www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

małe dziecko

Gdy dokuczają migdałki

Inspirander 2010-04-14 12:07 0 opinii

Co zrobić, gdy dziecko zachoruje na zapalenie migdałków?

Gdy dokuczają migdałki

Ich zadaniem jest obrona organizmu przed wtargnięciem mikrobów do narządów wewnętrznych. Tymczasem same nieraz stają się źródłem poważnych kłopotów. Po co zatem natura sprezentowała je dzieciom?

Jednak ochrona

Każdego dnia dziecko ma kontakt z nieznanymi, czasem groźnymi dla zdrowia, mikrobami. Ponieważ w gardle stykają się dwa ważne układy (pokarmowy i oddechowy) ich atak może skutkować poważnymi problemami. Trafiają tu bowiem bakterie, grzyby czy wirusy zawarte zarówno w powietrzu, jak i pokarmie. Dlatego właśnie potrzebne są migdałki. U najmłodszych dzieci są maleńkie, prawie niewidoczne. Gdy dziecko wchodzi w wiek szkolny, stopniowo zanikają, gdyż układ immunologiczny jest już lepiej rozwinięty i przestaje potrzebować tych strażników. Natomiast u dzieci w wieku przedszkolnym migdałki bywają spore, gdyż zwykle od trzeciego roku życia biorą aktywny udział w walce z infekcjami. Nie tylko rozpoznają zagrożenia, ale i tworzą przeciwciała potrzebne, by je pokonać, a następnym razem nie dać się zaskoczyć. W czasie bitwy migdałki powiększają się, ale po jej zakończeniu powinny wrócić do naturalnych rozmiarów.

Układ szwankuje

Niestety, bywa i tak, że funkcja obronna migdałków znacznie się osłabia, albo w ogóle przestaje działać. Jest to spowodowane głównie czynnikami cywilizacyjnymi. Jeśli malec wciąż przebywa w skażonym środowisku (np. mieszkając w mieście), a kontakt z chorobotwórczymi mikrobami jest nienaturalnie nasilony (np. w przedszkolu, do którego przyprowadzane są chore dzieci) lub drogi oddechowe są stale podrażnione z powodu alergii, dochodzi do częstych infekcji dróg oddechowych. Migdałki nie nadążają. Niemal nie mają okazji wrócić do właściwych rozmiarów. W ich wnętrzu tworzą się ogniska zapalne i ropnie, sprawcy kolejnych zakażeń, a nawet odległych powikłań. W takiej sytuacji leczeniem migdałków powinien zająć się laryngolog, do którego kieruje pediatra. Dotyczy to każdego malucha, u którego doszło do wielokrotnego zapalenia migdałków (4-6 infekcji w ciągu roku), lub toczy się w nich infekcja przewlekła.

WARTO RÓWNIEŻ PRZECZYTAĆ :


Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!