www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

małe dziecko

Padaczka - najczęstsza choroba neurologiczna u dzieci

Dzieci.pl 2014-02-17 10:08 5 opinii

Padaczka jest najczęstszą chorobą neurologiczną u dzieci – występuje u 4 proc. z nich. Optymistyczne jest to, że w dwóch trzecich przypadków można ją bardzo skutecznie leczyć.

Padaczka - najczęstsza choroba neurologiczna u dzieci

Prof. Barbara Steinborn, kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Wieku Rozwojowego UMP przypomniała w rozmowie z PAP, że padaczka jest bardziej rozpowszechniona wśród dzieci niż w populacji ogólnej, w której występuje z częstością 1 proc. (w Polsce padaczkę ma ok. 400 tys. osób). Większość jej przypadków – około dwie trzecie – jest diagnozowana u osób przed ukończeniem 16. roku życia.

- Padaczka to bardzo zróżnicowana choroba, a w zasadzie zespół chorobowy, w którym w sposób nawrotowy i z różną częstością występują napady padaczkowe. Są one skutkiem nieprawidłowej czynności bioelektrycznej mózgu - wyjaśnia specjalistka.

Prof. Steinborn zaznacza, że choć w społeczeństwie napady padaczkowe kojarzą się przeważnie z uogólnionymi drgawkami ciała, to w rzeczywistości mogą mieć bardzo zróżnicowany charakter. Mogą to być np. zaburzenia emocji, doznań czuciowych (drętwienie, zaburzenia wzroku, słuchu, smaku i węchu), ale też krótkie „wyłączenie” świadomości, mogą przebiegać z utratą przytomności lub bez. Epileptolodzy rozróżniają nawet 40 różnych rodzajów napadów.

- Na tym etapie rozwoju medycyny w około 50 proc. przypadków nie potrafimy podać przyczyn rozwoju padaczki. Wiemy, że w ok. 30 proc. są to uszkodzenia układu nerwowego, które mogą wynikać z wad rozwojowych mózgu, przebytych stanów zapalnych, infekcji lub uszkodzenia okołoporodowego mózgu, tzw. encefalopatii niedotlenieniowo-niedokrwiennej. W ok. 25 proc. przypadków padaczka ma uwarunkowania genetyczne - wymienia prof. Steinborn.

Do genetycznie uwarunkowanych padaczek zalicza się np. padaczkę dziecięcą z napadami nieświadomości, która ujawnia się u dzieci w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym.

- Objawia się tym, że dziecko się zamyśla, "zagapia", czasem na kilka sekund. Nie umiemy tego przerwać. W tego rodzaju padaczce nie ma właściwie innych napadów, jednak w zapisie czynności elektrycznej mózgu (EEG) widoczne są zmiany - tłumaczy specjalistka i dodaje, że te padaczki można bardzo skutecznie leczyć. Nie pozostawiają one defektów w postaci upośledzenia funkcji poznawczych u dzieci. Dzieci z nich po prostu wyrastają.

Polub dzieci.pl na Facebooku


Opinie (5)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~gość 2014-02-19 (09:02) 3 lata 8 miesięcy 30 dni 19 godzin i 17 minut temu

Mój syn 7,5l ma zdiagnozowaną padaczkę. Utrata świadomości,oczy wpatrzone i nieruchome,do tego zasinienie ust w trakcie ataku i bardzo szybkie przelykanie.Potem wszystko wraca do normy.Dopiero na badaniu EEG w trakcie snu były wyłapane napady.Przyjmuje leki i póki co jest ok.Mam nadzieję,ze z tego wyrośnie ale też cieszę się,że dobrze nas zdiagnozowano i mogę mu pomóc. Widok nawet takiego ataku był dla mnie przerażający i ten brak świadomości ok minuty.Jednak jestem dobrej myśli.

odpowiedz

2
0
~Ika 2014-02-17 (19:22) 3 lata 9 miesięcy 1 dzień 8 godzin i 57 minut temu

Mozna je leczyc, czy sie z nich wyrasta???

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

8
0
~znawca 2014-02-17 (19:22) 3 lata 9 miesięcy 1 dzień 8 godzin i 57 minut temu

NIe wierze w wiekszość tych waszych chorób, farmaceutyka to zwykłe żerowanie ogłupianie i okradanie dających się ogłupic ludzi. Nie wierze lekarzom.. Mafia taka sama jak Kościół POZDRO DLA ZDROWO MYŚLĄCYCH :)

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź