www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

noworodek i niemowlę

Logo dostawcy

Szczepienia przeciw pneumokokom

PAP 2012-10-26 15:46 123 opinii

Pneumokoki wywołują choroby, które bardzo często powodują trwałe upośledzenia a nawet śmierć. A jednak szczepienie przeciwko tym bakteriom cały czas nie zostało wpisane na listę obowiązkowych dla dzieci do 2. roku życia.

Szczepienia przeciw pneumokokom

Wprowadzenie powszechnych szczepień przeciwko pneumokokom wśród dzieci do dwóch lat - to priorytet, na który wskazują eksperci. W ramach VIII Forum Rynku Zdrowia debatowali na temat przyszłości szczepień w Polsce i potrzebnych zmian w kalendarzu szczepień.

Podczas sesji "Przyszłość szczepień w Polsce" konsultant wojewódzki w dziedzinie immunologii klinicznej, ekspert WHO, prof. Ewa Bernatowska podkreśliła, że najlepszym rozwiązaniem byłoby rozszerzenie kalendarza szczepień obowiązkowych o szczepienia z grupy zalecanych, ponieważ szczepienia ochronne to najskuteczniejsza metoda ochrony przed groźnymi chorobami zakaźnymi.
Dodała, że z powodu ograniczonych środków budżetowych priorytetem postulowanym przez Pediatryczny Zespół Ekspertów ds. Programu Szczepień Ochronnych przy Ministerstwie Zdrowia jest wprowadzenie powszechnych szczepień przeciwko pneumokokom wśród dzieci do 2. roku życia.

Przypomniała, że obowiązkowymi bezpłatnymi szczepieniami przeciw pneumokokom objęte są teraz dzieci od 2. miesiąca życia do ukończenia 5. roku życia z grup wysokiego ryzyka, m.in. z różnymi chorobami przewlekłymi, po urazie lub z wadą ośrodkowego układu nerwowego. Refunduje się je również dzieciom od 2. miesiąca życia do ukończenia 1. roku, które urodziły się przed 37. tygodniem ciąży lub ważyły po urodzeniu mniej niż 2,5 kg.

Prof. Bernatowska wyjaśniła, że pneumokoki mogą wywoływać inwazyjną chorobę pneumokokową (IChP), która może mieć m.in. postać zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych czy sepsy. Zaznaczyła, że szczepienie dzieci chroni także ich rodzeństwo oraz opiekunów, a zwłaszcza osoby starsze, które są bardziej narażone na choroby wywoływane przez pneumokoki oraz związane z nimi powikłania.

Konsultant krajowy w dziedzinie mikrobiologii lekarskiej, prof. Waleria Hryniewicz, wyjaśniła, że na choroby wywoływane przez pneumokoki najbardziej narażone są dzieci poniżej 2. roku życia, ale także osoby starsze.
- Właśnie wśród dzieci oraz osób starszych jest wysoka śmiertelność oraz liczba powikłań związanych z zakażeniem pneumokokami - mówiła. - Szczepienia to najlepszy sposób zapobiegania - dodała.

Według prof. Leszka Szenborna z Polskiego Towarzystwa Wakcynologii, w kalendarzu szczepień obowiązkowych brakuje tych przeciwko pneumokokom, meningokokom, ospie wietrznej i rotawirusom. Wskazał też na potrzebę wprowadzenia powszechnych bezpłatnych szczepień przeciwko grypie wśród grup ryzyka, np. osób starszych. Pozytywnie ocenił natomiast organizację szczepień, przygotowanie personelu pielęgniarskiego oraz świadomość społeczną.
- Przestańmy traktować wydatki na szczepienia w kategoriach kosztów. Powinniśmy mówić o tym, jak o inwestycji długofalowej - podkreślał.

Jednocześnie wszyscy eksperci podkreślali, że w Polsce na tle innych krajów w Europie mimo aktywności ruchów antyszczepionkowych, nadal poziom wyszczepialności jest bardzo wysoki. Zwracali natomiast uwagę, że niepokojące jest, iż także wśród lekarzy zdarzają się przeciwnicy szczepień.
(PAP/kas)
bpi/ bos/

Polub dzieci.pl na Facebooku


Opinie (123)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

13
6
~ninaricci 2012-10-29 (07:46) 4 lata 11 miesięcy 22 dni i 41 minut temu

Do tej pory nie udowodniono, że szczepienia uodparniają na choroby lub łagodzą ich przebieg. Z wypowiedzi na tym forum wynika, że wręcz przeciwnie - szczepienia wywołują groźne powikłania, a choroba ma bardzo ostry przebieg. Są już grupy rodziców, którzy protestują przeciwko przymusowym szczepieniom dzieci. Nigdzie na zachodzie nie ma przymusu szczepień, tylko u nas, jak zwykle - pseudoopieka państwa - przymus szczepień - działania podyktowane interesem niewielkiej grupy ludzi - producentów szczepionek. Ostatnio pan prezydent podpisał kolejny, niezgodny z konstytucją gniot, z którego wynika, że kiedy ktoś sobie wymyśli epidemię, będzie można zmusić obywateli do szczepień pod groźbą kary. Poczytajcie sobie "Nieznany świat" z ostatnich lat, a zwłaszcza nr 11/2012.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
~rpg 2012-11-22 (21:42) 4 lata 10 miesięcy 28 dni 10 godzin i 45 minut temu

"Guru Microsoftu Bill Gates jest obecnie zajęty zbieraniem poparcia dla projektu, który nazywa "sprawiedliwym szczepieniem". Jest to jego plan mający na celu zaszczepienie każdego dziecka na świecie. Gates stwierdził na ostatniej konferencji Globalnego Sojuszu na rzecz Szczepionek i Szczepień (GAVI), że "bogate" dzieci tego świata biorą szczepienia za coś oczywistego, i że teraz jest czas, aby zapewnić te same szczepionki dla najbiedniejszych dzieci. “Teraz zaczniemy podawać ostatnie dwie szczepionki, które bogate dzieci przyjmują za oczywiste, przeciw pneumokokom i rotawirusom i przez następne pięć lat chcemy nimi zaszczepić każde dziecko na całym świecie" powiedział Bill Gates. "Oznacza to, że po raz pierwszy w historii, będziemy mieli sprawiedliwy przydział szczepionek."

odpowiedz

0
2
~ADOLF 2012-11-20 (10:43) 4 lata 11 miesięcy 21 godzin i 44 minuty temu

Choroby i szczepionki są wymyślane przez naukowców i lekarzy, po to aby robić durze pieniadze na ciemnym narodzie,kiedyś była jedna choroba; idiota, a dziŚ jle jesT? POSREDNICH

odpowiedz

3
4
~F 2012-10-29 (09:00) 4 lata 11 miesięcy 21 dni 23 godziny i 27 minut temu

Ja nie zaszczepiłam mojej córki z braku kasy i później spędziłam miesiąc w szpitalu. Zdecydowanie szczepić!

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

0
0
~karola 2012-11-20 (09:48) 4 lata 11 miesięcy 22 godziny i 39 minut temu

Zaszczepiłam synka po urodzeniu na rotawirusy i pneumokoki. Nie żałuję, jak narazie, choć sporo to mnie kosztowało, gdyż mając 8mcy poszedł do żłobka i po 2tyg złapał rota. Przebieg tej choroby - trwała ponad tydzień- był dość łagodny, co prawda wylądowaliśmy w szpitalu, ale tylko byliśmy tam 2 dni. Lekarz stwierdził, że dzięki temu szczepieniu tak lekko to przechodzi. Żlobek to skupisko dzieci, a więc i chorób, więc te szczepienia powinny być darmowe dla tych dzieci, aby uniknąć groźnych powikłań i stresy dla dziecka i jego rodziców.

odpowiedz

48
17
~magda 2012-10-29 (06:33) 4 lata 11 miesięcy 22 dni 1 godzinę i 54 minuty temu

W cywilizowanych krajach nie ma obowiązku szczepień i ludzie żyją, a dzieci nie chorują. Ryzyko odczynów poszczepiennych jest bardzo wysokie, a ryzyko zachorowania jeśli się nie szczepi bardzo małe.

odpowiedz

pokaż 17 ukrytych odpowiedzi

6
1
~rodzic 2012-10-29 (10:56) 4 lata 11 miesięcy 21 dni 21 godzin i 31 minut temu

Szczepionka przeciw pneumokokom "prevenar 7", "prevenar 10" i "prevenar 13" odpowiada kolejno siedmiu, dziesięciu i trzynastu różnym odmianom pneumokoków. Wszystkich rodzajów pneumokoków jest ponad 90 więc jaką mam gwarancję że dziecko nie zarazi się jedną z pozostałych siedemdziesięciu siedmiu odmian pneumokoków? Ponadto sepsę powodują także meningokoki, więc szczepionka absolutnie przed nią nie zabezpiecza, a w miejsce zlikwidowanych przy pomocy szczepień odmian pneumokoków pojawiają się nowe odmiany, odporne na szczepionkę a także bakterie gronkowca i meningokoki. Każda szczepionka zaburza naturalną równowagę organizmu i zabezpieczając przed jednym rodzajem bakterii naraża na infekcje innymi, czasem nawet groźniejszymi. Lekarze zamiast promować szczepienia powinni informować rodziców o ryzyku jakie to ze sobą niesie a także o wszystkich możliwych skutkach ubocznych łącznie ze zgonem dziecka. Niestety kasa rządzi światem i każdy rodzic powinien na własną rękę szukać informacji na temat pneumokoków itp.

odpowiedz

2
0
~CVC 2012-10-29 (10:34) 4 lata 11 miesięcy 21 dni 21 godzin i 53 minuty temu

Mnie ciekawi kwestia zwykłych złamań. Może wydawać się nie na temat ale jednak. Nie przypominam sobie aby 10 czy 15 lat temu trzeba było dokonywać iniekcji tylko dlatego że ma się pękniętą kostkę czy złamany piszczel. Teraz cokolwiek zwichnięte czy pęknięte trzeba w brzuch i okolice raz dziennie wstrzykiwać sobie środki przeciwzakrzepowe. Bo! Jak głosi fama zakrzepy mogą zabić. Lekarze niemiłosiernie straszą domniemaną możliwością zgonu jeśli zastrzyków sobie robić nie będziemy i z radością przepisują "strzykaweczki" jak by to były cukierki. Co ciekawym w przeciągu ostatnich dwu lat miałem możliwość obserwowania znajomych po złamaniach, którzy odmówili wstrzykiwania środków przeciwzakrzepowych. Zgadnijcie, żadnemu nie odpadła kończyna, żadnego zgonu ni amputacji. Oczywiście mieli szczęście bo przecież mogli się nie obudzić bo tak byli straszeni. O antybiotykach (niczym cukierkach) wspominać chyba nie trzeba. Za sytuacje którą mamy obecnie, czyli: uodpornione niemal na wszystko bakterie są właśnie lekarze, a raczej konowały i ich niepisani szefowie z koncernów farmaceutycznych. Lekarze bardzo często przepisują antybiotyki, nawet nie mając pewności czy źródłem choroby jest wirus czy bakteria. Byłem kiedyś u "lekarza" z dzieckiem znajomej i zadałem jej (lekarce) pytanie (kiedy ta już z uśmiechem zabierał się za wystawienie recepty): -Pani doktor, skąd pewność że to nie wirus. Może by się upewnić? ( w mojej ocenie podstawy były) pobrać wymaz z jamy ustnej. Na co pani doktor odpowiedziała. To ja jestem lekarzem czy pan? Oczywiście po dwu-tygodniowej kuracji antybiotykami i brakiem zakazu chodzenia do szkoły. (wszak mamy nowoczesne medykamenty i nie trzeba się wygrzewać i wypocić bo po co) dzieciak jak był chory tak był nadal z tym że zaczął niedomagać. Jeśli nie możemy wierzyć lekarzom, jeśli świat stanął na głowie i lekarze miast leczyć szkodzą to sądzę że trzeba dokładnie się zastanowić nad tym co do nas mówią. Edukować się i nie dawać zbywać. Bo za przeproszeniem gnojek jeden z drugą kupczą i kombinują a królikami doświadczalnymi są dzieci. Dziecko "karmione" od najmłodszych lat najpierw szczepionkami a później antybiotykami nawet na zwykłe przeziębienie jest niemal całkowicie bezbronne gdyż jego system odpornościowy przestaje istnieć a może lepiej - nigdy się w pełni nie rozwinie. m.in., właśnie o takich kwestiach nikt nie chce mówić głośno, żeby się nie narażać. Ludzie zacznijcie myśleć stosujcie kiedy to możliwe domowe sposoby. One się sprawdzały przez wieki. Antybiotyki robią więcej szkód niż pożytku. Każde słabe pokolenie będzie generować kolejne jeszcze słabsze. Co zrobią te wszystkie mądre głowy kiedy już nie będzie skutecznych antybiotyków? Chyba zamówią miliony worków na ciała, bo co innego pozostanie. CO NAJWAŻNIEJSZE! Nie namawiam odstawcie leki. Nie mówię że antybiotyków nie wolno zażywać kategorycznie. Nie mówię jedzcie roślinki odstawcie chemioterapię albo inne podobne rzeczy. Zacznijcie na Boga myśleć. Wiem i rozumiem że jest ciężko, że praca i brak czasu, ale Wy macie wpływ na naszą wspólną przyszłość, na kolejne pokolenia, albo to do Was dotrze albo pozostawicie po Sobie śmierć i cierpienie. Przyszły czasy w których większości lekarzy nie można wierzyć. Niektórzy wiedzą że robią źle, inni to matoły. Wy musicie stosować zasadę ograniczonego zaufania. Czytajcie i dzielcie się wiedzą. Nie liczcie na "konowalstwo". Życzę Wam abyście na Swej drodze spotykali tylko lekarzy a nie konowałów. [próba publikacji 2]

odpowiedz

13
1
~mimi 2012-10-29 (08:21) 4 lata 11 miesięcy 22 dni i 6 minut temu

moje dziecko bezposrednio po szczepionce dostało paralizu. Dzisiaj jest ciezko chore i rehabilitowane... Sprawdźcie drogie mamy czy dzieci nie maja alergi np. na białko jakja, nadwrazliwosci na neomycyne, zrobcie badanie imunologiczne, zamiast walic w dzieci to co oferuje system. Lepiej dostac sraczki niz zycie spedzić na wózku...

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

3
3
~bb 2012-10-29 (08:47) 4 lata 11 miesięcy 21 dni 23 godziny i 40 minut temu

Własnie w tej chwili mój 11-letni syn jest w trakcie leczenia... Pneumokoki u niego spowodowały lewostronne zapalenie płuca.W szpitalu spędził 3,5 tygodnia, przeszedł operacje - operacyjnie usuwano mu/flegme chyba tak to co z niego ściągnięto można nazwać/ przed operacja i po miał założone 2 drenaże przez ktore spływało to świństwo w sumie / ok.2 litrow/ to świństwo go dusiło. Przez 5 tygodni nie chodził do szkoły do pełnego wyleczenia jest jeszcze 4 do 6 tygodni gdyż ma w sobie jeszcze 5 cm tego swinstwa .O sporcie moze zapomnieć na co najmniej jeszcze 2 miesiace, przez pól roku cotygodniowe wizyty w szpitalu na kontrole....Pytalam sie lekarza czy po zakażeniu pneumokokami można szczepić to nie wiem gdyż lekarz powiedzial, ze zobaczymy po zakończeniu leczenia i wynikach... Jakie miał objawy kiedy to sie zaczęło : 1 dzien - goraczka 39,5 przez tydzien i pozniej schodzila do 38,5 przez 2 tygodnie 2 dzien wymioty i biegunka przez 5 dni... biegunka utrzymywala sie dłużej Te objawy czasami sie zdążają i to nie zaniepokoiło mnie ale w tym czyms bylo cos innego syn skarżył sie na silny bol w okolicach serca i dlatego na drugi dzien pojechalismy do pogotowia tam lekarz stwierdzi grype żołądkowa objawy podobne a na ten bol z prawej strony powiedzial, ze jak kaszle to dlatego boli , serce zostalo osluchane i bylo w porzedku / nie osluchal pluca/ syn dostalal takie elektrolity do picia. Do szpitala maż zaniósł syna bo nie miał siły chodzić. Po 2 dniach i zadnych zmian pojechalismy do lekarza innego, ktory pobral krew i osluchal pluca i powiedzial, ze nie slyszy go i dal nam skierowanie do szpitala na wykonanie badania rentgenowskiego i tak sie to zaczęło od razu trafil na oddzial...Chce nadmienic, ze dobranie antybiotyku tez jest trudne gdyz ta bakteria odporna jest i nie wszystkie dzialaja na nia.... Mimo tego co przeszliśmy to syn mial duzo szczęścia gdyż krew nie została zarażona i ma szanse nawet wyjść z tego bez szwanku. 11 lat temu szczepienie nie bylo obowiazkowe na pneumokoki a po zakonczeniu leczenia nie wiem czy bede mogla dokonac szczepienia...Syn posiada wszystkie obowiazkowe szczepienia a dodatkowo nie szczepilam go od pneumokoków czy rotawirusow..

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi