www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

małe dziecko

Dwa słowa na dwa lata to… o 270 za mało

Dzieci.pl 2015-06-08 10:27 579 opinii

Fakt, że dwuletnie lub trzyletnie dziecko nie mówi ok. 300-400 słów, to zawsze jest powód do niepokoju. Nie wolno wierzyć w uspokajające stereotypy, że "chłopcy zaczynają mówić później" czy "ma jeszcze czas, niedługo się rozgada".

Dwa słowa na dwa lata to… o 270 za mało

Rozmawiamy z jedną z pomysłodawczyń akcji „Dwa słowa na dwa lata to… o 270 za mało”, Anną Tońską- Szyfelbein, logopedą.

- Razem z kilkanaściorgiem innych terapeutów, postanowiliście zorganizować akcję pod tajemniczym hasłem „Dwa słowa na dwa lata to… o 270 za mało”. Proszę opowiedzieć, na czym ta inicjatywa polega?
- Jesteśmy grupą, która zawiązała się na forum społecznościom FB „Logopedia – terapia zaburzeń mowy”, po to, żeby wymienić się doświadczeniem właśnie w zakresie logopedii. Podczas jednej z dyskusji pod postem dotyczącym niemówiącego czterolatka, który zdaniem niektórych , w tym wielu lekarzy, na mowę ma jeszcze czas, w ciągu zaledwie kilku godzin pojawiło się prawie 400 komentarzy, opisujących przypadki 3- a nawet 4-latków niemówiących, które nie są diagnozowane, oraz nie uczestniczą w terapii logopedycznej.

- Postanowiliście ten mit obalić…
- Tego samego dnia zrodził się pomysł zorganizowania bezpłatnych konsultacji logopedycznych dla dzieci w wieku od urodzenia do 3 lat. W ciągu kilku godzin od pojawienia się postu był już zrobiony plakat, hasło – „Dwa słowa na dwa lata to… o 270 za mało”. Naszym założeniem jest uświadomienie rodzicom, że o rozwój mowy dziecka można dbać już od urodzenia. Według badań naukowych, dziecko już w wieku dwóch lat powinno znać ok. 300, a niektóre źródła podają, że 400 słów i budować pierwsze zdania! A mimo wszystko, wciąż istnieje mylne przekonanie, niestety przede wszystkim wśród lekarzy pierwszego kontaktu, że „dziecko może zacząć mówić w wieku trzech albo czterech lat, że chłopcy, zwykle mówią później…”

Podkreślamy - znacząca grupa niemówiących dwulatków, to dzieci z całościowymi zaburzeniami rozwoju (m.in., autyzm, zespół Aspergera), bądź innymi zaburzeniami. Im wcześniej znajdziemy te dzieci, im wcześniej otrzymają terapeutyczną pomoc, tym większe szanse na lepsze funkcjonowanie. Opóźnienie w rozwoju mowy powinno być takim samym sygnałem alarmowym dla rodzica jak fakt, że dziecko w wieku dwóch lat jeszcze nie chodzi.

- Na czym dokładnie ma polegać wasza akcja i jaki jest jej zasięg?
- Aktualnie deklarację udziału w bezpłatnych konsultacji logopedycznych dla dzieci w wieku od urodzenia do 3 lat zgłosiło ponad 150 ośrodków specjalistycznych z całej Polski. Mamy również informację, że i Polonia w Hamburgu, Wielkiej Brytanii i Irlandii będzie miała możliwość konsultacji. Rusza strona internetowa informująca o całym wydarzeniu www.272slowa.pl. W akcji wspierają nas nie tylko specjaliści pracujący z maluchami, ale również matki, które przez rok, dwa, a nawet trzy były uspokajane, że dziecko „ma jeszcze czas”. Każda z nich żałuje straconych miesięcy - gdy mózg dziecka jest najbardziej plastyczny i stosunkowo łatwy do stymulacji.

Polub dzieci.pl na Facebooku


Opinie (579)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
11
~Żal mi was 2014-04-15 (23:24) 3 lata 7 miesięcy 3 dni 4 godziny i 51 minut temu

Boże Boże , wszędzie o dzieciach matki Polki rozprawiają , na podwórkach, przystankach na każdym kroku.. Słuchać się nie chce. Ludzie! Zrozumcie, że nikt nie chce słuchać o waszych dzieciach bo ma swoje ważniejsze sprawy!

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

8
1
~mamoja 2014-04-12 (00:20) 3 lata 7 miesięcy 7 dni 3 godziny i 55 minut temu

Moj synus za miesiac bedzie mial 3 latka,mowi bardzo duzo,buduje zdania,mowi plynnie w dwoch jezykach,angielskim i polskim,zna alfabet i liczy do 20,od maluszka bardzo duzo mu czytalismy,opowiadalismy co dzieje sie wokol niego,nazywalismy wszystkie zjawiska i przedmioty.Dziecku trzeba poswiecic czas,a nie posadzic przed telewizorem i oczekiwac,ze samo sie zrobi.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~Lista słów 2014-04-22 (09:12) 3 lata 6 miesięcy 27 dni 19 godzin i 3 minuty temu

Niby wszystko pięknie ładnie, ale nigdzie nie ma przedmiotowej listy około 300 słówek, które dziecko powinno znać...

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

5
1
~maniamore 2014-04-18 (09:53) 3 lata 7 miesięcy 18 godzin i 22 minuty temu

Mój tat zacząć mówić jak miał 5 lat i na pewno nie ma autyzmu. Ja ii moje rodzeństwo ok 3- 3,5 roku. Brat skończył studia, ja też dwa kierunki. Moja córka ma 4 lata i też od niedawna mówi zdaniami. U nas co cecha rodzinna. Rozumiem, że jest to program przesiewowy ale ile ja się musiałam nasłuchać, że z moim dzieckiem jest coś nie tak. Gdy mała zapytana przez pewna panią została wyśmiana za niewyraźną mowę (miała 2 lata)przestała mówić przy innych przez pół roku. Dzieci są wrażliwe! Nie wmawiajcie im chorób! Komentarze zostawcie dla siebie lub rozmawiajcie w 4 oczy - nigdy przy dziecku.

odpowiedz

3
1
~tralala 2014-04-16 (22:33) 3 lata 7 miesięcy 2 dni 5 godzin i 42 minuty temu

a ja mam trzech synów, najstarszy i najmłodszy przemówili "ludzkim "językiem po trzecich urodzinach. Obaj byli diagnozowani przez logopedów, ale za każdym razem stwierdzano że chłopcy mają czas. Opowiadanie bajek że dzieci mają mówić ileś tam słów na 2 lata mija się z celem. Kochani zaufajmy naszym dzieciom (a czy dzieci rozumieją co się do nich mówi? no pewnie, że tak tylko czasem im się opłaca do tego przyznawać, a czasem nie.). Kiedy przyjdzie czas same przemówią, jeśli oczywiście nie ma jakiś dysfunkcji. Do wszystkiego trzeba dorosnąć, tak jak do jeżdżenia na rowerze. Nie znam ZDROWEGO dorosłego, który by nie mówił.

odpowiedz

1
7
~Żal mi was 2014-04-15 (23:12) 3 lata 7 miesięcy 3 dni 5 godzin i 3 minuty temu

Cały dział poświęcony dzieciom, żenada. Piszcie o czymś ciekawszym niż o dzieciach i politykach!

odpowiedz

248
22
~lana 2014-04-08 (16:46) 3 lata 7 miesięcy 10 dni 11 godzin i 29 minut temu

Sama jestem matką małego dziecka, stąd znam wiele dwu- i trzylatków. Natomiast nie znam ani jednego, które na tym etapie wypowiadałoby ze zrozumieniem 270 słów! To jakaś paranoja! Jak przypuszczam, nakręcona po to, aby zagonić do specjalistów jak najwięcej dzieci i wyciągnąć kasę od spanikowanych rodziców a tym samym dać utrzymanie zastępom pań psychologów, pedagogów, logopedek itp. Swego czasu był boom na te kierunki studiów a pracy chyba za mało....

odpowiedz

pokaż 18 ukrytych odpowiedzi

3
3
~ja 2014-04-12 (07:59) 3 lata 7 miesięcy 6 dni 20 godzin i 16 minut temu

denerwują mnie te opinie, że to niepotrzebne, że chcą tylko kasę, że ktośtam dostał skierowanie do neurologa a okazało się że jest ok. To się ciesz że jest ok, a nie marudź że niepotrzebnie się stresowałaś. Moja córka była źle zdiadnozowana i za późno trafiła do specjalisty, bo nikt nie pomyślał że należy skierować dziecko do specjalisty zamiast czekać niewiadomo na co. Od kilku lat płaci za to przyjmując leki wpłwające na cały organizm. Gdy trafiła do specjalisty, ten złapał się za głowę dlaczego tak późno. Wydał trafną diagnozę już przed wynikami badań, tylko na podstawie wywiadu i obserwacji. Więc ludzie korzystajcie z pomocy, z takich akcji, bo zdrowie dziecka jest najważniejsze. Potem będziecie sobie pluć w twarz. I nie słuchajcie takich tępych rodziców co to marudzą że biegają z dzieckiem po specjalistach niepotrzebnie.

odpowiedz

3
1
~POLA 2014-04-12 (07:23) 3 lata 7 miesięcy 6 dni 20 godzin i 52 minuty temu

mam 3 dzieci juz doroslych....kazde rozpoczelo mowic inaczej...straszy syn mowil bardzo pozno...w wieku 2 lata i 2 miesiace mowil doslownie pare slow...mama,tata,daj ,nie,tak ale wszytsko rozumial nigdzie z nim nie jezdzilam zaczal normalnie mowic ....obecnie ma corke w wieku 2 lata 5 miesiecy i mala tez mowi malo jak na swoj wiek ale rozwija sie bardzo dobrze...widac takie geny :P

odpowiedz

22
3
~saper 2014-04-11 (17:29) 3 lata 7 miesięcy 7 dni 10 godzin i 46 minut temu

jeśli polityk nie wymawia R to terz ma coś z czachą?

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi