www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

noworodek i niemowlę

O czym świadczy taki kolor stolca?

Dzieci.pl 2013-03-15 13:23 11 opinii

Kolor stolca bardzo wiele mówi o stanie naszego zdrowia i czasami jest pierwszym sygnałem, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego. Stolec niemowlęcia i małego dziecka może mieć przeróżne kolory, ale tylko niektóre powinny wzbudzić niepokój rodziców. Prześledźmy je więc po kolei.

O czym świadczy taki kolor stolca?

Smółka
Gdy dziecko przychodzi na świat jego pierwsza kupka bywa naprawdę przerażająca - ma kolor czarny lub ciemnozielony. Ale nie kolor, a konsystencja tego pierwszego stolca jest najdziwniejsza – przypomina plastelinę, bardzo trudną do usunięcia z pośladków maleństwa. Smółka wygląda w ten sposób, ponieważ zawiera niepotrzebne elementy przemiany materii z całego życia płodowego – żółć, resztki wód płodowych, maź płodową, złuszczone nabłonki, itp. Jej pojawienie się jest dowodem na to, że układ pokarmowy dziecka działa prawidłowo. Mimo przerażenia, jakie wywołuje u niedoświadczonych matek, jest powodem do radości, natomiast jej brak w ciągu 48 godzin po porodzie, niemal zawsze oznacza problem.

Żółty stolec w pierwszych tygodniach życia
Smółka dosyć szybko przeobraża się w stolec w kolorze żółtym, przypominającą kolorystycznie musztardę lub słabo ściętą jajecznicę. Bywa ziarenkowata, grudkowata. Ma nieprzyjemnie ostry i kwaśny zapach, choć daleko mu jeszcze do typowego odoru kału. Stolec dziecka w tym wieku może mieć też zabarwienie zielonkawe, zwłaszcza, gdy nie od razu zmienimy niemowlakowi pieluchę – utlenia się bowiem pod wpływem powietrza.

Jeśli jednak kupa ma kolor zielonkawy od razu po wydaleniu, a dziecko jest karmione piersią, warto przyjrzeć się temu, co jadła mama. Jeśli ten stan się utrzymuje i nie tłumaczy go menu mamy (nie chodzi tu o kolor jedzonych potraw, a raczej o nietypowe pozycje w menu, które mogły zostać odrzucone przez układ pokarmowy dziecka) – warto skonsultować to z pediatrą.

Jeśli niemowlę jest karmione mieszanką, jego kupa może być żółtobrązowa, jasnożółta lub brązowozielona i ma bardziej stałą konsystencję niż kał dziecka karmionego piersią.

Stolec pomarańczowy, bordowy lub granatowy
Gdy do menu dziecka zaczynamy wprowadzać nowe produkty ( kaszki, jarzyny, owoce, itd.), stolce stają się bardziej zbite, uformowane. Jednak ponieważ układ pokarmowy dopiero zaczyna ćwiczenie trawienia nowych rzeczy, w stolcu mogą być widoczne niestrawione kawałki warzyw czy owoców. Kolor kupki zmienia się w zależności od tego, jaki owoc lub warzywo dziecko zjadło – marchew da więc zabarwienie pomarańczowe, szpinak zielone, buraczki bordowe, a jagody nawet granatowe.

Polub dzieci.pl na Facebooku


Opinie (11)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

1
8
~Gabi 2013-03-29 (14:44) 4 lata 5 miesięcy 25 dni 21 godzin i 43 minuty temu

Ale macie temat do rozważań. Schodzicie na psy, kogo obchodzą kupy jakiś bachorów?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

8
3
~zniesmaczony 2013-03-29 (02:59) 4 lata 5 miesięcy 26 dni 9 godzin i 28 minut temu

Co za wspaniałe poradniki na tym portalu. Chyba pójdę do kibla i sprawdzę, pooglądam i posmakuje może będzie odczyn kwaśny... Co za bzdety już wypisują.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

2
2
~he he 2013-03-29 (05:39) 4 lata 5 miesięcy 26 dni 6 godzin i 48 minut temu

Brakuje galerii ze zdjęciami tych "kolorów" !

odpowiedz

6
3
~Asia 2013-03-29 (04:07) 4 lata 5 miesięcy 26 dni 8 godzin i 20 minut temu

Już nie macie o czym pisać tylko o gównach? To dobre na portal matek-polek

odpowiedz

9
0
~manna 2013-03-29 (02:48) 4 lata 5 miesięcy 26 dni 9 godzin i 39 minut temu

ja myślałam, że o mojej kupie coś będzie , a tu ni

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

5
10
~he he he 2013-03-29 (02:07) 4 lata 5 miesięcy 26 dni 10 godzin i 20 minut temu

Co to jest STOLEC PIOTROWY? Czy to tron papieski? Nie, to kupa papieża!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź