dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

małe dziecko

Mokry czy suchy? Wszystko, co musisz wiedzieć o kaszlu

Dzieci.pl 2013-10-16 09:37 14 opinii

Kaszel to obok gorączki, bólu brzucha i wysypki najczęstszy objaw, z jakim rodzice zgłaszają swoje dzieci do pediatry. Jednak kaszel kaszlowi nierówny, a doświadczony lekarz po jego rodzaju i okolicznościach, w jakich występuje, potrafi rozpoznać z jaką chorobą ma do czynienia. Czasami przyczyna wcale nie leży po stronie infekcji dróg oddechowych.

Mokry czy suchy? Wszystko, co musisz wiedzieć o kaszlu

Typy kaszlu
Istnieje kilka typów kaszlu. Podstawowy podział dzieli kaszel na ostry i przewlekły. Szczegółowy podział zwraca uwagę na odkrztuszane wydzieliny. Kaszel ostry, jak wskazuje nazwa, przebiega gwałtownie, jest intensywny i wyczerpujący. Najczęstszymi przyczynami jego występowania u dzieci są: wirusowe lub bakteryjne zakażenie dróg oddechowych lub dostanie się do dróg oddechowych ciała obcego. O kaszlu przewlekłym mówimy wtedy, gdy trwa on co najmniej 6 tygodni. Do najczęstszych przyczyn zaliczamy astmę oskrzelową, chorobę refluksową, zespół zatokowo-oskrzelowy oraz tzw. kaszel psychogenny.

Wydzieliny towarzyszące kaszlowi
Kaszel z odkrztuszaniem wydzieliny, nazywany także produktywnym, oskrzelowym lub po prostu mokrym, jest sposobem organizmu na usuwanie nadmiernej ilości zalegającej wydzieliny z dróg oddechowych. U osoby zdrowej ma ona charakter białej lub przezroczystej cieczy o konsystencji żelu, której zadaniem jest unieruchomienie bakterii i cząsteczek trafiających do oskrzeli z każdym oddechem. Uwięzione w gęstej wydzielinie bakterie i cząsteczki są następnie usuwane z dróg oddechowych za pośrednictwem rzęsek, których nieustanny ruch kieruje je w stronę jamy ustnej. Zakażenia układu oddechowego, palenie tytoniu i zanieczyszczenie powietrza powodują, że wydzielina staje się tak gęsta i lepka, że zwęża drogi oddechowe i utrudnia przepływ powietrza. Organizm musi ją usunąć i dlatego pojawia się kaszel produktywny.

Kaszel suchy, inaczej nieproduktywny, jest powodowany podrażnieniem oskrzeli i gardła. Temu rodzajowi kaszlu nie towarzyszy nadmierna produkcja wydzieliny - drogi oddechowe nie są przekrwione - często natomiast stwierdza się uczucie łaskotania w gardle. Suchy kaszel może w miarę postępu choroby, będącej jego przyczyną, może przejść w kaszel wydzieliną. Suchy kaszel bywa bardzo bolesny, ponieważ powtarzające się bezproduktywne kasłanie może powodować ból gardła i nadwyręża mięśnie klatki piersiowej i grzbietu.

• Jeżeli kaszlowi towarzyszy obfita wydzielina, może to oznaczać, że mamy do czynienia z przewlekłym zapaleniem oskrzeli, z obrzękiem płuc, z ropniem płuca, przetoką opłucnowo-oskrzelową lub z mukowiscydozą.

• Jeśli ilość wydzieliny jest niewielka, prawdopodobnie dziecko choruje na astmę oskrzelową, przewlekłe zapalenie oskrzeli, na bakteryjne zapalenie płuc. Kaszel taki towarzyszy także przy stanie zawałowym płuca oraz w stanie przedobrzękowym płuca, a także w stanach nowotworowych oskrzeli.

• Kaszel pozbawiony całkowicie wydzieliny (tzw. kaszel nieproduktywny) może oznaczać śródmiąższowe zapalenie płuc, alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych, ciało obce w oskrzelu, sarkoidozę, a nawet zwłóknienie płuc.

Polub dzieci.pl na Facebooku


Opinie (14)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~fonetka 2015-01-29 (14:39) 2 miesiące 3 dni 8 godzin i 38 minut temu

Mnie samej trudno jest czasami zdecydować, czy dziecko ma mokry, czy suchy kaszel. Dlatego wolę skonsultować z lekarzem. Ostatnio jak miał mokry, to nam lekarz przepisał przeciwzapalny i wykrztuśny fosidal i bardzo szybko się z chorobą uporaliśmy. Ale ja to bym nie umiała stwierdzić, na jaki kaszel mam kupić syrop.

odpowiedz

1
0
~mamika 2013-10-20 (11:49) 1 rok 5 miesięcy 12 dni 11 godzin i 28 minut temu

Szkoda że tylko straszycie, zamiast napisać czym się różnią od siebie rodzaje kaszlu - tak, aby każda matka mogła sama sprawdzić, który z nich męczy jej dziecko... Ja czasami mam problem z odróżnieniem i wówczas idę do lekarza. U nas największy problem sprawia kaszel mokry, bo trzeba pobudzić odksztuszanie i zmniejszyć duszności, uczucie opuchnięcia wokół szyi, u naszej córki najlepiej sprawdzają się wówczas syropy wykrztuśne np. bronchosol.

odpowiedz

1
0
~Bzdet 2013-10-18 (08:08) 1 rok 5 miesięcy 14 dni 15 godzin i 9 minut temu

A wiecie ze nawet bez żadnego kaszlu można mieć raka płuc ? I bez żadnych objawów wylew do mózgu ?? Opamiętajcie się poroniona WP.PL bo wam ktoś w końcu taki proces sadowy zrobi ze z dymem pójdziecie !

odpowiedz

2
0
~leon 2013-10-18 (08:01) 1 rok 5 miesięcy 14 dni 15 godzin i 16 minut temu

Widzę że redaktorek to prof.medycyny...Takich bzdur nie czytałem nigdy.Artykuł raczej wystraszy rodziców niż ich doinformuje.Stawianie diagnozy na podstawie paru idiotycznych zdań, skądinąd pasujących dla diagnozy palacza jest bardziej śmieszne niż naturalne.Kaszel równie dobrze może być przyczyną alergii.Kurz,roztocza,pokarmy-Mokry Kaszel. Zbyt suche powietrze w domu może być również przyczyną suchego kaszlu jak również przebywanie w otoczeniu osoby palącej.90% to infekcje wirusowe górnych dróg oddechowych. Powodów może być wiele, ale po co się badać skoro na wp.piszą że to przetoka opłucna,ropień lub nowotwór. Z lenistwa do wiedzy ......

odpowiedz

1
0
~icek 2013-10-18 (07:42) 1 rok 5 miesięcy 14 dni 15 godzin i 35 minut temu

Przy dużym kaszlu z flegmą spróbuj zazywać. 1X dziennie tabletkę soli emskiej na 1/2 szklankę wody przegotowanej letniej. SAL EMS FACTITIUM b. dobrze oczyszcza oskrzela.Rozrzedza wydzielinę płucną i pomaga w odksztuszaniu.

odpowiedz

5
0
~mariusz 2013-10-18 (07:35) 1 rok 5 miesięcy 14 dni 15 godzin i 42 minuty temu

Nie strasz pan nie strasz - bo się pan .......

odpowiedz

2
0
~Basia 2013-10-18 (07:25) 1 rok 5 miesięcy 14 dni 15 godzin i 52 minuty temu

Ciecz o konsystencji żelu po prostu było napisać, że chodzi o flegmę. Moja córcia na szczęście umie ją sama odkrztusić ale nie zazdroszczę maluchom, które jeszcze tego nie potrafią i się męczą.

odpowiedz

14
0
~cxcxcx 2013-10-18 (06:11) 1 rok 5 miesięcy 14 dni 17 godzin i 6 minut temu

W portalu dla o małych dzieciach piszecie o kaszlu przewlekłym spowodowanym paleniem tytoniu i zawałem? Na miłość boską, te biedne niedoświadczone matki na pewno zawału dostaną

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

4
1
~beata 2013-10-18 (07:03) 1 rok 5 miesięcy 14 dni 16 godzin i 14 minut temu

powiem wam jedno,że czytajac ten artykuł ,najprawdopodobniej jak większosć matek ,juz wpadłam w panikę i odrazu doszukuję się choróbska u moich dzieci zastanawiam się czy tego typu artykuły pisane w takiej formie aby wywołać strach czy przerazenie u matek są potrzebne

odpowiedz

2
0
~Maria 2013-10-18 (06:34) 1 rok 5 miesięcy 14 dni 16 godzin i 43 minuty temu

jest też inny rodzaj kaszlu niby suchy i narywający płuca i całe ciało. wydzieliny niby nie ma ale w głębi gardła czujesz jak ci spływa jakaś wydzielina która też cię dodatkowo drażni jest to śluz, który tworzy się na skutek nietolerancji pokarmowej. u mnie to jest nie trawienie białek w mleku i nabiale. jedynym wyjściem z tego jest zaprzestanie picia mleka i spożywania nabiału, mięsa, cukru rafin., unikanie jak się tylko da chemii w jedzeniu wiąże się to z tym że w domu gotujemy sami żeby nie szpikować się chemią oraz spapraniem gotowych produktów w sklepie mlekiem i glutenem.

odpowiedz

5
5
~Bob 2013-10-18 (04:44) 1 rok 5 miesięcy 14 dni 18 godzin i 33 minuty temu

Nadwerężyć a nie nadwyrężyć.Jeśli to nie jest literówka to jesteś niedouczonym pismakiem.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi