www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

małe dziecko

Mokry czy suchy? Wszystko, co musisz wiedzieć o kaszlu

Dzieci.pl 2013-10-16 09:37 27 opinii

Kaszel to obok gorączki, bólu brzucha i wysypki najczęstszy objaw, z jakim rodzice zgłaszają swoje dzieci do pediatry. Jednak kaszel kaszlowi nierówny, a doświadczony lekarz po jego rodzaju i okolicznościach, w jakich występuje, potrafi rozpoznać z jaką chorobą ma do czynienia. Czasami przyczyna wcale nie leży po stronie infekcji dróg oddechowych.

Mokry czy suchy? Wszystko, co musisz wiedzieć o kaszlu

Typy kaszlu
Istnieje kilka typów kaszlu. Podstawowy podział dzieli kaszel na ostry i przewlekły. Szczegółowy podział zwraca uwagę na odkrztuszane wydzieliny. Kaszel ostry, jak wskazuje nazwa, przebiega gwałtownie, jest intensywny i wyczerpujący. Najczęstszymi przyczynami jego występowania u dzieci są: wirusowe lub bakteryjne zakażenie dróg oddechowych lub dostanie się do dróg oddechowych ciała obcego. O kaszlu przewlekłym mówimy wtedy, gdy trwa on co najmniej 6 tygodni. Do najczęstszych przyczyn zaliczamy astmę oskrzelową, chorobę refluksową, zespół zatokowo-oskrzelowy oraz tzw. kaszel psychogenny.

Wydzieliny towarzyszące kaszlowi
Kaszel z odkrztuszaniem wydzieliny, nazywany także produktywnym, oskrzelowym lub po prostu mokrym, jest sposobem organizmu na usuwanie nadmiernej ilości zalegającej wydzieliny z dróg oddechowych. U osoby zdrowej ma ona charakter białej lub przezroczystej cieczy o konsystencji żelu, której zadaniem jest unieruchomienie bakterii i cząsteczek trafiających do oskrzeli z każdym oddechem. Uwięzione w gęstej wydzielinie bakterie i cząsteczki są następnie usuwane z dróg oddechowych za pośrednictwem rzęsek, których nieustanny ruch kieruje je w stronę jamy ustnej. Zakażenia układu oddechowego, palenie tytoniu i zanieczyszczenie powietrza powodują, że wydzielina staje się tak gęsta i lepka, że zwęża drogi oddechowe i utrudnia przepływ powietrza. Organizm musi ją usunąć i dlatego pojawia się kaszel produktywny.

Kaszel suchy, inaczej nieproduktywny, jest powodowany podrażnieniem oskrzeli i gardła. Temu rodzajowi kaszlu nie towarzyszy nadmierna produkcja wydzieliny - drogi oddechowe nie są przekrwione - często natomiast stwierdza się uczucie łaskotania w gardle. Suchy kaszel może w miarę postępu choroby, będącej jego przyczyną, może przejść w kaszel wydzieliną. Suchy kaszel bywa bardzo bolesny, ponieważ powtarzające się bezproduktywne kasłanie może powodować ból gardła i nadwyręża mięśnie klatki piersiowej i grzbietu.

• Jeżeli kaszlowi towarzyszy obfita wydzielina, może to oznaczać, że mamy do czynienia z przewlekłym zapaleniem oskrzeli, z obrzękiem płuc, z ropniem płuca, przetoką opłucnowo-oskrzelową lub z mukowiscydozą.

• Jeśli ilość wydzieliny jest niewielka, prawdopodobnie dziecko choruje na astmę oskrzelową, przewlekłe zapalenie oskrzeli, na bakteryjne zapalenie płuc. Kaszel taki towarzyszy także przy stanie zawałowym płuca oraz w stanie przedobrzękowym płuca, a także w stanach nowotworowych oskrzeli.

• Kaszel pozbawiony całkowicie wydzieliny (tzw. kaszel nieproduktywny) może oznaczać śródmiąższowe zapalenie płuc, alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych, ciało obce w oskrzelu, sarkoidozę, a nawet zwłóknienie płuc.

Polub dzieci.pl na Facebooku


Opinie (27)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~nikola 2017-03-23 (11:09) 4 miesiące 3 dni 3 godziny i 21 minut temu

Mój synek przechodził ostatnio zapalenie krtani i takiego kaszlu jak wtedy to jeszcze u niego nie słyszałam przy żadnej infekcji. Taki szczekający, suchy, aż się mały dusił. Syropami niewiele zdziałaliśmy i w końcu lekarz kazał robić nebulizacje benodilem przeciwzapalnym. I po tym już mieliśmy przełom i choroba odpuściła

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~Como 2016-07-26 (12:21) 1 rok 2 godziny i 9 minut temu

Jestem zdania, że jeśli nie wiesz jaki to kaszel to po prostu idź do lekarza. Nie dość, że obejrzy dziecko, sprawdzi gardło, osłucha płuca i oskrzela, zobaczy węzły chłonne i doradzi. Czasami dochodzi do zapalenia oskrzeli lub płuc bez gorączki. Co do syropów na kaszel to akurat ja jestem zwolennikiem Fosidalu. Sprawdził się trzykrotnie i zatrzymał stan zapalny. Nie widzę potrzeby zmiany na inny. Bardziej bym się zastanowiła nad kroplami do nosa na katar...

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
~Natka 2015-11-08 (19:32) 1 rok 8 miesięcy 17 dni 18 godzin i 58 minut temu

Ja testuję Fosidal na kaszel i uważam, że jest bardzo skuteczny. Dodatkowo działa przeciwzapalnie więc uderza w przyczynę kaszlu.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~Ina 2016-04-08 (08:17) 1 rok 3 miesiące 18 dni 6 godzin i 13 minut temu

Ja tak samo jak Mija podaje dziecku Dicotuss Baby gdy kaszle. Mi poleciła koleżanka zachwalając że jej dziecku szybko pomaga więc się posłuchałam i jestem zadowolona ;)

odpowiedz

0
0
~Mija 2015-11-22 (12:51) 1 rok 8 miesięcy 4 dni 1 godzinę i 39 minut temu

Na kaszel u mojego dziecka sprawdza się Dicotuss Baby. Już pierwszego dnia leczenia widać poprawę i jest bardzo bezpieczny ponieważ zawiera naturalne składniki. Działa na różne rodzaje kaszlu więc nie muszę z dzieckiem za każdym razem chodzić do lekarza przy przeziębieniach aby zweryfikował jaki go męczy.

odpowiedz

0
0
~kinia 2015-09-18 (14:16) 1 rok 10 miesięcy 8 dni i 14 minut temu

Ja zawsze miałam problem z odróżnianiem jednego od drugiego, mimo że niejeden artykuł przeczytałam. Wycwaniłam się i podałam dicotuss, który jest na jedno i drugie - podziałało i to najważniejsze.

odpowiedz

0
0
~Karola 2015-05-29 (20:06) 2 lata 1 miesiąc 26 dni 18 godzin i 24 minuty temu

Syropy z wyciągiem z bluszczu są skuteczne w kaszlu mokrym. Bratowa ostatnio mi to mówiła i polecała syrop na kaszel DicoTuss. Swoim dzieciom zawsze go podaje.

odpowiedz

0
0
~roki 2015-04-14 (13:54) 2 lata 3 miesiące 12 dni i 36 minut temu

ja jak nie mam pewności co zrobić idę do lekarza i tyle. My Fosidal dostaliśmy na początku choroby i dodatkowo inhalacje z soli fizjologicznej i jak się zaczęło odrywać to dużo oklepywaliśmy plecy. Szybko przeszło i teraz może już jeździć z kolegami na rowerze.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~fonetka 2015-01-29 (14:39) 2 lata 5 miesięcy 26 dni 23 godziny i 51 minut temu

Mnie samej trudno jest czasami zdecydować, czy dziecko ma mokry, czy suchy kaszel. Dlatego wolę skonsultować z lekarzem. Ostatnio jak miał mokry, to nam lekarz przepisał przeciwzapalny i wykrztuśny fosidal i bardzo szybko się z chorobą uporaliśmy. Ale ja to bym nie umiała stwierdzić, na jaki kaszel mam kupić syrop.

odpowiedz

1
0
~mamika 2013-10-20 (11:49) 3 lata 9 miesięcy 6 dni 2 godziny i 41 minut temu

Szkoda że tylko straszycie, zamiast napisać czym się różnią od siebie rodzaje kaszlu - tak, aby każda matka mogła sama sprawdzić, który z nich męczy jej dziecko... Ja czasami mam problem z odróżnieniem i wówczas idę do lekarza. U nas największy problem sprawia kaszel mokry, bo trzeba pobudzić odksztuszanie i zmniejszyć duszności, uczucie opuchnięcia wokół szyi, u naszej córki najlepiej sprawdzają się wówczas syropy wykrztuśne np. bronchosol.

odpowiedz