www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

małe dziecko

Ospa wietrzna - objawy i leczenie

Dzieci.pl 2012-04-10 14:36 11 opinii

Objawy ospy wietrznej są bardzo charakterystyczne - na całym ciele pojawiają się swędzące krostki. Jest to jedna z najbardziej zakaźnych chorób wieku dziecięcego.

Ospa wietrzna - objawy i leczenie

Przyczyną ospy wietrznej jest wirus VZV (ang. varicella-zoster virus). Człowiek, który nie chorował na ospę (potocznie zwaną też wiatrówką), prawie na pewno po kontakcie z wirusem zapadnie na nią. Choroba rozwija się u 90 proc. dzieci, które miały kontakt z innymi zakażonymi. Śmiało można więc określić ją jako jedną z najbardziej zakaźnych chorób wieku dziecięcego.
Choć poniekąd prawdziwe jest stwierdzenie, że przebycie ospy daje odporność, istnieje pewien wyjątek od tej reguły. Osoba, która już przebyła ospę, może bowiem powtórnie zachorować - ale tym razem na półpasiec (ponieważ choroba wywoływana jest przez ten sam wirus).

VZV rozprzestrzenia się bardzo łatwo z prądami powietrza (stąd w nazwie słowo "wietrzna"), przez bezpośredni kontakt oraz drogą kropelkową. Znajduje się w pęcherzykach, pojawiających się w przebiegu choroby.
Najczęściej chorują dzieci od 5 do 14 roku życia. Zdarzają się jednak zachorowania zarówno wśród młodszych dzieci, jak i wśród osób dorosłych – te zwykle mają dużo cięższy przebieg niż u dzieci. Okres wylęgania trwa od 11 do 21 dni. Chorzy zaczynają zakażać już około 2-3 doby przed pojawieniem się wysypki.

Objawy ospy wietrznej
Typowa ospa wietrzna rozpoczyna się gorączką. Wysypka pojawia się dobę później. Najbardziej charakterystyczne są zmiany skórne. Wysypka jest niesymetryczna. Początek zmian to małe czerwone plamki, przekształcające się w grudki, a następnie pęcherzyki, które z kolei przeobrażają się w krosty, a ostatecznie w strupki. Wysypka rozpoczyna się na tułowiu i rozchodzi się na kończyny, twarz i owłosioną skórę głowy. Strupki odpadają, pozostawiając przebarwienia i czasem blizny. Zmiany mogą występować także na śluzówkach (jama ustna, błona śluzowa narządów płciowych). Choroba może przebiegać z niewielkimi objawami ogólnymi i kilkoma wykwitami, aż do setek wykwitów i bardzo wysokiej gorączki, trwającej kilka dni.

Typowa ospa wietrzna trwa około 7 dni. Obowiązuje izolacja chorych do czasu odpadnięcia strupów.
Najczęstszym powikłaniem ospy wietrznej jest zakażenie ropne skóry, wywołane wtórnym nadkażeniem bakteryjnym. Rzadziej jako powikłanie zdarza się zapalenie płuc oraz zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

JUŻ JESTEŚMY NA FACEBOOKU! DOŁĄCZ DO SPOŁECZNOŚCI SZCZĘŚLIWYCH RODZICÓW!


Opinie (11)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~Elwira 2016-06-03 (17:09) 1 rok 4 miesiące 14 dni 14 godzin i 24 minuty temu

BIEDNE DZIECKO ważne żeby bylo zdrowe !

odpowiedz

0
0
~Wika 2016-04-11 (08:35) 1 rok 6 miesięcy 6 dni 22 godziny i 58 minut temu

W zeszłym roku syn 8 lat przyniósł ze szkoły przed samymi św Bożego Narodzenia przeszedł łagodnie, córka miała 6 m-c po 2 tyg zachorowała akurat w Nowy Rok była cała w wysypce i powiedz takiemu dziecku żeby się nie drapało zostały paskudne blizny i na koniec dopadło jeszcze mnie półpasiec ból na wolnych żebrach niemiłosierny ani kichac ani wdechu pełnego wziąść bo ból obyło się bez wysypki która pojawiła się dopiero po pół roku i została paskudna blizna

odpowiedz

0
0
~EWA 2014-08-26 (14:00) 3 lata 1 miesiąc 21 dni 17 godzin i 33 minuty temu

MAM 39 lat i nigdy nie chorowałam na ospę,starszy syn ją miał kiedy ja byłam w 5 miesiącu ciąży z młodszym synem nikt się nie zaraził,młodszy zaraził się dopiero w zerówce i też się nie zaraziłam,więc chyba jestem wyjątkiem od reguły,teściowa miała półpasiec i też się nie zaraziłam

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

3
0
~Klara 2014-08-27 (11:42) 3 lata 1 miesiąc 20 dni 19 godzin i 51 minut temu

Moje dzieci (syn 7, córka 9) miały ospę w ubiegłym roku. Trzy tygodnie siedziały w domu. Najgorsze było to ich ciągłe drapanie. Porobiły im się strupy które strasznie je swędziały. Pomocny okazał się krem z ziół szwedzkich. Po posmarowaniu nim strupów swędzenie przechodziło. Pilnowałam żeby posmarować je jak tylko zaczynały się drapać. Na szczęście nie mają teraz żadnych blizn i dołków. Pełen sukces.

odpowiedz

24
4
~wrrrr 2013-07-04 (00:24) 4 lata 3 miesiące 14 dni 7 godzin i 9 minut temu

Zachorowałam na ospę gdy miałam 21 lat strasznie to przechodziłam to był koszmar, kilka dni później zachorowała moja starsza siostra. Ona tak samo jak ja cierpiała ,żałuję że w dzieciństwie nie miałam ospy wolałabym tego nie pamiętać, niestety ślady mi pozostały na ciele zwłaszcza jedno widoczne wgłębienie na czole na samym środeczku wyglądam jakby mi ktoś strzelił z wiatrówki :D .

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

11
1
~były chory 2013-06-25 (10:20) 4 lata 3 miesiące 22 dni 21 godzin i 13 minut temu

zapomnieliście napisać, że wysypka /brązowe strupki/ swędzą "jak diabli" Miałem ich na sobie naprawdę bardzo dużo i z 90 % zdrapałem. Na twarzy niestety też i do dziś mam "dziby" po przebytej wietrznej ospie. Ale ogólnie - da się przeżyć.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

2
4
~- 2014-05-11 (06:09) 3 lata 5 miesięcy 7 dni 1 godzinę i 24 minuty temu

Jezu, kiedy to się skończy? Już trzeci dzień a czuję jakby to trwało wiecznie. Raz swędzi raz boli raz piecze - jakby skóra była poparzona. Nie drapię, choć czuję lęk, że zostanę oszpecona do końca życia.

odpowiedz