www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

noworodek i niemowlę

Wady zgryzu u dzieci

Inspirander 2010-02-01 11:08 5 opinii

Warto dbać o zęby już od najmłodszych lat.

Wady zgryzu u dzieci

Posiadanie pięknych i zadbanych zębów to obecnie niemal obowiązek. Są czymś w rodzaju wizytówki, świadczą o kulturze i statusie społecznym. Dlatego warto dbać o zęby już od najmłodszych lat. I to nie tylko o ich zdrowie i higienę, ale i o wygląd. Na przykład o to, aby były proste a ich zgryz prawidłowy.

Za prawidłowy zgryz uznaje się taki, w którym każdy ząb styka się z dwoma zębami przeciwległej szczęki (poza dolnymi siekaczami oraz środkowymi i górnymi trzecimi trzonowcami, które stykają się z tylko jednym zębem), a ich górna linia wystaje poza dolną. Każde inne ustawienie uznaje się za wadę zgryzu. Jak i kiedy leczyć wady zgryzu?

Zadanie rodziców

Dbałość o prosty zgryz przede wszystkim spoczywa na rodzicach. Bowiem najlepsze wyniki uzyskuje się, gdy leczenie zacznie się możliwie wcześnie, w okresie wymiany mlecznego uzębienia na stałe, najlepiej w okresie, kiedy dziecko ma już stałe siekacze i szóstki. U małych dzieci najczęściej występuje tzw. tyłozgryz i zgryz otwarty. Są to wady najczęściej będące następstwem ssania smoczka, palca albo obgryzania paznokci. Te wady koryguje się za pomocą aparatów ortodontycznych - początkowo ruchomych, później – u starszych dzieci – aparatów stałych.

Różne aparaty

Aparat ruchomy stosuje się przede wszystkim u młodszych dzieci (do około 13. roku życia) i ma on wpływać na prawidłowy rozwój kości szczęk. Dziecko powinno nosić taki aparat przez 3 - 4 lata. Wykonuje się go na ogół z akrylu, a składa się z podtrzymującej klamerki oraz mechanizmu złożonego ze śrub i sprężyn. Ruchomy aparat dziecko powinno zakładać na noc i na minimum 4 godziny podczas dnia. Przy czym im dłuższy jest czas noszenia aparatu w ciągu doby, tym większe szanse na szybkie wyleczenie wady.

Powyżej 13. roku życia dziecka do korygowania wad zgryzu stosuje się aparat stały. Tworzą je widoczne na powierzchni zęba „zameczki” z kolorowymi gumkami, zakładane na zęby trzonowe pierścienie oraz łączące obydwa elementy druciki, które regularnie - najczęściej raz na miesiąc - są wymieniane. Stały aparat nosi się przez około dwa lata, a po jego zdjęciu przez następne dwa prowadzi się leczenie podtrzymujące uzyskane efekty, m.in. z zastosowaniem specjalistycznych szyn.


Opinie (5)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~bogna 2010-02-18 (12:20) 7 lat 9 miesięcy 5 dni 18 godzin i 23 minuty temu

ząbki
też szukam taniego ortodonty w Sępólnie tylko 2500

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~Dora 2010-02-18 (11:40) 7 lat 9 miesięcy 5 dni 19 godzin i 3 minuty temu

Szkoda, że nie podają ile się czeka na aparat.
Na aparat w tym roku mije dziecko nie ma szans, choć to jest kolejny, poprzeni był już za mały. NFZ pozwala na zrobienie 2 (dwóch) aparatów miesięcznie. Zapisane na nowy w styczniu tego roku ma sznse zrobienia w 2014.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~dany 2010-02-18 (11:55) 7 lat 9 miesięcy 5 dni 18 godzin i 48 minut temu

wady zgryzu u dzieci
co zrobić kiedy dziecko ma ukończone 13 lat i kasa chorych nie refunduje już takiemu dziecku.Byłam z nim u ortodonty i jak powiedział mi ile to wyniesie to dla mnie było szokiem.Na dzień dobry 2.500 potem co miesiąc przy wizycie 300zł.Tak chciałabym dziecku pomóc ale nie stać mnie na to.Może zna ktoś dobrego ortodonte w Chojnicach lub okolicy co wyszłoby to taniej.

odpowiedz