www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

małe dziecko

Szkarlatyny szukaj na języku

Inspirander 2010-01-07 11:29 0 opinii

To choroba przede wszystkim wieku dziecięcego.

Szkarlatyny szukaj na języku

Nazywana jest także płonicą. 90% zachorowań dotyka dzieci przed ukończeniem 15 roku życia. Niemowlęta chorują na szczęście rzadziej, dzięki odporności przekazywanej przez matkę.

Zakażenie i pierwsze objawy

Chorobą można zarazić się dość łatwo, ponieważ paciorkowce, które są przyczyną szkarlatyny, rozprzestrzeniają się drogą kropelkową podczas kaszlu czy kichnięcia, a także za pośrednictwem zakażonych przedmiotów (bielizna, pościel, ubranie), produktów spożywczych (zwłaszcza mleko), a nawet kurzu domowego. Pierwotny źródłem zakażenia jest zawsze człowiek - osoba chora na zakażenie paciorkowcowe lub nosiciel bakterii.

Okres wylęgania choroby wynosi 2–5 dni. A sama choroba zaczyna się niespodziewanie. Dziecko nagle zaczyna wymiotować lub ma odruchy wymiotne, a także pokłada się i traci apetyt. Pierwszym podejrzeniem rodziców jest zatrucie pokarmowe i dopiero wysypka na skórze powoduje, że wybierają się z dzieckiem do lekarza.

Malinowy język i wysypka

Najbardziej charakterystyczny dla płonicy jest wygląd języka. W pierwszej fazie choroby pokrywa się nalotem, który powoli ustępuje od koniuszka i brzegów. Język staje się "malinowy", z ostro wystającymi brodawkami. Wówczas też jest bardzo wrażliwy na kwas i ciepło, dlatego dzieci nie chcą jeść niektórych potraw, bo sprawia im to ból. Jednocześnie, sam początek choroby przynosi gorączkę i żywoczerwoną, drobnoplamistą wysypkę. Plamki są dość charakterystyczne, ponieważ po naciśnięciu palcem bledną. Wysypka szybko pokrywa całe ciało, a jej nasilenie można zaobserwować na rozgrzanych częściach ciała (pośladki, brzuch). W zgięciach łokciowych i pachwinach pojawiają się ciemnoczerwone linie przekrwienia, często z wybroczynami.

Wysypka ustępuje zazwyczaj po kilku dniach, zdarza się również, że mniej obfita ustępuje po kilku godzinach w ogóle niezauważona. Skóra staje się wówczas szorstka, a po kilkunastu dniach naskórek zaczyna się łuszczyć i pokrywają go delikatne drobne łuski na twarzy i tułowiu, a na dłoniach i stopach większe płaty.

Antybiotyki i dobra opieka

Najważniejszą rzeczą w czasie choroby jest właściwa pielęgnacja dziecka. Musi ono dostawać dużo płynów do picia, przede wszystkim w ciągu kilku pierwszych dni, gdy utrzymuje się podwyższona temperatura ciała. Należy również podawać witaminę C i B kompleks.


Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!