www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

małe dziecko

Pierwsze buty dla dziecka - jak je wybrać?

Dzieci.pl 2013-04-17 14:13 20 opinii

Kupno pierwszych butów dla dziecka nie jest jedynie kwestią estetyczną. To przede wszystkim inwestycja w zdrowie i prawidłową postawę dziecka. Źle dobrane lub używane buty koślawią stopy i powodują wady postawy.

Pierwsze buty dla dziecka - jak je wybrać?

W sklepach jest obecnie mnóstwo modeli i wzorów bucików dla najmłodszych. Nie zawsze wysoka cena oznacza wysoką jakość – zdarza się, że za nieduże pieniądze można kupić całkiem dobre buciki dla malucha. Aby pomóc rodzicom dobrać właściwe obuwie dla dziecka uczącego się chodzić, przedstawiamy kilka zasad, którymi należy się kierować.

Buty dla początkującego
Gdy dziecko uczy się chodzić, najlepiej jest, gdy może trenować boso lub w skarpetkach antypoślizgowych. Dzięki temu mięśnie nóg są niczym nieskrępowane, stopy uczą się jak pracować, aby utrzymać równowagę. Jeśli jednak dziecko zaczyna dreptać poza domem, buciki są już konieczne. Podstawowa zasada przy zakupie jest taka, aby obuwie stopie nie szkodziło, lecz wspierało ją w naturalnym funkcjonowaniu, a zatem stabilizowało, nie ograniczając jej naturalnych ruchów.

Buty dla dzieci uczących się chodzić powinny być zatem pełne (nie mogą to być sandałki składające się z kilku paseczków), najlepiej wiązane z przodu lub zapinane na plastry. Powinny sięgać nieco powyżej kostki, aby lekko ją podtrzymywać i jednocześnie utrzymywać na właściwym miejscu pietę. Muszą mieć elastyczną podeszwę, nie mogą się ślizgać (podeszwa powinna być z miękkiej gumy lub tworzywa do niej podobnego).

Buty dla dziecka nie mogą mieć wąskich nosków – nawet jeśli są przeznaczone dla dziewczynki. Dziecko musi móc swobodnie poruszać palcami. Niewskazane są także obcasiki i wkładki ortopedyczne (chyba, że zapisze je lekarz).

Gdy dziecko podrośnie
Dziecku, które wyćwiczyło się w chodzeniu i w pionie porusza się pewnie, możemy już kupić niskie półbuty lub sandały, powinny one jednak nadal usztywniać piętę, tak aby nie poruszała się na boki. Trzymanie jej we właściwym położeniu wymusza prawidłowe ustawienie całej stopy. Dobrze dobrane zapiętki zapobiegają szpotawości czy koślawości stóp. Dziecięce buciki powinny również pewnie obejmować stopę w okolicy śródstopia, ale tak, aby nie uciskały grzbietu stopy. Dlatego najlepsze są buty sznurowane lub z przylepcami (zawsze przynajmniej dwoma lub trzema) dającymi możliwość regulowania szerokości buta. należy zwracać uwagę, by podeszwa była elastyczna. Buty dziecięce powinny także mieć cholewkę sięgającą nieco powyżej kostki. Stabilizuje ona wówczas staw skokowy, nie obciera ani nie uciska.

Jak dopasować buty?
Ważne jest także, aby buciki nie były zbyt ciężkie, ale dopasowane do rozmiaru dziecka – zdarza się bowiem, że kupujemy dziecku buty „na wyrost”, żeby dłużej w nich pochodziło. Efekt jest taki, że maluch zaczyna koślawić stopy, a gdy w końcu rozmiar jest dobry – buty są już powykrzywiane. Jak sprawdzić, kiedy obuwie jest idealnie dopasowane do rozmiaru stopy? Gdy dziecko włoży but, prosimy je, aby dosunęło stopę maksymalnie do przodu. Za piętą powinno pozostać tyle miejsca, aby rodzic swobodnie mógł tam włożyć palec. Jeśli się nie da tego zrobić, to znaczy, że buty są za ciasne. Mierząc buty, zwróćmy uwagę, czy górna część cholewy nie uciska skóry dziecka nad kostką (dzieci często mają pulchne nóżki w tym miejscu). To może powodować otarcia i ból, które sprawią, że maluch zniechęci się do chodzenia.

I jeszcze jedna ważna informacja - choć rodziców często kusi, aby wykorzystywać pozornie niezniszczone buty używane wcześniej przez inne dzieci (po starszym rodzeństwie czy kuzynostwie), powinni unikać tego rozwiązania. Buty dostosowują się bowiem kształtem do nóg noszącego, wkładka się wygniata, a zapiętek wykrzywia. Jeśli więc dajemy dziecku buty używane (zwłaszcza w pierwszych trzech latach życia), narażamy je na to, że przejmie wady poprzedniego właściciela. To co rodzice oszczędzili na obuwiu, wydadzą w konsekwencji na leczenie wad stóp lub postawy.

Warto wiedzieć
Stopa dziecka w pierwszym okresie życia rośnie około pół numeru na 3 miesiące, co oznacza, że co 3-4 miesiące a najrzadziej co pół roku powinniśmy zmieniać mu buciki. Po 3 roku życia ten wzrost się nieco spowalnia, wówczas buty można kupować co 6-8 miesięcy.

Anna Maria Jasieńska/kgm/dzieci.pl

Polub dzieci.pl na Facebooku


Opinie (20)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~wisienka1109 2016-07-23 (16:47) 7 miesięcy 4 dni i 3 minuty temu

Teraz i ja zamówiłam w Ryłko buciki bo sporo dobrych opinii jest na necie. Zobaczymy jakie przyjdą :)

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
~Agata 2016-07-19 (18:31) 7 miesięcy 7 dni 22 godziny i 19 minut temu

Nie moga tez być zbyt ciężkie i nie kupujcie dzieciakom większych butów, bo im się przecież nie wygodnie w takich poruszać. Ja Ryłko lubię, kupuje tam i dzieciakom buty i sobie. Są fajne, lekkie, wygodne.

odpowiedz

0
0
~Magda 2016-07-18 (18:06) 7 miesięcy 8 dni 22 godziny i 44 minuty temu

Muszą mieć elastyczną podeszwę, nie mogą się ślizgać (podeszwa powinna być z miękkiej gumy lub tworzywa do niej podobnego). W Ryłko buty mają spody wykonane z termokauczuku z protektorem, dzięki czemu nie traci właściwości elastycznych.m

odpowiedz

0
0
~Martynka 2016-07-17 (10:22) 7 miesięcy 10 dni 6 godzin i 28 minut temu

Ja zdecydowałam się na skórzane buciki. Chciałam, żeby ładnie przylegały do stópki i z nią współpracowały

odpowiedz

1
0
~Magda 2016-05-19 (06:39) 9 miesięcy 8 dni 10 godzin i 11 minut temu

Ja kupuje buty dla moich dzieci w Ryłko zawsze dobrze dopasowane, na elastycznej fajnie pracującej podeszwie, nigdy problemów - zero otarć, odcisków itp. A przy okazji są bardzo ładne te buty!

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

0
0
~Jagoda 2015-08-20 (10:19) 1 rok 6 miesięcy 7 dni 6 godzin i 31 minut temu

Muszę wam powiedzieć, że ogólnie jestem rozczarowana typowymi sieciówkami. Z wyglądu ładne buciki, a w praktyce psujące się szmelce. Wolę sklep Krasnal, z którego korzystam już od jakiegoś czasu.

odpowiedz

1
0
~gimmie 2014-09-14 (21:03) 2 lata 5 miesięcy 12 dni 19 godzin i 47 minut temu

racja z tym, że tak jak ciuszki można od rodziny brać, tak z butami lepiej dać sobie spokoj :) u nas sprawdzał się Kornecki, u młodszego i starszego synka, dawał radę :)

odpowiedz

2
0
~aaa 2014-07-30 (22:43) 2 lata 6 miesięcy 27 dni 18 godzin i 7 minut temu

"Gdy dziecko włoży but, prosimy je, aby dosunęło stopę maksymalnie do przodu." Bezcenna rada dla niemowlaka :-)

odpowiedz

2
1
~petronella 2014-05-09 (16:39) 2 lata 9 miesięcy 18 dni i 11 minut temu

buty to jedno a na przykład czemu nie napisano o Dobrym Krześle przecież ono także dba o sylwetkę naszego dziecka ???co do skarpetek antyypoślizgowych ochrzaniła nasz ortopeda dziecięce że w ogóle je kupujemy kazała mojemu młodemu chodzić po domu w sandałkach żeby stopa ćwiczyła i tyle

odpowiedz

3
0
~edytka 2014-01-04 (14:28) 3 lata 1 miesiąc 23 dni 2 godziny i 22 minuty temu

Artykuł zawiera kilka nieprawdziwych stwierdzeń. Np. polecanie skarpetek antypoślizgowych dla dzieci stawiających pierwsze kroki. To nie do końca słuszne podejście, bo skarpetki opinają stopę, dodatkowo powodując nadmierne pocenie, no i skarpetki przeważnie się przemieszczają. Dużo lepszym rozwiązaniem są skórzane paputki typu Bobux czy Robeez. Druga kwestia to: "Buty dla dzieci uczących się chodzić powinny być zatem pełne (nie sandałki).... Powinny sięgać nieco powyżej kostki". To również nie prawda, czemu nie miałaby to być sandałki, jeżeli są dobrze dopasowane i dobrze trzymają śródstopie. No i po co ca kostkę - po co usztywniać stopę? Buty powinny jak najmniej ograniczać stopę!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź