www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

małe dziecko

Rozwój seksualny dziecka - co powinno niepokoić?

dzieci.pl 2011-03-24 14:03 14 opinii

Seksualność dziecka jest tematem niechętnie podejmowanym przez rodziców.

Rozwój seksualny dziecka - co powinno niepokoić?

Gdyby tylko mogli, w ogóle uśpiliby w sobie świadomość, że ich dziecko ma genitalia, którymi się – o zgrozo, interesuje. Tymczasem warto wiedzieć, w jaki sposób seksualność budzi się w człowieku i jakie zachowania z nią związane są normalne, a które powinny niepokoić. Pora przełamać tabu i porozmawiać o tym, co jest tak naprawdę nieodłącznym elementem rozwoju każdego dziecka.

Zygmunt Freud, austriacki neurolog i psychiatra, twórca psychoanalizy, podzielił rozwój seksualny człowieka na pięć faz - oralną, analną, falliczną, okres latencji i fazę genitalną.

Faza oralna obejmuje okres niemowlęctwa, w którym to dziecko odczuwa przyjemność dzięki drażnieniu języka i gardła podczas karmienia butelką lub piersią. Pod koniec tej fazy zaczyna aktywną relację z obiektem – zazwyczaj następuje to podczas ząbkowania.

W fazie analnej, która występuje między 1. a 3. rokiem życia, satysfakcjonujące staje się kontrolowanie procesu wydania. Freud twierdził, że nadmierny trening czystości w tym okresie (czyli przesadna troska rodziców o czystość oraz stosowanie kar za defekację w nieodpowiedniej porze) jest ściśle związany z rozwojem sztywności charakteru, rygoryzmu, pedanterią oraz oziębłością seksualną w życiu dorosłym.

Między trzecim a piątym rokiem życia, dziecko wchodzi w fazę falliczną, w której to zaczyna interesować się zewnętrznymi narządami płciowymi – chłopiec penisem, a dziewczynka łechtaczką.

- Rozwój seksualny dziecka w wieku przedszkolnym wiąże się z zaspokajaniem naturalnej ciekawości w tym obszarze i zauważania różnic między płciami, zarówno związanych z różnym wyglądem i budową fizyczną przedstawicieli różnych płci, jak też w zakresie ról społecznych i modelu rodziny. Związek rodzinny jest zazwyczaj kluczowym miejscem w procesie rozmnażania się człowieka – to tu powstaje człowiek, tu się rozwija i kształtuje – komentuje Radosław Jerzy Utnik, seksuolog.

Poza tym, że dziecko może dotykać miejsc intymnych, a nawet bawić się nimi podczas kąpieli, na tym etapie rozwoju następuje chęć zaspokojenia ciekawości również w obecności rówieśników. Stąd bierze się zabawa w „doktora”, która pozwala dzieciom poznawać różnice płci.

Dziewczynki mogą nawet próbować siusiać na stojąco. W wieku trzech lat dziecko zaczyna żądać intymności podczas korzystania z toalety.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ O ZDROWIU I WYCHOWANIU DZIECKA:

Moje dziecko nie pozwala mi spać z mężem!

Seksualność dziecka


Opinie (14)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~alexs27 2013-03-18 (10:27) 4 lata 7 miesięcy 4 dni 5 godzin i 20 minut temu

witam wszystkich bardzo serdecznie ,mam pytanie do was, mam syna w wieku 6 lat chodzi do przedszkola w jego grupie jest dziewczynka ,ktora caly czas probuje totykac jego penisa ,a w ostatnim tygodniu zrobila cos karygodnego ,wymusila na nim aby jej dal penisa do buzi to zostanie jego kolezanka , moj syn niechcial sie zgodzic ale po dlugich jej na mowach zrobil to,bo niestety ma lekki problem z zaprzyjaznianiem sie z dziecmi ,ponoc to normalne w tym wieku ,ze dzieci niepotrafia sie zdecydowac z kim chca sie kolegowac ,ale wracajac do tego co sie stalo ,ta dziewczynka namowila na to jeszcze inne dziecko ,ktore tez niechcialo tego ,moje pytanie to czy to jest normalne ,ze dziewczynka w wieku 6 lat robi takie zeczy ,moze ktos mi odpowie ,bo moje przedzszkole twierdzi , ze to normalna ciekawosc seksualan i mam sie niemartwic ,tylko ze mnie to nie daje spokoju mam dylemat ze zgloszeniem tego anonimowo do instytucji ktora sie zajmuje takimi rzeczami ,moze mi ktos poradzi co robic ,pozdrawiam ,i czekam na jakies podpowiedzi

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
1
~siria 2011-03-27 (20:41) 6 lat 6 miesięcy 24 dni 19 godzin i 6 minut temu

mojego syna
nagabują,wydzwaniają i wypisują sms laski a on woli książki,nie wiem czy się niepokoić czy cieszyć,uczy się a dziewczynę mówi na studiach pozna ale takie teraz są dziewczyny,mam dystans,zero niepokoju.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
~zmora 2013-01-19 (12:17) 4 lata 9 miesięcy 3 dni 3 godziny i 30 minut temu

Ale bzdury!! Co to ma być????

odpowiedz

1
0
~Cube 2011-03-24 (16:39) 6 lat 6 miesięcy 27 dni 23 godziny i 8 minut temu

Komu ten artykul służy?
Artykuł sponsorowany. Przez kogo - wiadomo.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

2
0
~ToT 2011-03-28 (08:45) 6 lat 6 miesięcy 24 dni 7 godzin i 2 minuty temu

Do jasnej.... .Od tysięcy lat "władza" nie interesowała się rozwojem seksualnym dzieci i obywateli i jakoś każdy wiedział gdzie ma trafić i co robić. Gdy zaczeli za to zabierać się "specjaliści" NAGLE zaczęły się problemy.

odpowiedz

4
0
~poi 2011-03-27 (11:54) 6 lat 6 miesięcy 25 dni 3 godziny i 53 minuty temu

tytuł przyciaga uwage
nic odkrywczego.W tytule stoi co powinno niepokoic, a pozniej opisano rozwoj seksualny dziecka .Okazuje sie ,ze normalny rozwoj jest niepokojacy

odpowiedz

1
0
~bozka53 2011-03-27 (08:35) 6 lat 6 miesięcy 25 dni 7 godzin i 12 minut temu

i nic madrego
Nie znalazłam w tym artykule nic nadzwyczajnego,żadnego nowego odkrycia..

odpowiedz

1
0
~leon 2011-03-26 (23:35) 6 lat 6 miesięcy 25 dni 16 godzin i 12 minut temu

najgorszy serwis
same katastrofy i tragedie skończą ka "skandale"

odpowiedz