trafiła na prawniczkę z Wrocławia, specjalistkę z prawa medycznego, która prowadzi jej sprawę. Jeżeli chcesz poznać szczegóły o rehabilitacji małego i ich walce, kontakt do mnie 503-823-788.

odpowiedz

0
0
~Magda G. 2016-07-17 (15:07) 1 rok 2 miesiące 5 dni 2 godziny i 16 minut temu

Polecam skorzystać z poradni na Ursynowie i w Centrum, bardzo pomogli mojemu dziecku. Podaję numer: 22 2991122. Możliwe są też wizyty domowe i konsultacja skype.

odpowiedz

0
1
~Marita 2016-04-29 (12:10) 1 rok 4 miesiące 24 dni 5 godzin i 13 minut temu

Bardzo dużo daje odpowiednia rehabilitacja. Ważne są również specjalistyczne buciki www.mdh.pl/memo-active, które pomagają stawiać dziecku kolejne, pewne kroki. :)

odpowiedz

0
0
~Magdalenka 2016-03-21 (19:51) 1 rok 6 miesięcy 21 godzin i 32 minuty temu

Czy jest możliwe ze objawy porażenia pojawiły się w wieku 4 lat u mojego syna?

odpowiedz

0
0
~Anita 2014-05-27 (18:11) 3 lata 3 miesiące 25 dni 23 godziny i 12 minut temu

Mój synek rehabilitowany z wykorzystaniem urządzenia Pająka robi postępy. Najlepsze jest to, że rehabilitacja na tym urządzeniu traktowana jest przez dzieci jako zabawa. Jest dużo łatwiej. Po wielu różnych metodach rehabilitacji zwątpiłam, ale trafiłam do Centrum rehabilitacyjnego Norman w Koszalinie na Pająka i okazało się, że to działa!!!!

odpowiedz

6
0
~madzia 2012-10-29 (11:10) 4 lata 10 miesięcy 24 dni 6 godzin i 13 minut temu

Mozgowe porazenie dzieciece to wynik ciezkich porodow jakie odbywaja sie w Polsce!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
3
~aa 2014-01-19 (20:29) 3 lata 8 miesięcy 2 dni 20 godzin i 54 minuty temu

MPD to nie jest choroba!

odpowiedz