www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

noworodek i niemowlę

Poznaj chorobę po katarze

dzieci.pl 2010-12-06 11:17 0 opinii

Nieprawdą jest, że katar nieleczony trwa tydzień, a leczony - siedem dni. Każdorazowo jest on sygnałem, że w organizmie malucha dzieje się coś niedobrego i należy reagować natychmiast.

Poznaj chorobę po katarze

Warto wiedzieć, z jakim rodzajem kataru (czyli zapaleniem śluzówki nosa) mamy do czynienia, aby móc podjąć odpowiednie działania i... jak najszybciej się go pozbyć. Istnieją trzy czynniki wywołujące katar: są to wirusy, bakterie oraz alergeny. Oto charakterystyka każdego z nich.

Katar wirusowy

Stan zapalny śluzówki nosa najczęściej powodują wirusy z grupy rhinowirusów. Bardzo łatwo się zarazić, wystarczy bowiem kontakt z zakatarzoną osobą (np. przebywanie z nią w jednym pomieszczeniu). Wirusy przemieszczają się drogą powietrzno-kropelkową.

Objawy: Na początku wydzielina z noska jest wodnista, w późniejszym czasie zaś śluzowa (biała). W związku z obrzękiem śluzówki dziecko ma problemy z oddychaniem. Maluszek może budzić się w nocy, stracić apetyt i marudzić. Nosek jest spuchnięty i zaczerwieniony. Może wystąpić wysoka temperatura (nawet 40 st. C), a początkowo niewinny katar przeobrazić się w zapalenie spojówek lub gardła.

Jak pozbyć się kataru: Bardzo ważne jest staranne oczyszczanie małego noska - szczególnie przed snem oraz karmieniem. Jak? Możesz używać specjalnych kropelek obkurczających śluzówkę nosa, jednak nie dłużej niż trzy dni (mogłyby wywołać tzw. nieżyt nosa). Pomocne będą również aspirator do nosa oraz gruszka. Pamiętaj, aby zadbać o jakość powietrza, którym oddycha malec. Jak najczęściej wietrz mieszkanie oraz utrzymuj odpowiedni poziom nawilżenia - przy użyciu nawilżacza lub kładąc mokre, czyste ręczniki na kaloryferze.

Kiedy do lekarza: Jeżeli dziecko jest w wieku niemowlęcym, wizyta jest konieczna bez względu na rodzaj wydzieliny. W przypadku starszych dzieci, należy udać się do specjalisty, jeśli katar zmieni się na ropny lub towarzyszy mu wysoka gorączka.

Katar bakteryjny

Objawy: Ten rodzaj kataru zwany jest również ropnym. Wydzielina jest wówczas biało-żółta lub zielonkawa, dziecko nie może oddychać przez nos, jest niespokojne, nie chce jeść i może mieć gorączkę.

Kiedy do lekarza: Bez względu na wiek dziecka, do pediatry należy udać się jak najszybciej. Istnieje wiele chorób, przy których występuje katar ropny i tylko lekarz jest w stanie zdiagnozować, co dolega naszemu szkrabowi. Niestety, u bardzo małych dzieci mogą wystąpić poważne powikłania. Często leczenie opiera się na bardzo silnie działających farmaceutykach, w tym antybiotykach.

Katar alergiczny

Objawy: Katar jest bardzo wodnisty, kolokwialnie ujmując - "leje się" z noska. Zazwyczaj towarzyszy mu również zapalenie spojówek, oczy mogą mocno łzawić i być przekrwione, a powieki napuchnąć. Dziecko często kicha, a nos obrzęka w środku. Zimą maluszka może dopaść "katar całoroczny" (sienny pojawia się w okresie pylenia roślin), który jest związany z uczuleniem na kurz, pierze, czy też sierść. Nos i oczy mogą uporczywie swędzieć. Jak pozbyć się kataru: Jeżeli podejrzewasz u dziecka uczulenie, koniecznie udaj się do alergologa. Przeanalizuj, z jakimi alergenami maluch miał w ostatnim czasie do czynienia. Należy działać jak najszybciej, gdyż nieudane próby leczenia tego kataru mogą doprowadzić do poważnych powikłań, a nawet astmy.

Kiedy do lekarza: Natychmiast! Bardzo często zalecane jest leczenie przy pomocy nebulizatora - urządzenia zaopatrzonego w maseczkę, która służy do wziewnego podawania leków.

Katar przewlekły

Objawy: Dziecko ma wiecznie zatkany nos, a wydzielina jest ropna. Przyczyną mogą być: wrodzony defekt w obrębie ujść zatok, skrzywiona przegroda nosa lub przerośnięty trzeci migdałek.

Kiedy do lekarza: Jedyną metodą na pozbycie się kataru przewlekłego jest niestety operacja. Jedynie w przypadku przerośniętego trzeciego migdałka istnieje szansa, że zmniejszy się on samoistnie około 12 - 15. roku życia.

Aleksandra Sobocińska

Masz problem i nie możesz go rozwiązać?
Wejdź na kobiecyporadnik.pl i zadaj pytanie specjaliście!

WIĘCEJ O ZDROWIU DZIECKA:

Skala Apgar - co to takiego?


Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!