www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

małe dziecko

Logo dostawcy

Świadomość pochodzenia – podstawowa potrzeba dziecka

testDNA 2017-04-02 21:09 0 opinii

Pewność co do ojcostwa i świadomość własnego pochodzenia zapewnia każdemu człowiekowi poczucie bezpieczeństwa i spokoju. Umożliwia więc dziecku prawidłowy rozwój i minimalizuje pojawienie się problemów emocjonalnych. Warto zapewnić mu więc możliwość poznania obojga rodziców i poznania historii jego pochodzenia.

Dziecko gnębione
Dziecko gnębione

Dziecko powinno znać zarówno mamę, jak i tatę

Tylko wtedy będzie miało pełną świadomość swojego pochodzenia. Jeśli żyje w niepewności co do ojcostwa – związanej z „brakiem taty” lub wątpliwościami, które pojawiły są między partnerami – potrzeba ta jest zaburzona. Warto pamiętać, że jeśli w związku pojawiają się jakiekolwiek podejrzenia co do tego, kto jest ojcem dziecka, maluch na pewno je wyczuje.

Wykonanie w takim przypadku testu na ojcostwo jest więc korzystne dla całej rodziny.

Zdarzają się również sytuacje, w których kobieta nie chce poznać biologicznego ojca dziecka lub gdy uniemożliwia dziecku spotkanie z nim. Dobrze zdawać sobie sprawę, że dziecko ma prawo poznać biologicznego ojca, a relacje z obojgiem rodziców (emocjonalne, uczuciowe) to podstawa prawidłowego rozwoju. Warto jednak pamiętać, że każdy przypadek jest inny. W razie jakichkolwiek wątpliwości dobrze skorzystać z pomocy psychologa.

Brak świadomości pochodzenia – problemy w dzieciństwie i dorosłym życiu

Dziecko wychowujące się bez pewności co do swoich biologicznych rodziców psychologowie porównują do drzewa, którego korzenie nie są wystarczająco silne. Jeśli korzenie – czyli w przypadku dziecka podstawy, na których bazuje jego tożsamość – są słabe, pojawiają się kłopoty ze wzrostem i rozwojem. Brak poczucia bezpieczeństwa, wewnętrzny chaos, bałagan w świecie przeżyć, rozchwianie emocjonalne – to wszystko towarzyszy dziecku, którego świadomość pochodzenia jest zaburzona.

Kształtowanie własnej tożsamości i identyfikacja własnego „ja” to proces złożony, który rozpoczyna się już w okresie niemowlęcym. To wtedy „więzy krwi” umożliwiają maluchowi identyfikację z matką i ojcem, co jest niezwykle ważne dla dalszego rozwoju jego struktury osobowości. Dziecko, które nie wie, kim tak naprawdę jest i z kim może się identyfikować może mieć problemy nie tylko w dzieciństwie, ale i w dorosłym życiu. Mogą pojawić się u niego zaburzenia osobowości (np. psychozy), nieuzasadnione poczucie winy czy lęk.
Pewność co do ojcostwa – ważna również dla mężczyzny i kobiety

Brak pewności co do ojcostwa w wielu przypadkach uniemożliwia „przeobrażenie się mężczyzny w ojca”. Z tego powodu może mieć on problem z rozwojem instynktu ojcowskiego, budową więzi z dzieckiem, opiekuńczością i troskliwością. Między niepewnym ojcem a dzieckiem nie tworzy się odpowiednia relacja, brakuje poczucia bezpieczeństwa i stabilizacji. Maluch może więc czuć się odrzucony, niekochany, samotny. Pewność co do ojcostwa to również dla kobiety niezwykle ważny czynnik, który pomaga nie tylko żyć w atmosferze bezpieczeństwa i miłości, ale i wychowywać dziecko na człowieka szczęśliwego i pewnego siebie.

Agnieszka Łapajska, testDNA.pl, www.testdna.pl

Polub dzieci.pl na Facebooku


Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!