www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

małe dziecko

Szpitalny oddział ratunkowy - co oznaczają kolory opasek?

Dzieci.pl 2015-02-19 15:02 9 opinii

Rodzice trafiający w razie wypadku lub nagłego zachorowania z dzieckiem na szpitalny oddział ratunkowy, powinni być przygotowani na to, że zanim uda im się dotrzeć do lekarza, poddani zostaną tzw. segregacji, podczas której dziecku zostanie przydzielona opaska w określonym kolorze.

Szpitalny oddział ratunkowy - co oznaczają kolory opasek?

Choć budzi to zastrzeżenia zdenerwowanych rodziców, założenie systemu jest pozytywne i warto się z nim zawczasu zapoznać.

System segregacji pacjentów nosi nazwę TRIAGE (od francuskiego słowa „triage”, co oznacza segregowanie, sortowanie) i jego celem jest podzielenie osób potrzebujących pomocy na trzy grupy: od najmniej do najbardziej potrzebujących. Dlatego, gdy trafiacie na SOR, po spisaniu danych, dzieckiem w pierwszej kolejności zajmuje się pielęgniarka lub ratownik. W specjalnie przeznaczonym do tego pokoju, zwanym obszarem segregacji pacjentów, dokonują oni wstępnych oględzin oraz pomiarów podstawowych parametrów życiowych (mierzą gorączkę, ciśnienie, sprawdzają stan świadomości, ruchomość kończyn, przeprowadzają podstawowy wywiad medyczny). Dzięki temu wstępnie określają stan pacjenta i przydzielają mu opaskę w określonym kolorze: czerwonym, zielonym lub żółtym.

Co oznaczają te kolory?
Kolor czerwony oznacza, że pacjent musi być przyjęty w pierwszej kolejności - w trybie natychmiastowym. Taki kolor przydzielany jest osobom w bardzo złym stanie, często przywiezionym przez karetki oraz ofiarom wypadków komunikacyjnych i innych. Czerwoną opaskę zakłada się też pacjentom nieprzytomnym, we wstrząsie, z nagłym zatrzymaniem krążenia, z wszelkimi ostrymi stanami kardiologicznymi, ciężkimi urazami, krwotokami, wielonarządowymi obrażeniami ciała.

Kolor żółty jest przydzielany pacjentom, którzy wymagają pilnej interwencji lekarza. Opaskę w tym kolorze dostają osoby z ostrą ogólnoustrojową reakcją alergiczną, ostrym napadem astmy oskrzelowej, umiarkowanym krwotokiem, nagłymi silnymi bólami brzucha i uporczywymi wymiotami, z udarem mózgu, zaburzeniami neurologicznymi, drgawkami, zatruciem alkoholowym, lekami lub substancjami trującymi, ostrym napadem jaskry, oparzeniem oka, urazem wielonarządowym, urazem głowy, szyi, brzucha i klatki piersiowej, urazem kręgosłupa z podejrzeniem uszkodzenia rdzenia, ze złamaniem kończyn z uszkodzeniem naczyń i nerwów, oparzeniami II i III stopnia na znacznej powierzchni ciała, z ostrą psychozą, wyziębionym organizmem. Żółtą opaskę zakłada się też kobietom przywiezionym w trakcie nagłego porodu.

Kolorem zielonym są oznaczani pacjenci z najniższym stopniem zagrożenia życia, przyjmowani w trzeciej kolejności. Są to osoby z lekkimi obrażeniami ciała, zwichnięciami, złamaniami oraz ranami niestanowiącymi zagrożenia życia. Pacjentów z zieloną opaską przyjmuje się po wstępnym udzieleniu pomocy osobom z kolorem czerwonym i żółtym. Czas oczekiwania może trwać od kilku do nawet kilkunastu godzin. W przypadku, gdyby stan zdrowia chorego pogorszył się w trakcie, przeprowadza się wtórny TRIAGE i kolor przyporządkowania może zostać zmieniony.

Polub dzieci.pl na Facebooku


Opinie (9)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

1
0
~ewelaaa115 2015-03-18 (22:29) 2 lata 6 miesięcy 5 dni 13 godzin i 48 minut temu

ja miałam niebieską i białą ^_^

odpowiedz

3
1
~Pacjent 2015-02-24 (13:28) 2 lata 6 miesięcy 30 dni 22 godziny i 49 minut temu

Opaski... Kolory.... może jeszcze uprzejma obsługa i pomocna dłoń? Co to za propagandowe g0wno tu piszecie?!

odpowiedz

14
3
~z 2015-02-22 (12:45) 2 lata 7 miesięcy 1 dzień 23 godziny i 32 minuty temu

Czas oczekiwania ze złamaniem do kilkunastu godzin to taki żart, prawda? ;)

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

15
0
~ja 2015-02-22 (10:18) 2 lata 7 miesięcy 2 dni 1 godzinę i 59 minut temu

zapomnieliście o CZARNEJ

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

3
0
~gość 2015-02-23 (12:54) 2 lata 7 miesięcy 23 godziny i 23 minuty temu

jedna wielka ściema. To nie funkcjonuje, a na pewno na SOR w Szpitalu Bielańskim. Tam to dopiero wolna amerykanka. Nie na próżno ten szpital od dawien dawna nosi miano rzeźni.

odpowiedz

7
0
~gość 2015-02-23 (12:51) 2 lata 7 miesięcy 23 godziny i 26 minut temu

Sluzba zdrowia w Polsce nie istynieje. Na przyjęcie lekarza czeka się wiecej niz w wojne.

odpowiedz