www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

małe dziecko

Mokry czy suchy? Wszystko, co musisz wiedzieć o kaszlu

Dzieci.pl 2013-10-16 09:37 22 opinii

Kaszel to obok gorączki, bólu brzucha i wysypki najczęstszy objaw, z jakim rodzice zgłaszają swoje dzieci do pediatry. Jednak kaszel kaszlowi nierówny, a doświadczony lekarz po jego rodzaju i okolicznościach, w jakich występuje, potrafi rozpoznać z jaką chorobą ma do czynienia. Czasami przyczyna wcale nie leży po stronie infekcji dróg oddechowych.

Mokry czy suchy? Wszystko, co musisz wiedzieć o kaszlu

Typy kaszlu
Istnieje kilka typów kaszlu. Podstawowy podział dzieli kaszel na ostry i przewlekły. Szczegółowy podział zwraca uwagę na odkrztuszane wydzieliny. Kaszel ostry, jak wskazuje nazwa, przebiega gwałtownie, jest intensywny i wyczerpujący. Najczęstszymi przyczynami jego występowania u dzieci są: wirusowe lub bakteryjne zakażenie dróg oddechowych lub dostanie się do dróg oddechowych ciała obcego. O kaszlu przewlekłym mówimy wtedy, gdy trwa on co najmniej 6 tygodni. Do najczęstszych przyczyn zaliczamy astmę oskrzelową, chorobę refluksową, zespół zatokowo-oskrzelowy oraz tzw. kaszel psychogenny.

Wydzieliny towarzyszące kaszlowi
Kaszel z odkrztuszaniem wydzieliny, nazywany także produktywnym, oskrzelowym lub po prostu mokrym, jest sposobem organizmu na usuwanie nadmiernej ilości zalegającej wydzieliny z dróg oddechowych. U osoby zdrowej ma ona charakter białej lub przezroczystej cieczy o konsystencji żelu, której zadaniem jest unieruchomienie bakterii i cząsteczek trafiających do oskrzeli z każdym oddechem. Uwięzione w gęstej wydzielinie bakterie i cząsteczki są następnie usuwane z dróg oddechowych za pośrednictwem rzęsek, których nieustanny ruch kieruje je w stronę jamy ustnej. Zakażenia układu oddechowego, palenie tytoniu i zanieczyszczenie powietrza powodują, że wydzielina staje się tak gęsta i lepka, że zwęża drogi oddechowe i utrudnia przepływ powietrza. Organizm musi ją usunąć i dlatego pojawia się kaszel produktywny.

Kaszel suchy, inaczej nieproduktywny, jest powodowany podrażnieniem oskrzeli i gardła. Temu rodzajowi kaszlu nie towarzyszy nadmierna produkcja wydzieliny - drogi oddechowe nie są przekrwione - często natomiast stwierdza się uczucie łaskotania w gardle. Suchy kaszel może w miarę postępu choroby, będącej jego przyczyną, może przejść w kaszel wydzieliną. Suchy kaszel bywa bardzo bolesny, ponieważ powtarzające się bezproduktywne kasłanie może powodować ból gardła i nadwyręża mięśnie klatki piersiowej i grzbietu.

• Jeżeli kaszlowi towarzyszy obfita wydzielina, może to oznaczać, że mamy do czynienia z przewlekłym zapaleniem oskrzeli, z obrzękiem płuc, z ropniem płuca, przetoką opłucnowo-oskrzelową lub z mukowiscydozą.

• Jeśli ilość wydzieliny jest niewielka, prawdopodobnie dziecko choruje na astmę oskrzelową, przewlekłe zapalenie oskrzeli, na bakteryjne zapalenie płuc. Kaszel taki towarzyszy także przy stanie zawałowym płuca oraz w stanie przedobrzękowym płuca, a także w stanach nowotworowych oskrzeli.

• Kaszel pozbawiony całkowicie wydzieliny (tzw. kaszel nieproduktywny) może oznaczać śródmiąższowe zapalenie płuc, alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych, ciało obce w oskrzelu, sarkoidozę, a nawet zwłóknienie płuc.

Polub dzieci.pl na Facebooku


Opinie (22)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~Natka 2015-11-08 (19:32) 8 miesięcy 16 dni 8 godzin i 48 minut temu

Ja testuję Fosidal na kaszel i uważam, że jest bardzo skuteczny. Dodatkowo działa przeciwzapalnie więc uderza w przyczynę kaszlu.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~Ina 2016-04-08 (08:17) 3 miesiące 16 dni 20 godzin i 3 minuty temu

Ja tak samo jak Mija podaje dziecku Dicotuss Baby gdy kaszle. Mi poleciła koleżanka zachwalając że jej dziecku szybko pomaga więc się posłuchałam i jestem zadowolona ;)

odpowiedz

0
0
~Mija 2015-11-22 (12:51) 8 miesięcy 2 dni 15 godzin i 29 minut temu

Na kaszel u mojego dziecka sprawdza się Dicotuss Baby. Już pierwszego dnia leczenia widać poprawę i jest bardzo bezpieczny ponieważ zawiera naturalne składniki. Działa na różne rodzaje kaszlu więc nie muszę z dzieckiem za każdym razem chodzić do lekarza przy przeziębieniach aby zweryfikował jaki go męczy.

odpowiedz

0
0
~kinia 2015-09-18 (14:16) 10 miesięcy 6 dni 14 godzin i 4 minuty temu

Ja zawsze miałam problem z odróżnianiem jednego od drugiego, mimo że niejeden artykuł przeczytałam. Wycwaniłam się i podałam dicotuss, który jest na jedno i drugie - podziałało i to najważniejsze.

odpowiedz

0
0
~Karola 2015-05-29 (20:06) 1 rok 1 miesiąc 25 dni 8 godzin i 14 minut temu

Syropy z wyciągiem z bluszczu są skuteczne w kaszlu mokrym. Bratowa ostatnio mi to mówiła i polecała syrop na kaszel DicoTuss. Swoim dzieciom zawsze go podaje.

odpowiedz

0
0
~roki 2015-04-14 (13:54) 1 rok 3 miesiące 10 dni 14 godzin i 26 minut temu

ja jak nie mam pewności co zrobić idę do lekarza i tyle. My Fosidal dostaliśmy na początku choroby i dodatkowo inhalacje z soli fizjologicznej i jak się zaczęło odrywać to dużo oklepywaliśmy plecy. Szybko przeszło i teraz może już jeździć z kolegami na rowerze.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~fonetka 2015-01-29 (14:39) 1 rok 5 miesięcy 25 dni 13 godzin i 41 minut temu

Mnie samej trudno jest czasami zdecydować, czy dziecko ma mokry, czy suchy kaszel. Dlatego wolę skonsultować z lekarzem. Ostatnio jak miał mokry, to nam lekarz przepisał przeciwzapalny i wykrztuśny fosidal i bardzo szybko się z chorobą uporaliśmy. Ale ja to bym nie umiała stwierdzić, na jaki kaszel mam kupić syrop.

odpowiedz

1
0
~mamika 2013-10-20 (11:49) 2 lata 9 miesięcy 4 dni 16 godzin i 31 minut temu

Szkoda że tylko straszycie, zamiast napisać czym się różnią od siebie rodzaje kaszlu - tak, aby każda matka mogła sama sprawdzić, który z nich męczy jej dziecko... Ja czasami mam problem z odróżnieniem i wówczas idę do lekarza. U nas największy problem sprawia kaszel mokry, bo trzeba pobudzić odksztuszanie i zmniejszyć duszności, uczucie opuchnięcia wokół szyi, u naszej córki najlepiej sprawdzają się wówczas syropy wykrztuśne np. bronchosol.

odpowiedz

1
0
~Bzdet 2013-10-18 (08:08) 2 lata 9 miesięcy 6 dni 20 godzin i 12 minut temu

A wiecie ze nawet bez żadnego kaszlu można mieć raka płuc ? I bez żadnych objawów wylew do mózgu ?? Opamiętajcie się poroniona WP.PL bo wam ktoś w końcu taki proces sadowy zrobi ze z dymem pójdziecie !

odpowiedz

2
0
~leon 2013-10-18 (08:01) 2 lata 9 miesięcy 6 dni 20 godzin i 19 minut temu

Widzę że redaktorek to prof.medycyny...Takich bzdur nie czytałem nigdy.Artykuł raczej wystraszy rodziców niż ich doinformuje.Stawianie diagnozy na podstawie paru idiotycznych zdań, skądinąd pasujących dla diagnozy palacza jest bardziej śmieszne niż naturalne.Kaszel równie dobrze może być przyczyną alergii.Kurz,roztocza,pokarmy-Mokry Kaszel. Zbyt suche powietrze w domu może być również przyczyną suchego kaszlu jak również przebywanie w otoczeniu osoby palącej.90% to infekcje wirusowe górnych dróg oddechowych. Powodów może być wiele, ale po co się badać skoro na wp.piszą że to przetoka opłucna,ropień lub nowotwór. Z lenistwa do wiedzy ......

odpowiedz