www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

małe dziecko

Promieniowanie UV – podstępne zagrożenie dla dziecięcej skóry

Artykuł sponsorowany 2017-07-21 13:18 1 opinii

Przed nami kolejne słoneczne lato, które w dodatku dla wielu polskich rodzin oznacza wakacje w ciepłych krajach. Najmłodsi wraz z rodzicami będą spędzać wiele godzin na plaży, w parku i na podwórkowych zabawach z rówieśnikami. Dowiedz się, czym grozi nadmierna ekspozycja skóry na promieniowanie UV i w jaki sposób chronić dziecko przed jego niebezpiecznymi skutkami.

Promieniowanie UV – podstępne zagrożenie dla dziecięcej skóry

Słoneczne dzieciństwo

W epoce internetu, konsol do gier, smartfonów i tabletów doceniamy fakt, że nasze pociechy, szczególnie w ciepłe, słoneczne dni, wciąż lubią zabawę na świeżym powietrzu. W końcu uganianie się za piłką po boisku jest zdrowsze od wirtualnych meczów toczonych przy pomocy pada. Kąpiel na strzeżonej plaży jest znacznie przyjemniejsza niż zajęcia na basenie.

Promienie słoneczne, a konkretnie promieniowanie UV, jest niezbędne do syntezy witaminy D w naszym organizmie. Jej niedobór jest szczególnie groźny dla najmłodszych, ponieważ witamina D ma duży wpływ na układ kostny. Jej niedobory w okresie wzrostu mogą powodować rozwój krzywicy lub utratę masy kostnej. Ponadto witamina D wywiera bezpośredni wpływ na działanie układu nerwowego, mięśniowego, odpornościowego. Ma również właściwości przeciwnowotworowe.

(fot. Inne)

Zagrożenia wynikające z nadmiernej ekspozycji dziecięcej skóry na słońce

Mając na uwadze dobro naszej pociechy – korzystny wpływ witaminy D na odpowiedni rozwój oraz radość płynącą z beztroskiej zabawy na świeżym powietrzu – łatwo zbagatelizować zagrożenia płynące z nadmiernej ekspozycji dziecięcej skóry na promieniowanie UV. Półgodzinny spacer pozwala wyprodukować naszemu organizmowi adekwatną do potrzeb biologicznych ilość witaminy D. Natomiast długie przebywanie na słońcu bez odpowiedniego zabezpieczenia skóry jest niezwykle ryzykowne.

W umiarkowanym polskim klimacie zwykliśmy utożsamiać opaleniznę ze zdrowiem i dobrą kondycją. W istocie proces melanogenezy odpowiedzialny za zmianę koloru skóry pod wpływem słońca to reakcja obronna naszego organizmu. Melanina, czyli ciemny barwnik skóry, posiada zdolność do absorbowania i rozpraszania promieniowania UV, dzięki czemu chroni komórki przed jego niekorzystnym działaniem.

Nadmierna ekspozycja dziecięcej skóry na promieniowanie UV prowadzi do powstawania rumienia, oparzeń słonecznych, a nawet udaru cieplnego. Są to jedne z pierwszych (bo dające o sobie znać po kilku godzinach) skutki zbyt długiego przebywania na słońcu. Do kolejnych zaliczamy między innymi stany zapalne wywołane reakcją immunologiczną, immunosupresję, piegi posłoneczne, fotostarzenie oraz trwałe przebarwienia skóry. Najgroźniejsze konsekwencje nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne to rozwój nowotworów skóry, między innymi czerniaka. Ryzyko ich wystąpienia rośnie proporcjonalnie do czasu ekspozycji, a oparzenia słoneczne w dzieciństwie są jednym z najważniejszych czynników predysponujących do rozwoju czerniaka.

Przebywanie na słońcu bezpieczne dla dziecięcej skóry

Czy ze względu na powyższe zagrożenia dzieci muszą być skazane na spędzanie słonecznych, letnich dni w czterech ścianach mieszkania? Wręcz przeciwnie – przyszły topowy piłkarz powinien doskonalić umiejętności na boisku, a dziewczynka może relaksować się w towarzystwie mamy lub koleżanek w parku. Szkodliwe dla dziecięcej skóry skutki promieniowania UVA i UVB możemy znacznie zredukować między innymi dzięki zastosowaniu kosmetyków z filtrem przeciwsłonecznym. Latem wartość SPF (czyli wskaźnika ochrony przeciwsłonecznej) w stosowanych kremach powinna wynosić przynajmniej 30. W trakcie dłuższego wypoczynku na otwartej przestrzeni wskazany jest nawet SPF 50. Aplikacja filtru powinna zostać powtórzona po każdej kąpieli lub wysiłku powodującym pocenie oraz przynajmniej raz w ciągu 3 godzin.

We właściwej ochronie dziecięcej skóry najważniejszy jest zdrowy rozsądek. Warto korzystać z zacienionych miejsc i zależnie od formy odpoczynku chronić się przed promieniowaniem pod drzewem lub np. pod parasolem. Nie można zapominać także o tym, by dziecko miało okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV, nakrycie głowy zasłaniające najlepiej również kark oraz nosiło ubrania, które ochronią delikatną skórę. Ekspozycji na promieniowanie UVA i UVB należy w ten sposób unikać szczególnie w czasie jego największego natężenia, czyli od godziny 11 do 16. W przypadku nieco starszych dzieci, bawiących się na słońcu samotnie lub w gronie rówieśników, ważne jest uświadomienie ich o wspomnianych zagrożeniach. Prezent w formie okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV i modnego nakrycia głowy z daszkiem osłaniającym twarz może być atrakcyjną nagrodą za uszanowanie wskazówek rodzica.

Zadanie finansowane ze środków Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020.

(fot. Inne)

Polub dzieci.pl na Facebooku

Podziel się

oceń
tak 1 100%
nie 0 0%

Opinie (1)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~Ania 2017-08-25 (21:33) 2 miesiące 22 dni 22 godziny i 53 minuty temu

Bardzo ciekawe tylko co z Octocrylene zawartym w kremach z filtrami?:(

odpowiedz