www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

małe dziecko

Zapalenie jamy ustnej

Dzieci.pl 2012-04-10 11:28 1 opinii

Zapalenie jamy ustnej zaczyna się niewinnie, od niewielkiej gorączki i utraty apetytu. Charakterystyczny jest nieprzyjemny zapach z ust. Dziecko jest marudne i płaczliwe, nie może nic przełykać...

Zapalenie jamy ustnej

Wirusowe zapalenia jamy ustnej najczęściej dotyka małe dzieci i niemowlęta. Atakuje zazwyczaj latem i jesienią. Wysiękowe zapalenie jamy ustnej spowodowane jest przez wirusy coxsackie. Schorzenie to nazywane jest przez lekarzy także chorobą brudnych rąk, do zakażenia dochodzi bowiem przez kontakty ręka – usta, usta – usta, kał – ręka – usta.
Średni czas wylęgania się choroby wynosi od trzech do sześciu dni. Choroba trwa około tygodnia, ale lubi nawracać.

Objawy zapalenia jamy ustnej
Zaczyna się niewinnie, od niewielkiej gorączki i utraty apetytu. Do tego dochodzi ból gardła i jamy ustnej. Największym problemem staje się jedzenie, ponieważ przełykanie i gryzienie sprawia ból. Z ust wydobywa się nieprzyjemny zapach. Dziecko jest marudne i płaczliwe, chce pić, jednak po pierwszym łyku - rezygnuje.
Po dwóch – trzech dniach dochodzi do uszkodzenia śluzówki jamy ustnej, w buzi dziecka pojawiają się zaczerwienienia, zaczynają też powstawać plamy (czasami krwawiące) na palcach, stopach, pośladkach i ramionach, czasami na twarzy i nogach. Najsilniej krwawiące są rany na twarzy.

Leczenie zapalenia jamy ustnej
Chorobę brudnych rąk leczy się wyłącznie objawowo. Stosuje się syropy, płukanki jamy ustnej, a także maści i preparaty łagodzące ból w jamie ustnej. Zmienia się dietę dziecka na półpłynną, aby nie drażnić i tak już zaognionych miejsc.
Choć choroba rzadko daje powikłania, zdarzają się bakteryjne zakażenia uszkodzonych miejsc. Wówczas wprowadza się terapię antybiotykową, a także leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. W każdym z przypadków leczenie powinno być prowadzone przez lekarza.

JUŻ JESTEŚMY NA FACEBOOKU! DOŁĄCZ DO SPOŁECZNOŚCI SZCZĘŚLIWYCH RODZICÓW!


Opinie (1)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

1
0
~Tomek 2014-03-13 (19:30) 3 lata 7 miesięcy 7 dni 13 godzin i 8 minut temu

Znam to niestety. Czytając objawy tego zapalenia to wnioskuję, że mam to chyba. Boli jak się pije, je i wydziela się okropny zapach, nie da się tego zapachu wytrzymać, przynajmniej mi, Dlatego codziennie przy zapaleniu żuję gumę. Do płukania jamy ustnej dobra jest Szałwia, którą możemy kupić w zwykłym sklepie przy herbatach.

odpowiedz