www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

noworodek i niemowlę

To nie szczepionki wywołują autyzm

PAP 2012-04-11 09:37 117 opinii

Hipoteza, jakoby zawarty w szczepionkach tiomersal był przyczyną autyzmu, nie wytrzymuje krytyki, ponieważ rośnie liczba zachorowań wśród dzieci, które nie miały z nim kontaktu - informuje "New Scientist".

To nie szczepionki wywołują autyzm

Choć nie udało się znaleźć związku pomiędzy występowaniem autyzmu a zawartym w szczepionkach związkiem rtęci - tiomersalem, w 2000 roku wycofano go z większości stosowanych w USA szczepionek dla dzieci.

Jak jednak wynika z raportu opublikowanego przez US Centers for Disease Control and Prevention, występowanie autyzmu jest coraz częstsze. Dane pochodzą z 13 miejsc na terenie USA. W roku 2008 autyzm występował u 11 dzieci na każdy tysiąc ośmiolatków, podczas gdy w roku 2002 było to 6 dzieci w analogicznej grupie ośmiolatków. Oznacza to, że liczba autystycznych dzieci wzrosła o 78 proc., choć nie podawano im zawierających tiomersal szczepionek.

Zdaniem Simona Baron-Cohena, dyrektora Autism Research Centre w Cambridge, chodzi nie tyle o większą liczbę przypadków autyzmu, ale o większą świadomość dotyczącą choroby, a co za tym idzie - lepsze jej rozpoznawanie.

Tymczasem pismo "Pediatrics" podało, że ryzyko autyzmu i innych zaburzeń rozwojowych wzrasta, jeżeli matka dziecka jest osobą otyłą lub cierpi na cukrzycę typu 2.

Cukrzyca typu 2, zwana też insulinoniezależną bardzo często jest wynikiem otyłości lub innych zaburzeń metabolicznych.

Na podstawie trwających siedem lat (2003-2010) badań, które objęły 1000 par matka-dziecko, naukowcy z University of California w Davis (USA) doszli do wniosku, że wysoki poziom glukozy we krwi podczas ciąży może wpływać na rozwój mózgu płodu.

W Kalifornii, gdzie przeprowadzono badania, 1,3 proc. kobiet ma cukrzycę typu 2, zaś u 7,4 proc. cukrzyca rozwija się podczas ciąży. Aż u 9,3 proc. dzieci matek, które w czasie ciąży miały cukrzycę, rozpoznano autyzm, zaś u 11,6 proc. doszło do innych zaburzeń rozwoju.

Ponad 20 proc. matek dzieci autystycznych lub z inną chorobą rozwojową było otyłych, natomiast w przypadku normalnie rozwijających się dzieci, nadwaga dotyczyła tylko 14 proc. matek.

Także nadciśnienie tętnicze było częstsze u matek dzieci z autyzmem niż w przypadku zdrowych kobiet, choć różnica nie była statystycznie znamienna.

Dzieci, których matki miały jakiekolwiek zaburzenia metaboliczne, osiągały gorsze wyniki podczas badań oceniających ich sprawność umysłową.

W Polsce autyzm występuje u jednego na 500, a według niektórych danych nawet u jednego na 300 dzieci.

Źródło: PAP

JUŻ JESTEŚMY NA FACEBOOKU! DOŁĄCZ DO SPOŁECZNOŚCI SZCZĘŚLIWYCH RODZICÓW!


Opinie (117)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~czinka 2016-02-07 (22:19) 1 rok 9 miesięcy 12 dni 22 godziny i 6 minut temu

Często czytam,że tiomersal, w 2000 roku wycofano z większości stosowanych w USA szczepionek dla dzieci. A co z zastosowaniem go w szczepionkach w Polsce? Czy stosuje się go czy też wycofano? Po cóż pisać o tym co zrobiono lub robi się w USA? Nas interesuje Polska i nasze dzieci. Może jakiś specjalista w dziedzinie szczepionek stosowanych u polskich dzieci wypowie się na forum? Jakie szczepionki stosowane są w Polsce? Czekamy my matki , babcie ,siostry ... na zajęcie stanowiska na ww. pytania. Myślę, że nie tylko mnie nurtuje ten temat.

odpowiedz

1
0
~Gapsik 2013-10-02 (12:47) 4 lata 1 miesiąc 18 dni 7 godzin i 38 minut temu

Dr NAtasha Campbell-McBride pisze w swojej książce Zespół psychologiczno-jelitowy GAPS, że w jej klinice jest bardzo dużo dzieci nie szczepionych a jednak zdiagnozowanych na autyzm.

odpowiedz

1
4
~paulinamajeczka 2012-04-16 (08:27) 5 lat 7 miesięcy 4 dni 11 godzin i 58 minut temu

moja znajoma ma dziecko autystyczne i nie miala otylosci lub cukrzycy. Wszystko zaczelo sie od podania szczepionki -mmr jak mial pol roku. Od razu zaczela byc zmiana choc wczesniej rozwijal sie normlanie

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
2
~kika 2012-04-16 (08:16) 5 lat 7 miesięcy 4 dni 12 godzin i 9 minut temu

Mam 16-miesięcznego synka. Wszystki obowiązkowe szczepienia mamy za sobą+ dodatkowo rotawirusy. Na razie wszystko było w porządku. Raz tylko krótko gorączkował. Przed nami szczepienia przeciwko odra-różyczka-świnka. Tyle ostatnio słyszę i czytam. Bardzo się boję i naprawdę nie wiem co mam robić. Nikt nie jest w stanie powiedzieć szczepić czy nie szczepić.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

2
4
~Michał 2012-11-25 (19:13) 4 lata 11 miesięcy 26 dni 1 godzinę i 12 minut temu

Bzdura a co wywołuje jak nie szczepionki. Pewnie, że szczepionki.

odpowiedz

2
2
~aga 2012-11-25 (18:38) 4 lata 11 miesięcy 26 dni 1 godzinę i 47 minut temu

kiedys nie było takiego problemu bo nie było skojarzonych szczepionek, myslę że na groźne choroby warto sie szczepić ale nie 6 w 1 bo tego nawet koń nie przetrzyma tylko czy dzisiaj mamy wybór innych szczepionek

odpowiedz

17
9
~wrednababa 2012-04-16 (08:11) 5 lat 7 miesięcy 4 dni 12 godzin i 14 minut temu

Pytanie tylko brzmi- dlaczego wśród dzieci nie zaszczepionych tym rodzajem szczepionek lub szczepionkami skojarzonymi autyzm i zaburzenia z tej grupy chorobowej występują znacznie rzadziej. Problem leży też w warunkach środowiskowych w jakich żyjemy, pogorszenie jakości wody pitnej a nade wszystko żywności. Tylko starsze roczniki pamiętają jak smakuje prawdziwy żywy chleb, jaki smak ma mleko i jak smakowały dawniej wędliny. Polecam również książkę napisaną przez fachowców- "Szczepienia-niebezpieczne, ukrywane fakty" , autor Ian Sinclair, wyd.Idea Contact sp. z o.o. Najważniejszy jest zdrowy rozsądek a nie uleganie zmanipulowanym informacjom, jakimi nas się regularnie karmi- nie tylko w sprawie szczepień.

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

8
4
~aaan 2012-04-16 (08:32) 5 lat 7 miesięcy 4 dni 11 godzin i 53 minuty temu

same durne komenty. jak widać umiejętność przeczytania tekstu ze zrozumieniem w narodzie jest znikoma. skoro wśród matek dzieci autystycznych 20% jest otyłych, a w grupie kontrolnej 14%, oznacza to, że owszem, dzieci autystyczne częściej maja otyłe matki niż dzieci zdrowe, ale oznacza też, że 80% matek dzieci autystycznych nie jest otyła. więc twierdzenie "artykuł jest bzdurny, bo ja jestem szczupła a moje dziecko ma autyzm" jest bzdurą do kwadratu. a rodzice, którzy oskarżają szczepionki o wywoływanie autyzmu zapomnieli już, że nie muszą się już bać czarnej ospy i polio.... i tyle w tym temacie. a niedowiarkom sugeruję, by pojechali na izbę przyjęć do pierwszego lepszego szpitala dziecięcego i zapytali, ile mieli przypadków powikłań po szczepionkach, a ile po podaniu zwykłych leków przeciwbólowych, jak ibuporfen i paracetamol.,.. będziecie w szoku....

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

4
8
~Anna :) 2012-04-16 (09:13) 5 lat 7 miesięcy 4 dni 11 godzin i 12 minut temu

Witam :) Czytam te wszystkie komentarze i zastanawiam się nad jednym istotnym faktem . Mianowicie ilu z nas wszystkich którzy się wypowiadają było szczepionych??? ja byłam i jestem zdrowa moje rodzeństwo też było szczepione i także jest zdrowe oczywiście to są roczniki od 1982 do 1997 :) Nie orientuje się czy kiedyś rodzice nasi mieli jakiś wielki wybór ? Wiem jedno My jesteśmy zdrowi , ale jeśli ja będę miała wybór na pewno nie zaszczepię dziecka !!! a jeśli już nawet kiedy by cokolwiek sie działo z ( moim dzieckiem ) jestem zdecydowanie za medycyną niekonwencjonalną i tylko i wyłącznie leczyłabym w tenże sposób.. :) w dzisiejszych czasach każdy ma prawo samodzielnie decydować i to jest wielki plus :)

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

10
3
~aga 2012-04-18 (10:53) 5 lat 7 miesięcy 2 dni 9 godzin i 32 minuty temu

mam dziecko autystyczne,do 5 miesiąca życia rozwijało się świetnie,po zaszczepieniu rozwój synka jakby się znacznie zwolnił,nie jesteśmy z chorzy na cukrzycę,ani na żadną chorobę genetyczną , jesteśmy szczupli,starszy syn szczepiony tradycyjnymi szczepionkami(nie skojarzonymi)jest zdrowy, bardzo zdolny(olimpijczyk) Bronią się firmy ,zaprzeczają lekarze ,bo to jest olbrzymi biznes farmaceutyczny!!!Nie będą płacić odszkodowań!!a my rodzice za własne pieniądze,nieświadomi zagrożenia kupiliśmy swoim dzieciom(poprzez te cholerne szczepionki )nieuleczalną chorobę z którą będziemy walczyć przez całe życie!!!!

odpowiedz