www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

noworodek i niemowlę

Napięcie mięśniowe u niemowląt

Inspirander 2010-03-22 10:23 0 opinii

Nadmierne napięcie mięśniowe u noworodków i niemowląt zdarza się stosunkowo często. Jednak opinie na temat postępowania w takich wypadkach są sprzeczne.

Napięcie mięśniowe u niemowląt

Niektórzy twierdzą, że problem nie jest poważny, ponieważ dziecko samo z tego wyrasta, inni zaś straszą potencjalną niepełnosprawnością. Gdzie leży prawda?

Bywa, że na skutek pewnych czynników (np. komplikacji w czasie porodu) nieprawidłowo funkcjonują u dziecka mechanizmy nerwowe sterujące napięciem jego mięśni. Wtedy stają się one zbyt wiotkie albo bardzo naprężone. Nadmierne napięcie może dotyczyć mięśni samych kończyn (są wówczas przykurczone), całego ciała, jednej jego strony albo tylko jakiejś okolicy ciała.

Przyczyny

Po urodzeniu nie każdy noworodek jest dokładnie badany, również pod kątem siły napięcia mięśniowego. Nie zawsze w pierwszym badaniu po narodzinach da się stwierdzić nadmierne napięcie, ponieważ mięśnie noworodka w pierwszym miesiącu życia zazwyczaj bywają bardziej napięte, niż ma to miejsce później - u kilkumiesięcznego niemowlaka. Jeżeli jednak lekarz zauważy jakieś nieprawidłowości w tej sferze, kieruje dziecko na konsultację do neurologa.

Na nadmierne napięcie mięśniowe często są narażone wcześniaki, albo noworodki, które długo chorowały na tzw. poporodową żółtaczkę mechaniczną lub przeżyły niedotlenienie podczas porodu. Ryzyko wzrasta również wtedy, kiedy mama ma kłopoty z układem krążenia, choruje na tarczycę lub nerki albo podczas ciąży cierpiała na anemię, nadciśnienie, miała plamienia, krwawienia i przedwczesne skurcze.

Jak rozpoznać objawy?

Niemowlęta cierpiące na nadmierne napięcie mięśniowe na ogół są bardzo niespokojne i kiepsko śpią. Dużo płaczą, prężą się i wyginają ciało do tyłu lub niesymetrycznie na bok, a rączki lub nóżki mają napięte, jakby usztywnione, że czasami trudno je z tego powodu ubrać. Często są również rozdrażnione i nie dają się uspokoić nawet przy piersi.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

Masz problemy z przyswajaniem wiedzy? Mamy na nie sposób!


Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!